Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektronická pojistka

Ahoj. Zakoupil jsem modul napájecího zdroje 0 - 65V, 0 - 20A (ZK-6522C)Kromě ochrany proti nadproudu a smd pojistky s paralelně zapojenou diodou k výstupu nemá žádnou ochranu proti zpětnému proudu a proti přepólování na výstupu (např. při použití zdroje k nabíjení baterií). Našlo by se nějaké schéma, ochrany? (Nechtěně jsem už jeden zdroj bez ochrany zlikvidoval) Rád bych používal zdroj v plném rozsahu, proto počítám s externím napájením tohoto obvodu. Rád bych dosáhl co nejmenších ztrát, ideálně MOSFETy s odporem kolem 1miliohm, protože nijak nezkalibruji měření napětí na výstupu. Kousek před výstupem zdroje je nějaký odpor snad z drátu (tak malou hodnotu nemám čím změřit), možná by se dal využít pro operační zesilovač pro zjištění toho co je před ním a toho co na úplném výstupu, a tím ovládat mosfety (přes mosfet driver). ?? Díky za případné rady "jak na takovou elektronickou pojistku".

Předmět Autor Datum
Sériově zapoj diodu.
Prasak 12.10.2024 09:47
Prasak
Řekl bych, že v tom máš trochu hokej. Dioda v sérii ochrání proti zpětnému proudu. I při 20A se to…
Kyncl 12.10.2024 10:17
Kyncl
Zdroj chci používat na cokoli. Pro opravy či stavbu různých zařízení, Ano, napájím ho spínaným zdroj…
Jarick 12.10.2024 21:42
Jarick
Něco v tomto smyslu:
Jarick 12.10.2024 22:00
Jarick
Pokud někdo přemýšlí nad "ideální diodou" (kde diodu vytváří mosfet) tu jsem také zavrhl, jelikož je…
Jarick 12.10.2024 23:35
Jarick
Těch 75Kč je na aliexpressu.
Kyncl 13.10.2024 07:26
Kyncl
Za komunikační modul (+ doprava)
Jarick 13.10.2024 11:44
Jarick
Asi příliš složitý dotaz. GPT mi vybral LT4356, LTC4365, nebo třeba INA240. + Externí mosfety. Tak j…
Jarick 15.10.2024 12:01
Jarick
A co pořídit pořádný laboratorní zdroj, který to v rozsahu provozního napětí zvládne. Už jsme taky j…
mll 17.10.2024 14:20
mll
Koupil jsem ho bez většího hloubání. Oproti sofistikovaným laboratorním zdrojům "za málo peněz - hod… poslední
Jarick 18.10.2024 21:31
Jarick

Řekl bych, že v tom máš trochu hokej.

Dioda v sérii ochrání proti zpětnému proudu. I při 20A se to dá ještě uchladit, ale lepší ochrana je důslednou praxí: baterku připojovat s nastaveným vyšším výstupním napětím zdroje a naopak minimálním proudem.

Pokud je na výstupu paralelně dioda s pojistkou, přepólovaná baterka pojistku sice spolehlivě odpraví, ale co dál?
Poškození zdroje by mělo zabránit omezení proudu.

Poněkud nepochopitelně bazíruješ na výstupním napětí, ale baterie se nabíjejí proudem a jeho regulaci zdroj má.
Proti zkratu výstupu má nastavitelnou ochranu (Output overcurrent protection (OCP): 0.01-23A adjustable, factory default 23A)

Mimochodem, čím to napájíš? 65V a 20A už je dost macek zdroj.
Trochu by pomohlo, kdybys napsal jaké baterie nabíjíš.
Při ceně tohoto zdroje (75Kč), předpokládám, že jich máš několik a jakékoliv další ochrany budou násobně mnohem dražší. Moc velkou hlavu bych si s tím nedělal.

Zdroj chci používat na cokoli. Pro opravy či stavbu různých zařízení, Ano, napájím ho spínaným zdrojem 72V 1,5KW. Nejde jen o nabíjení baterií, to jsem psal jen jako příklad, kdy by mohlo dojít k přepólování, či zpětnému proudu (např. při výpadku elektřiny). Ochranu tam chci kvůli nepředvídatelným událostem. I jedna blbá li-ionka připojená na výstup dokáže zdroj zničit, pokud dojde třeba k jeho vypnutí. A 20A pojiska mi nic nepomůže. Může ovšem vzniknou xy nečekaných událostí, proto se používá ochana. Dioda v sérii s výstupem mi sníží napětí (pokud nastavím 3V, nechci mít na výstupu pouze 2V), nehledě na to, že při vyšších proudech bych musel ještě z oné diody odvádět teplo. Vyrábí se IO s těmito ochranami, ovšem nalezl jsem pouze pro max. jednotky ampér. Proto myslím, že je nejlepším řešením použití mosfetů. Pokud by ten zdroj stál 75 Kč, jak píšeš, tak bych si s tím hlavu nelámal..

Pokud někdo přemýšlí nad "ideální diodou" (kde diodu vytváří mosfet) tu jsem také zavrhl, jelikož je těžko sehnat takovou, která by splňovala požadavek 0-65 V (i v závěrném směru). Navíc neřeší přepólování výstupu. Proto poskládat ochranu z externích součástek (a externího zdroje) bude nejspíš nejlepší řešení..

A co pořídit pořádný laboratorní zdroj, který to v rozsahu provozního napětí zvládne. Už jsme taky jeden takhle oddělali (teda předpokládám, že to bylo při sériovém zapojení, kdy se v důsledku nějakého přechodného děje dostalo dvojnásobné napětí na kondenzátor; no ale to nebylo nic proti návodu, zdroj byl na sériové i paralelní spojení sekcí postavený). Odešel ale jen výstupní kondenzátor. O to divnější bylo, že ani servis GME, ani náš interní mechanik (poté co se to z GME vrátilo neopravené a dokonce psali závada se neprojevila) to neobjevili a když jsem po asi dvou letech se na to podíval (ten zdroj nám ležel někde v rohu), pojal jsem hned podezření na kondenzátor s trochu vybouleným vrškem, změřil ho a byl v háji, měl jen nějakou malou kapacitu. Což samozřejmě rozhodilo PI regulátor, když se změnila časová konstanta regulované soustavy. Po jeho výměně zdroj chodí dodnes. A přežije ledacos, vyšší napětí na výstupu není vůbec problém.
Takový laboratorní zdroj býval za 5 tisíc, ten váš modul je za pár korun. Podle toho je potřeba se k němu chovat a nespolehat se na všemocné ochrany. Nebo si sestrojit vlastní zdroj, pak neni problém při jeho návhrhu umístit měření až za výstupní diodu. Alternativně by šlo takový zdroj v tom smyslu upravit (přepojit snímání napětí jinam). Jistě se najde když ne schema toho modulu, tak aplikační schéma použitých součástek. Jo to je další věc, kterou některé zdroje umí, že snímají výstupní napětí a někdy i zem až na zátěži, u zdrojů tak velkých proudů je to dokonce nutnost.

Koupil jsem ho bez většího hloubání. Oproti sofistikovaným laboratorním zdrojům "za málo peněz - hodně muziky"(cca 750 + cca 1600 Kč za napájecí zdroj). Viděl jsem velký výkon, spoustu ochran, jednoduché ovládání, kompaktní velikost... Až po koupi jsem nahlédl do manuálu, kde je upozornění, že zdroj nemá ochrany, na které se ptám. A ze zkušenosti vím, že na různé bastlení, je vhodný "blbuvzdorný" zdroj. Pokoušel jsem se nějaký obvod vymyslet, ale vždy jsem nakonec zjistil, že to má nějakou mouchu (proto ten dotaz zde). Mé pátrání zatím skončilo u LTC4359, který lze zapojit tak, aby to obsahovalo obě ochrany (dva MOSFETY) a je ho možné napájet externím napětím, aby fungoval i při velmi nízkém nastaveném napětí (najde se nějaký názor na něj?). Našel jsem mosfety s 1,6 miliohmů Rds, kde úbytek napětí bude téměř neznatelný. Už mám téměř prst na tlačítku "koupit" a posunout se z teorie do praxe, pokud se tu neobjeví něco kloudnějšího, než doposud. Právě proto, že spousta zdrojů takové ochrany má, nečekal jsem že zde odpověď nedostanu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru