Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Komín - kouř prochází mezi vložkou a komínem

Na chalupě mám komín s šamotovou vložkou, kde původní T-tvar se vstupem (odbočka) směřující do místností, už není používán. Vysekán je však do jiného dílu šamotové vložky jiný otvor, kterým pak odchází kouř z krbových kamen. Bohužel prostor mezi komínovou vyzdívkou a šamotovou vložkou není nijak zaizolován, tak kouř proniká meziprostorem do vrchu a komínem ven, ale tak by to určitě být nemělo. Čím bych mohl tento prostor okolo otvoru vložky a komínem vyplnit, aby kouř nepronikal? Přemýšlel jsem, nastrkat tam do hloubky šamotovou šňůru a pak vyplnit šamotovou maltou. Ale třeba jsou i jiné možnosti.

Předmět Autor Datum
Pokud to je prefabrikovaný komín z tvárnic, tak se už při výstavbě vkládá postupně mezi tvárnice a š…
leo 16.04.2024 08:58
leo
Děkuji za radu. ;-) Mám spoustu zbytků minerální protipožární vaty, tak to tím nejprve utěsním a pot…
Penek45 16.04.2024 12:38
Penek45
Škoda, že jsi nepřiložil i foto. Fantazii mám sice velkou, ale někdy je lepší to vidět na vlastní oč…
host 16.04.2024 09:34
host
Jestlijsem dobře pochopil,(není to moc často) tak se dým dostane do meziprostoru. Takže asi je málo…
čumil old 16.04.2024 16:22
čumil old
Toto sám neopravíš. Musíš zavolat kominíka s kamerou. Může být špatně hodně věcí. Jak píšeš vysekán,…
Vla 17.04.2024 07:36
Vla
Proč by to neměl sám opravit? Problém je jasně v napojení kdy byl do prefabrikované vložky vysekán n…
nerady 17.04.2024 09:02
nerady
Ach Bože nerady. No, jak jistě víš, tak vložka má zámek. Tudíž ji musíš nějakým způsobem dostat o 2…
Vla 17.04.2024 16:22
Vla
ještě dodám. To, co řešíme nemusí být důvod úniku kouře. Vložky mohou být vychýlené, protože chybí v…
Vla 17.04.2024 16:32
Vla
Nemusíš nic zvedat. Jen to musíš zajistit aby to nesjelo dolu. Odstraníš část vyvložkování tak, aby… poslední
nerady 17.04.2024 19:04
nerady

Pokud to je prefabrikovaný komín z tvárnic, tak se už při výstavbě vkládá postupně mezi tvárnice a šamotové vložky izolace z čedičové vaty. Pokud je to cihelný komín, tak se prostor při výstavbě vyplňoval též čedičovou izolací nebo zaléval maltou z expandovaného perlitu. Uvedená vada svědčí o tom, že buď je špatně provedeno napojení (vstup musí být zaústěn do šamotu a zatěsněn, ne do celého prostoru komína), nebo celé šamotové vyvložkování (trubky mají zámky, které těsní kouřovod). Dopor. opravit první vadu, a co se táýká vyplnění prostoru, tak dodatečně je možné asi jen vámi uvedené těsnění šňůrou nebo dodatečné zalití perlitovou maltou

Děkuji za radu. ;-) Mám spoustu zbytků minerální protipožární vaty, tak to tím nejprve utěsním a potom ještě domáznu pelritovou maltou. Pokud to bude kvalitně provedené, mělo by to splňovat i nějaké bezpečnostní normy? Myslím v případě revize komínu.

Jestlijsem dobře pochopil,(není to moc často) tak se dým dostane do meziprostoru.
Takže asi je málo zastrčená roura od krbovek a dýmí to do té mezery.
Nacpal bych do té očistěné škvíry skelnou vatu a tu napustil vodním sklem.
Až to ztvrdne, tak to hezky do kulata začistit štukem, šamotem nebo něčím podobným.

Toto sám neopravíš. Musíš zavolat kominíka s kamerou. Může být špatně hodně věcí. Jak píšeš vysekán, prasklá vložka. Dále, chybí vata, může být vložka vychýlena ad. Myslím, že řekne znovu vyvložkovat.

Proč by to neměl sám opravit? Problém je jasně v napojení kdy byl do prefabrikované vložky vysekán nový otvor na odvod spalin a ten není řádně utěsněn. Pokud by to chtěl udělat pořádně tak by bylo nejlépe podchytit stávající vyvložkování a vložit nový T kus a vše pořádně utěsnit. Pokud je trochu zručný tak to udělá stejně jako kominík. Kamera na 30 cm odbočku pokud odstavím kamna není potřeba a dřív na to stačilo zrcátko.

Ach Bože nerady. No, jak jistě víš, tak vložka má zámek. Tudíž ji musíš nějakým způsobem dostat o 2 až 3 cm nahoru. Jak???? A aby jsi to neměl tak jednoduché, tak mi do tvého návodu zařaď vychýlení vložky. Tuším že vata má 3 cm. Kominíci mají kameru dlouhou neboj. Jelikož si úplně mimo, tak ti napíšu co budeš dělat. Máš vyzděný komín. V něm je T kus. Na něm je třeba 8 m vložek, které mohou kamkoli do boku uskočil o tři čísla. Musíš je zvednout, vyměnit T kus a znovu usadit. Jak? Spočítej si váhu, se kterou pracuješ. A výsledek je??? Práce, na kterou nejde dát záruka a kde víš, že je to halabala.

Nemusíš nic zvedat. Jen to musíš zajistit aby to nesjelo dolu. Odstraníš část vyvložkování tak, aby si tam vešel T kus a zasuneš jeho horní část do do zámku a spodek můžeš obezdít - ten ve spodní části nemusí sedět v zámku jen to musí udržet váhu vložkování a na to stačí nalití řídkého betonu okolo spodní části vložky pod T kusem. Jelikož se jedná o místo pod napojením nemůže tam být zvýšená teplota či jiný problém. Jsem stará škola topím uhlím více jak 50 let a kominíka jsem nikdy nepotřeboval. Za mých mladých let šel na kominíka jen člověk, který toho moc neuměl a nebál se výšek. Před pár lety dokonce pracovní úřady dokázaly udělat z nezaměstnaného člověka kominíka za 3 měsíce. Jednoho jsem takto vyškoleného znal, po dvou letech se na to "díky" pádu vykašlal. Vtip je v tom, že nespadl ze střechy, ale spadl na dvorku zákazníka do studny. O vychýlených vložkách mluvíš jen ty, tazatel neměl únik kouře mimo vložku před tím, než napojil kamna mimo původní místo. Nevím jak vypadal původní komín a proč ho vložkoval, nevím jak je vložkování na hlavě komínu ukončeno, je totiž divné že tazatel ví o kouři mimo vložku, což by pokud by hlava komínu byla ukončena předpisově neměl vůbec vědět. Nicméně to co dokážou udělat kominíci umí udělat šikovný kutil také.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru