Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zapojení motoru [hvězda - trojúhelník]

Zdravím, dnes jsem se setkal s takovou drobností, která mě poněkud zaskočila. I přestože jsem toto zapojení již několikrát dělal, tak mě to dnes u zkoušek poněkud zarazilo (když mě na to kolega upozornil). Schéma pro toto zapojení jsem sice znal, ale proto, že se jednalo o státní zkoušku, tak vše zkoumal tak pečlivě, až jsem se do toho zamotal a ztratil jsem drahocenný čas.

Co mě tedy zarazilo:

Toto je schéma zapojení silové části "hvězda - trojúhelník"

[2771-y-d-png]

a takto je propojena (vnitřně) statorová svorkovnice motoru včetně naznačeného připojení fází dle schématu

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2772-y-d-2-p ng]

Když si povšimnete, tak při sepnutí do trojúhelníku je na U1 fáze L1, ale na U2 je fáze L2, to samé je na V1 je fáze L2, ale na V2 je fáze L3 no a na W1 je fáze L3, ale na W2 je fáze L1.
A proto, že to byla právě důležilá zkouška a já byl poněkud nervózní, tak jsem se zděsil nad tím, že schéma, které jsem vytvořil (ale které bylo správně) by způsobilo několikanásobný zkrat a roztančení motoru.

Ale i teď když se na to znovu koukám, tak vidím, že se ty fáze opravdu setkávají. Já bych to sice měl znát, ale musel jsem se na zpaměť naučit tolik schémat, že už mi to splývá. Byl by tedy někdo tak hodný a vysvětlil mi to? děkuji :-)

Jak bys tam chtěl dostat jiný, když do motoru nevedeš PEN či N? Vždy tam bude na svorkách sdružené napětí 400V, ale právě v trojúh. a hvězdě jinak. Rozdíl mezi trojúhelníkem a hvězdou je ten, že v trojúhelníku máš plné napětí na každé cívce, kdežto ve hvězdě se mezi cívky rozdělí (proti středu bys naměřil právě oněch 230V - fázové napětí), proto má motor zapojený do hvězdy menší výkon.

Co, že jsi to dělal za státní zkoušku? Už totiž začínám chápat, proč se učíš schémata zpaměti, jenže ty musíš umět vymýšlet...

Ježíš Tyvoe, elektrikáři! Co je na tom divnýho? Že jsou cívky tohoto motoru navinuty na sdružené napětí a PŘI ROZBĚHU (Y) mají tedy napětí "poloviční", protože jsou dvě "do série" (120°) a PŘI BĚHU tedy "to správné", tedy sdružené? Co je to proboha za státní zkoušku, (za školu) kde se "musíš naučit schemata z paměti", abys uspěl?!]:)]:( Schema si musíš umět vytvořit, vymyslet, je nesmysl se to učit "jako vobrázek". To bys nikdy nic nevymyslel, jenom dokola "aplikoval" něco, co vymyslel někdo jiný i Ty to jen papouškuješ a neposuneš se dál! :-(

Kua, promiň. Sem se zbytečně na§ral na školství, ne na Tebe :-[

Ještě podotýkám, že nedílnou součástí takovýho zapojení je i údaj o napětí zdroje a elektromotoru, tedy na motoru "D 400V". Z toho totiž vyplývá, že Y = kolik? :?:;-)

:-D To bude asi státní zkouška na kopání základů pro stožáry.
Nic ve zlém, ale zaseknout se na otázce asi tak z druhýho ročníku
učňovský školy... ;-)
Teda v jednu v noci a po několika panácích mi to zas tak moc nemyslí,
tak dofám, že v tom není nějaký chyták. Jestli jo, tak se budu muset
uchýlit stydět se někam do kouta. :puff::beer:

Hochu, máš v tom trochu guláš. Při zapojení motoru do hvězdy tam obvykle N být nemusí, některé elektromotory ten společný bod ani nemají vyvedený, ale pokud vyvedený je, tak tam to N připojené být může (samozřejmě, pokud se nejedná o nějaký speciální případ). Vím o zapojení s elektronickou brzdou, kdy po vypnutí motoru se do jedné fáze na okamžik pustí usměrněný proud a to by bez N nefungovalo.

"...spíš u menších elektromotorů (do jednotek kW)" :puff: V práci máme několik Y/D spouštěných asynchroňáků s příkonem od 80kW, brzděných DC brzdou, protože mechanická je drahá, opotřebuje se a brzdný účinek nelze dobře regulovat. Frekvenčákem řízené, tedy i brzděné motory obdobných výkonů máme jen tam, kde je třeba měnit provozní otáčky - je to diametrálně dražší a energeticky náročné.