Budík - podsvícení ciferníku?
Ahoj všem, chtěl bych se zeptat jestli nevíte co to může být. Rozebíral jsem nefunkční budík, obyčejný levný mechanický budík na tužkovou baterku, který nemá zvonek ale jen pípátko. Když jsem vyndal strojek, tak jsem zjistil, že do ciferníku vedou dva kontakty. Pod ciferníkem bylo kolečko, o trochu menší než ciferník, z dvojité plastové folie, uvnitř nějak postříbřené, a do toho vedly dva drátky. Nevíte na co to může být? Mohlo by to svítit? Jestli jo , tak co to je za princip svícení?
Jeden obrázek vydá za tisíc slov. Vyfoť to a přilož... Tipuju, že by to spíš než s "podsvícením" mohlo mít něco společného s nastavením času buzení a jeho spouštěním...
Vyfotil jsem to, tohle bylo pod průsvitným ciferníkem. Ale na nastavení buzení tam byla normálně rafička.
Já jsem ten budík bohužel neviděl v provozu, protože jsem ho dostal už v takovém stavu, že jeden kontakt od baterky byl totálně zkorodovaný takže se rozpadl.
Predpokladám, že je to ten najjednoduchší budík bez IO. Malá ručička (alebo nejaká ručička s ňou spojená, ktorá tvorí kontakt) kĺže po tej "postriebrenej" fólii (to je druhý kontakt) a v určitom čase pripojí pípatko na napätie. Jeden z tých dvoch kontaktov je nastaviteľný, aby sme jeho otáčaním mohli nastaviť čas budenia. Výroba takýchto systémov bola údajne v istom čase zakázaná z dôvodu možnosti zneužitia aj totálnymi amatérmi na ..., ale to si iste domyslíte, to by už prekročilo rámec dotazu.
Tam žádná ručička nebyla, která by po tom klouzala. Tohle kolečko bylo zalepené mezi ciferníkem z průhledného plastu a mezi plastovou krabičkou, ve které byl strojek. V tom strojku byla destička s takovou tou černou kapkou pod kterou je asi nějaký čip.
A to kolečko jsou dvě plastové folie slepené k sobě a to postříbření je uvnitř mezi nima.
V tej kvapke mohol byť zašitý buď len obvod, ktorý poháňal krokový motor, alebo aj digitálne hodiny, ktoré ovládali ručičky, mohli si pamätať čas, aj nastavenie budíka, prípadne zachytávať a vyhodnocovať časový signál, mohol tam byť obvod na snímanie polohy ručičiek, atď. Tá fólia čo si odfotil nemusela (ale mohla - poloha sa dá snímať aj bezkontaktovo) určovať len polohu hodinovej ručičky, mohla aj svietiť. V dobe drevenej sa predávali orientačné svetlá do tmavých priestorov, v ktorých bola podobná fólia a tá svietila pripojením striedavého napätia. V tom čipe by mohol byť aj taký striedač.
Keď nenapíšeš ako sa budík ovládal a ako sa choval, tak odpovede na svoju otázku sa nedočkáš.
Pípátko to není, pípátko tam bylo taky jako váleček velký asi 1x1 cm.
Byl to normální mechanický budík, v tom strojku byla měděná cívka s pohyblivým jádrem které posunovalo kolečko. Pak pár plastových koleček pro pohánění ručiček.
Ale vedle toho strojku byla ještě malá destička s transformátorkem, tranzistorem a odporem a z té vedly dva dráty do tohohle kolečka.
Odpoveď ti už dal Kyncl - je to piezoelektrický menič (teda "pípak") - stačí pripojiť k tým dvom vodičom, čo idú z tej "deštičky" - a už by to pípalo. Inak u takýchto budíkov podsvietenie bolo obyčajnou miniatúrnou žiarovčičkou (niečo podobné ).
Je to pípátko
To kolečko je piezoelektrický měnič, čili "pípátko," které tě budí.
Nejlíp vyfotit celý budík. A taky vnitřnosti z něj. Třeba někdo má stejný a ještě mu funguje.
Já bych taky myslel, že je to nějaké rámusítko, podobné byly třeba v hrající káče od Vietnamců (udělal jsem si z ní plašič myší do sklepa) případně luminiscenční svítítko.
Já bych řekl že to bude spíš to luminiscenční svítítko. Ale jak může taková tenká folie svítit?
Budík už je bohužel vyhozený, ale ještě z něj mám tu destičku, která byla jako jediná elektronika vedle toho strojku samostatně, jenom na drátcích, a k ní bylo připojené to kolečko.
Tady je fotka té elektroniky.
Vlevo je elektronika která byla uvnitř strojku, k ní byla připojená ještě cívka co pohybovala tím strojkem, a pípátko a tlačítko na zastavení zvonění.
Vpravo je elektronika, která byla samostatně vedle strojku, a z ní vedly dva dráty do toho kolečka.
Ještě jsem našel původní obal od toho budíku.
To bude spínač toho pípátka.
Jinak tyhle budíky, pokud měly podsvětlení, tak malinkou žárovičkou, když byla slabší baterka, tak její rozsvícení zastavilo ručičku. Už jsem dlouho žádný takový desetikorunový budík nekoupil (on už taky léta nestojí 10 korun), tak nevím, jestli se už nepoužívají ledky, ale ještě před pár lety to byla žárovka.
V tom budíku žádná žárovička ani ledka nebyla. Pípátka znám, ale ty jsou tvrdé ze dvou kovů, ne? Tohle je měkká ohebná folie, a byla natvrdo zalepená mezi dvouma plastama, čili to by ten zvuk dost tlumilo.
Inu, člověk se pořád učí... Vyhledávač obrázků mi našel podobný budík, kde píšou, že to je s podsvícením... (Будильник, часы настольные Pearl BL, пластиковый, с подсветкой - Budík, stolní hodiny Pearl BL, plastový, podsvícený).
Takže to poznal ok:
Ten plošňák s transformátorkem nebo tlumivkou je oscilátor, který vyrábí potřebné střídavé napětí.
Žeby to bylo něco takovýho?
to bude ono, ale proč už se to teda nepoužívá na svícení?
No, ono se to asi vyrábí a používá, jen je to drahý a potřebuje to inventor na střídavý napětí... LED je jednodušší a levnější...
Případně kutilové upravují displeje ze zrušených notebooků na podobné svítící desky...
https://aukro.cz/tesla-elektroluminiscencni-panel-eluma-tesla-holesovice-n-p-lampicka-7055023348
Mám dojem, že to nemělo moc dlouhou životnost a že to moc nesvítilo, spíš mžouralo, když se někdo v noci probudí a šourá se na záchod, aby nešlápnul do nočníku. Tehdy byly futuristické malůvky jak jsou velké nástěnné osvětlovací panely. Ale vývoj šel jinudy.
to je dobrý, a jaktože všechny LCD monitory a televize co sem viděl měly osvětlení buď zářivkama, nebo ledkama? Pak musí pracně řešit, aby bylo světlo rovnoměrně rozptýlené, a s tímhle by mohla být obrazovka ještě tenčí než ty dnešní.
Zjevně je to i přez to výrazně výhodnější, jinak by tam všude, nebo aspoň ve vybraných modelech, byly ty fólie
Ale když se kvůli tloušťce vypouštějí i konektory, ale tu fólii tam nikdo nedává (ani číňani do fejků), tak zjevně buď nesvítí dost, nebo svítí příliš neefektivně, nebo to střídavé vysoké napájení je problém - ale nejspíš všechno dohromady.