Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Anténí zesilovač

Zdravím všechny,
asi mi v domě odešel anténí zesilovač Alcad CA-311. Televize zničehonic píší nemám signál (obě TV). Nic jiného se podle mě nemohlo pokazit. LED na zesilovači svítí po připojení na 230V, ale pokud připojím kabel do vstupu UHF, okamžitě zhasne. To mi přijde divné a proto mám podezření právě na zesilovač. Také v něm byla nějaká vysrážená voda, neb je na půdě, kde bylo pod nulou.

1) Otázka tedy je, myslíte si, že je KO? Jde to nějak zjistit v domácích podmínkách?

2) Pokud bych kupoval nový, v obchodě píší, že je k dostání jen u dodavatele za cca 1500 Kč. Asi to bude už starší kousek, nevíte o nějaké adekvátní (lepší) náhradě. Tedy doporučení. Potřebuji dva vstupy UHF a VHF, FM,DAB a dva výstupy (nebo čtyři, mám tam nyní na každém výstupu anténní rozdvojku). Signál TV nebyl ideální a občas to vypadávalo. Dost záleželo na počasí.

Děkuji za rady.

Jak čtu ten návod, jestli ho dobře chápu (přecejenom je francouzsky, italsky, německy, jo vidim i angličtinu), tak ta ledka indikuje výstup 24V/50mA pro napájení předzesilovače UHF (asi vestaveného v anténě nebo někde po cestě). Pokud tam nic takového neni, nebo je vadný (zkratovaný) tak možná ledka zhasne. Navíc píšou automatic, takže možná rozpozná, že napájení neni potřeba a vypne ho, zhasnutí ledky může tak znamenat normání funkci.

Nepíšete, jestli máte v UHF anténě předzesilovač. Může být zkrat na něm. Asi nezbyde nic jiného než prohlédnout co je v anténní krabici, případně demontovat předzesilovač a proměřit. Zkrat může být i v kabelu, pokud do něj teče.
V popisu ant. zesilovače Alcad se dočtete, že v případě zkratu se automaticky odpojí napájení pro předzesilovač, čemuž odpovídá i pohasnutí LED, jak píšete.

To zhasnutí ledky po připojení kabelu je divné.
Jestli má být kabel vodivý (z pohledu prozváněčky, tedy stejnosměrného proudu), to je otázka. Já bych řekl, že spíš ano, protože buď je tam anténa, což je nějaká smyčka nebo nějaké oddělovací trafo (balun) nebo něco podobného co je pro stejnosměrný proud vodivé.

Když si tak představuju zapojení zesilovače (v těch anténních bývá jeden tranzistor a nějaké součástky okolo, prostě základní učebnicové zapojení, přičemž největší know-how je prostorové uspořádání), tipoval bych proražení (zkrat) některého vazebního kondenzátoru, který normálně odděluje stejnosměrou složku (a napájení). Napájení zesilovače tak jde do zkratu.

Jeden anténní zesilovač jsem zkoušel nedávno, to když otec si furt stěžoval na nějaké vypadávání (dost dlouho jsem mu říkal, že zesilovač u nás doma nepomůže, navíc to vypadalo na výpadky někde po cestě) a koupil u číňana za 2 stovky takovou krabičku, no nekup to za ty prachy, (normálně od toho vede šňůra do 230V, má jeden vstup a několik výstupů, asi jako ve vašem odkazu, jen kovovou). Samozřejmě to nepomohlo, podezříval jsem ten čínský šunt, tak jsem ho prověřil v práci (tím jsem si zase oživil ovládání spektrálního analyzátoru i s jeho generátorem, to neni přístroj, se kterým bych často pracoval, ale ve výbavě ho mám, prostě jsem ho zdědil), a zdá se, že (k mému překvapení) zesiluje, teda ne o 20 dB jak slibují nápisy, ale jen o 10 dB (a taky ne do 2 GHz ale asi jen do 600 MHz (můžu měřit jen do 1 GHz, ale už na 600 mega byl zřejmý pokles)), ale to by asi nevadilo, spíš prostě nebylo co zesilovat.

Pozvy si na to anténího technika a on ti to zapojí, i když není to nic složitého. Dva koaxiáli zapojíš do slučovače, pokud je potřeba 12V+ pro anténu tak se to řeší pomoci odbočovače.
Tedy jeden koax do normálního vstupu a ten druhý (napájený přes odbočku) 12V+ jde s trafa rovnou do koaxu.
No a výstup na 4 koaxi se řeší rozbočovačem a hotovo. Pardon jednu blbost jsem napsal, ne 12V+ se napojí rovnou na kabel je na to potřeba speciální konektor a ten je odělenej od 12V a přitom je pruchozí pro signál. A potom to zapojít do slučovače.