Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krbová kamna - značka

Zdravím. Jaké máte os. zkušenosti s různými značkami krbových kamen? Konkrétně se poohlížím po kamnech bez výměníku s výkonem cca 6-7 kw. Líbí se mi modely od ABX nebo Thorma. Nějaké jiné ověřené značky, na které se vyplatí podívat? Každou radu uvítám .. Předem díky.

Podívejte se na klasické jotulky f 602
http://krbova-kamna.heureka.cz/jotul-f-602-n-gd/re cenze/
Mám podobné kamna upland 27 . Ale ty ted už nevyrábí . Místo nich jsou ted http://kamnakrbylevne.cz/cz-detail-968062-plamen-t renk-litinova-kamna-krbova.html
Vyhody jsou , že hlídáte vzduchotěsnost pouze u malých dvířek (bankovka test) . Drží dlouho žhavé v topeništi , neochlazuje se přes rošt . Nemají šamot , ani rošt , který by jste mohly zničit. Nahoře na plotně není problém něco uvařit , ohřát. A rozumná velikost polen cca 40cm. Vždy je lepší řezat delší polena než malé čudle :-)
Obě kamna jsou na cca 60m2 .Mají stejné topeniště ,a tedy i stejné vykony . Doporučuji na ně teploměr . Dát ho na plotnu a nepřetápět víc jak 350°c .
prislusenstvi-kanada

No já vybírám popel cca asi jednou za tyden nebo za čtrnáct dní. Normálně lopatkou do kyblíka . Kamna jsou studená . Když si dáte pozor , tak neneděláte bordel .Tím že je to bezroštové topeniště , tak drží dlouho žhavé . Je tam dost rozdíl v topení oproti tomu když máte rošt. Je to spíše loudavý ohen.

Jinak litina když ji přetopíte , tak se deformuje. Litinová kamna jsou skládačka z mnoha dílu . A jestliže se zkroutí , tak ztratíte vzduchotěsnost a kamna se nedají moc regulovat.
Proto jsem doporučoval dát teploměr na plotnu a držet to na maximálce cca 350°c. Obyčejné litináky takovou teplotu moc často nemají . Ale cb má mezi pláty izolaci a i na deflektor se dává izolace a tuto teplotu mohou mít a máte přivřené ovládání na minimum . Pak kamínka hoří pomalu , ale na vysokou teplotu ,kdy se spaluje dřevoplyn . A zároven do komína jde málo tepla - dlouhá doba hoření. Přetopená kamna poznáte tak že černá barva je spálená - bílé fleky.
http://www.dumachalupa.cz/forum/krbova-kamna/kanan dska-krbova-kamna-108683-32-134-221-5910/
Tady jsou třeba dobrá kamna na větší prostor cca 80-120m2(záleží podle tep ztrát)
http://krbova-kamna.heureka.cz/pacific-energy-true -north/recenze/
Jednoduchá masivní kamna (plechy cca 5mm a plotna 8-10mm) . Nebojte se toho vykonu , američani neznají nominální vykon a podobná kamna se zhruba stejnou velikostí topeniště jsou jotuly f 400 (asi 7kw)

Tady kuchá jotulky a mezi stěnami je vidět nějaká izolace (asi vata)
watch

Zdravím, přihodím taky zkušenost...

- Kamna Thorma Filex-H - Nízká cena, slušná odolnost, nevýhoda - malé topeniště a dvířka, větší poleno tam nedáte. Po deseti letech provozu (jedniný zdroj tepla v objektu) jsou v pořádku, snad až na místy prasklý šamot. Řemeslně oproti níže zmíněným velmi slušné zpracování.

- Kamna Bitech Capri - Bulharský výrobek z hobbymarketu, nízká cena, pěkný design, zpracování ale nic extra (co by člověk za tu cenu cca 5tis. ale nechtěl...). Velké oknénko - příjemný pohled do ohně. :-) Výkon mají teoreticky až 9 kW, ale nemají možnost regulace, hodila by se klapka na kouřovodu. Po třech sezónách prasklá jedna šamotová deska, plechy se malinko zdeformovaly teplem, ale jinak vše v pořádku.

Podotýkám že oba zmíněné typy vyšly na cca 5 tisíc korun, takže nelze čekat zázraky a sofistikovaná řešení, ale každopádně to topí, člověku je teplo a tedy plní účel. Pozitivní je, že na úspoře za plyn se tyto low-end výrobky zaplatí samy obvykle už za první sezonu. :-)

Všem děkuji za postřehy. Ještě se zeptám. Terciální spalování - je to takový rozdíl, aby se vyplatilo zužit výběr jen na kamna, které to umí? To stejné s externím přívodem vzduchu .. Předem se omloluvám, za naivní dotazy, ale s krbovými kamny nemám žádnou praktickou zkušenost a rád bych vybral dobře, aby mi dělali jen radost.

Cb spalování , je vlastně sekundární hoření plynu (dřevoplyn) . To mají i ty kamna co jsem udával . Přivřete primár , a neshořené plyny jdou ke dvířkum kde je přisáván sekundární vzduch a ten hoří v jotulkách nad deflektorem pod plotnou
watch
Stejné je to i s teriálním vzduchem . Prostě jde vždy určité množství vzduchu do plamene .
Stejně to májí i ty plamen trenk
http://www.plamen.hr/manuals/Uputa%20Trenk%2031-5- 2011.pdf
Deflektor je dlouhý a žár z topeniště nahřívá deflektor a místo nad ním a tam dobře vyhořívají dřevoplyny.
Jestli to má cenu ? udává se že u cb kamen (jotul f 602cb) je zhruba o třetinu menší spotřeba než u běžných kamen . Je to dáno nejen tím sekundárním spalováním , ale i tím že mají dobrou izolaci topeniště a tím sekundární spalování dochází na nižší vykony .Nemá to nic dělat s délkou hoření .
Muj názor je ten , že u menších kamen kdy máte spotřebu dřeva 4m3 dřeva a nebo 3 m3 dřeva nebude asi takový vliv. Ale u kamen kdy vytápíte 100 až 150m2 už bych šel do těchto moderních krbovek
http://www.kominictvi.com/cz/kanadska-kamna/kanads ka-kamna/true-north
Jotul cb , nebo morso cb
Tam už je rozdíl zda spálíte 9m3 nebo 12m3 dřeva . A věřte že tam ta uspora paliva je.

Ještě dodám , že kamna vlastně vyměnují vydýchaný vzduch v domě . Pokud máte tak dobře zatěsněný dum že vám nehoří , měl by jste se zamýšlet nad větráním v domě . A nemyslete si že mě nějak vycucávají kamna vzduch ,když nemám kamna s přívodem CPV . Já spaluji málo paliva , cca 3až 4kg za 3 hod a kamna jsou jen na škvírku .

Doma jsem si před 10 lety instaloval Jotul 250. Jsem nadmíru spokojen.
jotul-f-250-cb Jen je už jotul nevyrábí, ale dají se ještě sehnat. Náhradní díly výrobce garantuje ještě min 10 let.
Osobně bych jiná kamna než s dvojím spalováním (terciálním) vůbec nekupoval. Značně šetří palivo a i spalinové cesty se o dost méně zanášejí. Externí přívod vzduchu musí být. Vyřešil jsem to rourou o průměru 100 mm, která je umístěna za kamny a její druhý konec je vyveden v meziprostoru střechy, aby nebyl nasáván přímo studený vzduch z venku. Hlavně přívod musíte udělat, když máte plastová okna. Známý tento přívod vzduchu neudělal a když topí, tak nemůže pustit digestoř. Jelikož mu potom zhasínají kamna, protože si kamna normálně digestoří berou vzduch.
Kdybych vybíral kamna, tak jedině vyzkoušenou zajetou značku s garancí dodání případných náhradních dílů. Litinové a s dvojím spalováním. To je ale jen můj názor.
Ještě se tady dříve probíralo, že u určité značky kamen po čase začne zapáchat jejich nátěr. Značku si nepamatuji, ale na poradně se to dá dohledat.

Ještě jednou všem děkuji. Přesně k tomu jsem se chtěl dopracovat. Už mám aspoň jasno, že budu vybírat kamna s dvojím spalováním.
A ještě bych chtěl upřesnit ten přístup vzduchu. Je potřeba mít krbovky, které mají externí přívod vzduchu a nebo stačí přivést vzduch do místnosti kde jsou kamna? Já právě komplet rekonstruuji 1.patro rodinného domu a budou i nové okna takže nějaký přívod vzduchu je jasný. Jen si nejsem jistý co by byla lepší varianta ..

Ještě upozorním na jednu věc . Často si lidi pořídí kamna s velkým sklem - velké dveře a pak mají problémy se zakuřováním . Další takový problém je vysoké číslo učinnosti .Kamna se udělají velká s ruznými deflektory ,aby se ochladily spaliny a problémy jsou pak podobné . Samozřejmě neplatí u všech takto postavených krbovek .

Já koupil na podzim slovenské krbovky od firmy ELIZ a spokojenost, dobrá cena, dobré provedení, vzal jsem nejvýkonější 22 kW, páč topím 280 m2 plochy dřevem, starší barák. Tuším, že vyrábí ještě modely o nižších výkonech...

Ja mel puvodne tyto : http://www.krbova-kamna.com/thorma-borgholm-kerami k-capuccino-p.html a pokud bych se pote nerozhodl poridit kamna s vymenikem, nemenil bych, byly fantasticky, krasne vypadaly a stejne dobre hřály :-)
THORMA umi . ABX nic moc, spis me to pijde jako disajnovka do obyvaku, ale kvalita a vyhrevnost slabota .

Ted mam Haas + Sohn Grand Max 11 plus a oproti Thormam obrovsky zklamani, je mi jasny, ze nelze srovnavat kamna s , nebo bez vymeniku, ale pokud by Thorma vyrabela tak vykonny vymenik, nevahal bych. tyto me resenim spalovaci komory zklamaly, ne vsak vykonem .

Schizo, tak teď jsi mě hodně potěšil. Právě tyhle kamna jsou jedni z favoritů. Akorát mě mrzí, že nemají terciální spalování .. Ale prostě ten vzhled kachlových kamen, je moje krevní skupina. Nehledě na to,že opravuji starší rodinný dům na malé dědině a tam to prostě patří ..

Já tedy k té značce,sice mám kamínka z trochu jiného "ranku" stáložárná klasická kamínka od Thormy (kerpen petry) ale mohu říct že jsem spokojen, kamna mi slouží již deset let a stále jsou plně funkční, za celou dobu jsem měnil akorát 1x rošt a občas přešamotuji,na to že jsou to ta nejlevnější kamínka na trhu stála 3 400? +,- nějakou stovku....a jedou prakticky celou sezonu thorma OK :-) Designově pěkné a i materiálově a provedením "blízké" kamnům od thormy jsou také kamna od fi. wamsler vzhledově padnou do starého domku nebo chalupy, dobré pro ty, co chtějí spíše "klasiku" (tzn. dřevo brikety uhlí) např.
wamsler-kamino-8
http://www.vjrousek.cz/krbova-kamna-wamsler-kamino -8-keramik-zelena.html
http://www.vjrousek.cz/kamna-wamsler-kamino-8-klas ik-bez-okna.html
http://www.krbova-kamna.com/produkty/big/b805_kami no8_matra.jpg
Vytkl bych jim akorát absenci roštového táhla,ale to by mělo jít lehce dodělat, sám jsem si u Caloru (petry od wamsleru) táhlo dodělal.
Jak firma thorma (bývalé filakovo) tak i svt-wamsler mají celkem dlouhou tradici a ve své nabídce si vedle současných "designovek" udržují stále ještě tu "klasiku" (byť ji oblékají do design kabátků a dávají i skla)a to je dobře, u mně ve staré chalupě mají tato kamínka tradici,a své místo, rovněž tak jako tradiční paliva (brikety uhlí dřevo)a kupodivu umí i s uhlím topit velice čistě bez kouře a smradu (jsou to vlastně odhořívací kamna) , pokud se dobře provozují ale to jen na okraj :-):-)

Jo byly paradni a hřály o 106 ;-) Ja s nima v pohode vytapel 255 M3 !! Jasne ze kolem kamen, zdroje tepla bylo teplo největší, ale celkove to slo krasne vytopit. A hlavne co se mi na nich libylo, ze ta keramika davala teplo i dlouho po vyhasnuti kamen. A taky jsem si pochvaloval, jak krasne fungovalo samocisteni skla, když se poradne rotopily . Jen polena nad 35 se tam vlezla spatne, nebo na štorc, ale to je dany i vykonem, na noc se tam hodily dva sukaty bukovy spalky a bylo :-D

Jo a narozdil od soucasnych, NIKDY nekourily do mistnosti, ale to je ta dan za vymenik .