Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zvýšení DC voltáže

Dobrý den,

nevím proč ,ale chci si zvýšit DC napětí pomocí transformátoru...

Našel jsem "trafo" z starého zdroje a když napojím na výstup 9 voltů tak to pěkně kope na vstupu (musí se odpojovat a zapojovat)..
Pak na zahradě jsem našel transformátor z mikrovlnky a jak je známo je určen k zvyšování napětí až na 2KV (+ kondenzátor)
, jenže nevím jak to zapojit - na 9v to dává malé jiskry, na zdroj 12V 300ml (:P) to dává větší ( ale stále se musí odpojovat a zapojovat).

Mým cílem je nějakým způsobem mít stálé DC napětí na výstupu - ne pořad zapojovat a odpojovat...

Ano, tento transformátor je určen k tomu aby zvyšoval AC napětí.... ale já nějak potřebuji DCčko a ne zas 2Kv ,abych tu další příspěvek už nepsal...
Jinak nevím na co je ten kabel (jako třetí vynutí uprostřed) který je jeden konec napojen na kondenzátor a výstup z secondary cívky napojen na druhý pól kondenzátoru...

*watch
*Když tak se omlouvám za chyby - psal jsem to kolem 10 hodin po tmě a je mi pouhých 14 let (toto asi odradilo většinu lidí)

Jinak znám hlášku: "Toto doma nezkoušejte!" a děkuji za každou odpověď ( i zápornou)

loading...

Hlavním důvodem, proč vynálezce a podnikatel Tomas Alva Edison prohrál se svým elektrickým DC (stejnosměrným) systémem souboj s Nikolou Teslou, americkým vědcem Chorvatského původu, který prosazoval AC (střídavý) systém, byl ten, že DC nelze snadno měnit na vyšší napěťovou hladinu a zpět.
Nevýhoda DC systému se naplno projevila při stavbě vodní elektrárny (pod Niagarou? :-/ ), odkud by přenosové vedení s obrovským výkonem a malým napětím bylo monstrózní a drahé a s vysokým napětím by zase neumožnilo přímé použití v domácnostech a průmyslu. Edison navrhoval měnírny, kde byly dva točivé stroje - DC motor na vysoké napětí poháněl dynamo, které vyrábělo nižší napětí a umožnilo jeho využití i v malých strojích. Ve všech točivých strojích jsou navíc třeba uhlíky, které (kromě mechanických ztrát) snižují účinnost, stroj a jeho provoz a údržbu prodražují.
AC systém, jak jej navrhoval Nikola Tesla, umožnil změnu napětí pouhým transformátorem a rovněž točivé stroje jsou o poznání jednodušší.

Oba systémy mají samozřejmě výhody i nevýhody, ale AC systém se časem ukázal, jako vhodnější pro široké použití... a s ním finančně utrpělo i mnoho Edisonových investorů.
Ale tohle za nás byla látka pro fizyku 9.třídy ZŠ. Čti - i knihy, když chceš experimentovat :-) (Y).

Chlapče. Na to zapomeň, aspoň do té doby, než pochopíš, co jsi to vymyslel za kravinu.
A napiš sem, k čemu to napětí (a jaký příkon) potřebuješ. určitě ti tu poradíme něco co tě nezařadí do skupiny kandidátů na získání Darwinovy ceny.

DC napatie sa da menit DC menicom. Neda sa menit transformatorom. Uci sa to na fyzike. Namietso blbych a nebezpecnych pokusov povedz rodicom alebo si v nejakej kniznici zozen napr. feynmanove knihy o fyzike alebo akekolvek ine, a uc sa nieco z knih. Vyhoda ucenia z knih je ta, ze sa clovek dozije konca studia.