
Elektronická pojistka
Ahoj. Zakoupil jsem modul napájecího zdroje 0 - 65V, 0 - 20A (ZK-6522C)Kromě ochrany proti nadproudu a smd pojistky s paralelně zapojenou diodou k výstupu nemá žádnou ochranu proti zpětnému proudu a proti přepólování na výstupu (např. při použití zdroje k nabíjení baterií). Našlo by se nějaké schéma, ochrany? (Nechtěně jsem už jeden zdroj bez ochrany zlikvidoval) Rád bych používal zdroj v plném rozsahu, proto počítám s externím napájením tohoto obvodu. Rád bych dosáhl co nejmenších ztrát, ideálně MOSFETy s odporem kolem 1miliohm, protože nijak nezkalibruji měření napětí na výstupu. Kousek před výstupem zdroje je nějaký odpor snad z drátu (tak malou hodnotu nemám čím změřit), možná by se dal využít pro operační zesilovač pro zjištění toho co je před ním a toho co na úplném výstupu, a tím ovládat mosfety (přes mosfet driver). ?? Díky za případné rady "jak na takovou elektronickou pojistku".
A co pořídit pořádný laboratorní zdroj, který to v rozsahu provozního napětí zvládne. Už jsme taky jeden takhle oddělali (teda předpokládám, že to bylo při sériovém zapojení, kdy se v důsledku nějakého přechodného děje dostalo dvojnásobné napětí na kondenzátor; no ale to nebylo nic proti návodu, zdroj byl na sériové i paralelní spojení sekcí postavený). Odešel ale jen výstupní kondenzátor. O to divnější bylo, že ani servis GME, ani náš interní mechanik (poté co se to z GME vrátilo neopravené a dokonce psali závada se neprojevila) to neobjevili a když jsem po asi dvou letech se na to podíval (ten zdroj nám ležel někde v rohu), pojal jsem hned podezření na kondenzátor s trochu vybouleným vrškem, změřil ho a byl v háji, měl jen nějakou malou kapacitu. Což samozřejmě rozhodilo PI regulátor, když se změnila časová konstanta regulované soustavy. Po jeho výměně zdroj chodí dodnes. A přežije ledacos, vyšší napětí na výstupu není vůbec problém.
Takový laboratorní zdroj býval za 5 tisíc, ten váš modul je za pár korun. Podle toho je potřeba se k němu chovat a nespolehat se na všemocné ochrany. Nebo si sestrojit vlastní zdroj, pak neni problém při jeho návhrhu umístit měření až za výstupní diodu. Alternativně by šlo takový zdroj v tom smyslu upravit (přepojit snímání napětí jinam). Jistě se najde když ne schema toho modulu, tak aplikační schéma použitých součástek. Jo to je další věc, kterou některé zdroje umí, že snímají výstupní napětí a někdy i zem až na zátěži, u zdrojů tak velkých proudů je to dokonce nutnost.
Koupil jsem ho bez většího hloubání. Oproti sofistikovaným laboratorním zdrojům "za málo peněz - hodně muziky"(cca 750 + cca 1600 Kč za napájecí zdroj). Viděl jsem velký výkon, spoustu ochran, jednoduché ovládání, kompaktní velikost... Až po koupi jsem nahlédl do manuálu, kde je upozornění, že zdroj nemá ochrany, na které se ptám. A ze zkušenosti vím, že na různé bastlení, je vhodný "blbuvzdorný" zdroj. Pokoušel jsem se nějaký obvod vymyslet, ale vždy jsem nakonec zjistil, že to má nějakou mouchu (proto ten dotaz zde). Mé pátrání zatím skončilo u LTC4359, který lze zapojit tak, aby to obsahovalo obě ochrany (dva MOSFETY) a je ho možné napájet externím napětím, aby fungoval i při velmi nízkém nastaveném napětí (najde se nějaký názor na něj?). Našel jsem mosfety s 1,6 miliohmů Rds, kde úbytek napětí bude téměř neznatelný. Už mám téměř prst na tlačítku "koupit" a posunout se z teorie do praxe, pokud se tu neobjeví něco kloudnějšího, než doposud. Právě proto, že spousta zdrojů takové ochrany má, nečekal jsem že zde odpověď nedostanu.