Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Nevypouští myčka...

Jo, "nevypouští myčka", vám nahlásí drahá polovička a samozřejmě čeká, že s tím něco uděláte. "Vodu, co zbyla, jsem vybrala co to šlo. Ale když to má vypouštět, tak to jen cvaká a nic se neděje. A žádnej error to nehlásí."

Takže musíte předvést, jak jste šikovní. Doporučuji začít výslechem. Můžete se dozvědět, že na netu píší, že buď ucpaný odtok, nebo odešlo čerpadlo. Obojí má svou logiku, na to byste nepřišli. Pokud se na další výslech vykašlete, možná se pak nedozvíte zásadnější informaci, že filtr odtoku byl povyskočený. Já se to dozvěděl až v průběhu opravy, naštěstí ještě před kompletací. Předtím jsem uvažoval o tom, že snad jedině vlasy by mohly při určité konstelaci hvězd projít přes filtr a zastavit čerpadlo.

[84868-p1080069-result2ma-jpg]
"Odstrojený" filtr odtoku. Uprostřed díra po filtru, vlevo uzávěr zásobníku na solný roztok.

A pak se také dozvíte to, že na netu doporučují jako jednoduché možné řešení otočit myčku na budku. To moc nekomentujete. No dobře, v každém případě víte, že musíte odpojit odtok i přítok vody a elektřinu a že myčka musí ven z linky. Pokud to máte tak jako my, že máte linku řešenou "skříně proti sobě" máte o zábavu postaráno, protože po vytažení myčky přes ní během opravy lezete sem a tam (naštěstí jsem stále mladistvě štíhlý, zlatá genetika).
Máme Whirlpool, ale u jiných vestavných myček to bude řešené podobně. Odtok je sdružený v jednom místě s přítokem, nepřekvapivě vzadu dole. Takže myčka ven a nejdříve ji naklopta směrem dozadu, abyste se zbavili zbytku vody z odtoku. Pak jí položte na přední dvířka, abyste se dostali ke spodku. Pozor pozor, sežeňte si nejdříve nějaký dřevěný špalík (klidně dva kvůli rovnováze), abyste čelo myčky podložili. Není dobré pokládat myčku na ovládací čudl. Dobré je také ještě před manipulací vyndat z myčky všechna hejblata, vše, co není připevněno a zkontrolovat dotažení uzávěru na solný roztok.
Zjistíte, že abyste mohli sundat spodní krycí plech, musíte nejdříve sundat přední spodní krycí plech. To znamená, že myčka musí opět na nohy, abyste se k tomu přednímu spodnímu krytu dostali. Takže narovnáte myčku, přelezete ji a začnete odšroubovávat šroubky. Po další chvíli přijdete na to, že to co vypadalo v tom šeru jako imbus 2,5, je ve skutečnosti torx T10. Další cesta přes myčku a zpět. Zhruba v této fázi začnete přemýšlet o tom, jestli Whirlpool není náhodou německá značka.
Dobře, spodní přední kryt je dole a šroubky jsme si pečlivě uložili. Myčka jde opět na přední dvířka a vy přes myčku. Teď jde dolů spodní kryt - další dva šroubky dole, nahoře je to zapasované do plastových čudlů. Z těch musíte kryt stáhnou směrem dolů, čemuž pochopitelně brání prolisy na hraně krytu společně s nějakým zařízením za krytem, na které nevidíte. K tomu je kryt samozřejmě nezačištěný, jen vysekaný. Pracovní rukavice se tak docela hodí, pořezání od hrany plechu - no nic moc. Objeví se před vámi přibližně tohle:

[84871-p1080062-result2ma-jpg]
(První, co mě překvapilo, že přestože myčce táhne asi tak desátý rok, je všechno dole relativně čisté. Znamení, že všechno dobře těsní. Doufejme, že to tak bude dál i po mém servisním zásahu...)
Nahoře na fotce je krytka sdruženého přítoku a odtoku. Přítoková hadice je odpojená. Dole je polystyrenový plovák čidla přeteklé vody. Vpravo za ním je schované odtokové čerpadlo s připojenou hadicí odtoku. Ta je jištěná kovovou objímkou. Plastová nádržka vpravo se zrzavým obsahem je na solný roztok. Ta nás naštěstí nemusí zajímat.

[84872-p1080061-result2ma-jpg]
Vyjmutá krytka sdruženého přívodu. Nahoře po stranách má dva zámky, které odtlačíte plochým šroubovákem a krytku mírně odklopíte. Z příruby vytáhnete odtokovou hadici. Pak krytku vysunete nahoru, ze spodního zámku a vytáhnete přítokovou hadici. No a nakonec jde celá krytka ven už lehce. Tohle nevypadá jako nutná operace, neměníte-li odtokovou hadici jako já. Ale pro vyjmutí čerpadla je odpojení hadice tak jako tak nutné a hadici odpojíte jen s potížemi, pokud bude heftnutá v krytce. Já měl rozhodování jednodušší, protože jsem odtokovou hadici přerval, když jsem myčkou manipuloval. (Samozřejmě za asistence mojí berušky, která koukala na to, jak se s myčkou z druhé strany hmoždím, aby mi posléze ohlásila, že se jedna hadice přetrhla.) Takže došlo i na novou hadici. Ono to moc nevadí, starou odtokovou hadici je stejně dobré čas od času vyměnit. V tomto místě bych chtěl upozornit na to, že pro myčku Whirlpool je nutné koupit originální hadici. Nestačí prostě koupit odtokovou hadici pro myčku, či pro pračku. Whirlpool (ale možná i jiní výrobci) má takovou specialitu, že zpětná klapka odtoku je schovaná právě v odtokové hadici a potřebuje pro svou funkci prostor. A ten v obyčejné odtokové hadici není. Hadice musí být za přírubou uvnitř rozšířená. Ještě uvidíte.

[84875-p1080060-result2ma-jpg]
Pro odpojení i připojení hadice je dobré sundat čidlo přeteklé vody. To je bez problémů, je tam jen pověšené na plastové pojistce. Tu stačí stlačit. Po odpojení hadice je krásně vidět zpětná klapka odtoku. To je ta černá gumová čepice na konci odtokové trubky. Když voda proudí ven, odchlípne se. Když neproudí, připlácne se zpátky na trubku. A na tohle plácání potřebuje v té hadici místo. Rozšíření pro zpětnou klapku je na hadici dobře vidět.

[84877-p1080052-result2ma-jpg]
Sejmuté odtokové čerpadlo. To se sundavá snad nejlépe ze všeho toho haraburdí na myčce. Stačí pootočit proti směru hodinových ručiček. Snažte si zapamatovat přibližnou polohu čerpadla při sundávání. Na přírubě jsou tři zámky, ale nejsou rovnoměrně rozmístěné. Čerpadlo tak jde připevnit jen v jedné úhlové poloze. Nasazení v jiné poloze také brání nádrž na solný roztok.

[84879-p1080054-result2ma-jpg]
Pohled do pracovního prostoru čerpadla. Z těchto míst na mě vypadla příčina všech nesnází... Na obvodu příruby čerpadla vidíte tři západky pro zámky čerpadla. Nevypadá to tak, ale nejsou rozmístěny po 120°. Čidlo přeteklé vody je na této fotografii už připevněné na své místo, pro zpětné připevnění čerpadla je dobré ho ale sejmout, máte pak víc prostoru pro práci a je na to i lépe vidět.

[84881-p1080055-result2ma-jpg]
Naleznete-li v čerpadle podobný šrapnel, nebo jinou nečistotu, která by byla schopná zastavit čerpadlo, máte na 99% jistotu, že je to příčina poruchy. I v případě, že by došlo na vadné čerpadlo (což nevím, jak jednoduše zjistit, nejsem elektrikář), nezoufejte. Nové přijde na nějakých 600-700,-, to není v porovnání s cenou nové myčky žádný horentní výdaj. Jo, s oběhovým čerpadlem už je to horší, málokdy je pod 3000,-.

Pro kompletaci si článek čtěte odzadu, nic složitého na tom není.
Zkráceně - připevnit čerpadlo, připevit hadici (nezapomeneme na kovovou objímku, nejlépe novou), připevnit krytku sdruženého přívodu, nasadit čidlo přeteklé vody, připevnit spodní kryt, připevnit přední spodní kryt. Zapojit všechny hadice a aspoň dvakrát projet nějaký mycí program naprázdno, ten druhý i s tabletou - to pro celkové vyčištění myčky.
Originální kovová objímka není se šroubem, ale je "pružinová", něco podobného, jako se dává na vstup turba. To bude kvůli změnám teploty - vypouštění horké vody. Já jsem dal klasickou, kterou vidíte na fotografii, budu muset tak za měsíc těsnost překontrolovat.

No a teď zase můžete pár dní po domě vyvracet futra ramenama. Jak psal František Nepil: "Co byste si beze mě počali, holoto, beze mě byste dali za řemeslníky majlant." :-)

PS: V závěru musím poznamenat, že to, že tady své životní štěstí trochu pomlouvám neznamená, že by byla nějaká nepraktická blbka. Kdybych nebyl po ruce, pravděpodobně by byla schopná celou tuhle opravu provést sama s tím, že by syna použila pro pomocné práce (podrž, posuň, zvedni). Její bezmezná důvěra, že si s tím poradím sám prostě jen znamená, že věří tomu, že si s tím poradím sám. Tak proč by se s tím lopotila. :-)

Jsou zobrazeny jen nové komentáře. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Skvěle a přínosně napsáno. Až se mi něco podobného ozve, vygooglím tento návod :-D Díky! poslední
Katka M. 05.11.2019 09:41
Katka M.

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru