Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vařící kompresor

Zdar,

tento kompresor:

https://www.gastmfg.com/products/6/6-25

Jun Air 6-25

Po 4 hodinách provozu je celá horní polovina, ta hlava vařící tak, že na ní ruku neudržim.

Je to normální?

Měli jsme tam málo oleje, tak jsme to doplnili, takže teď je tam ideálně mezi riskama spíš k horní risce. Doplnili jsme to normálním originálním olejem od výrobce, v tom by problém být neměl.

Předmět Autor Datum
Co třeba tohle? Maximální provoz kompresoru je 50% provozu čas a max. doba provozu je 15 min. při 8…
host 28.11.2023 14:35
host
Sorry, jsem se špatně vyjádřil. Kompresor běží cca 8 minut, natlakuje se na 7 bar a potom se pomocí…
RedMaX 28.11.2023 23:41
RedMaX
Ohrev kompresoru pri činnosti je prirodzený a naprosto v súhlase s fyzikálnymi zákonmi. Píšeš, že: "…
ok 29.11.2023 05:31
ok
Klidně bych ho provozoval dál , ale doplnil o chladící ventilátor , běžně ho měli i uzavřené kompres…
Peru 29.11.2023 17:23
Peru
to nie je normalne, normalne už mal byt zadrety.
jim bim 28.11.2023 15:33
jim bim
To, že se kompresor za chodu hřeje, je vcelku normální (vzduch se stlačením ohřeje, s tím se nedá ni…
umfa 28.11.2023 16:48
umfa
V specifikaci je napsaná tepelná ochrana. Ta by to měla vypnout. Nevím jaká je specifikace ohledně p…
nerady 28.11.2023 16:46
nerady
Chce to zkontrolovat, jestli opravdu spíná tak málo jak píšete. Pokud u něj 4 hodiny nikdo není, můž…
leo 29.11.2023 13:32
leo
To ohřátí je naprosto normální. Je nemožné stlačit vzduch bez toho, aby se kompresní prostor a potru…
mire 29.11.2023 13:46
mire
Také jsem toho názoru žě je to normální stav.Pokud chceš mít klid na duši tak tam přidej pomocný ven…
kap.dabač 29.11.2023 18:56
kap.dabač
ok, díky všem. Raději jsem se obrátil na servisáka, uvidím co zítra napíše. Ale nebudu teda způsobo…
RedMaX 29.11.2023 23:17
RedMaX
Zdravím,domnívám se, že máte přečasné obavy,všechny kompresory hřejí jak popisujete.Třeba u vysokotl…
Lubomír 30.11.2023 12:33
Lubomír
Ok, díky moc za reakci. Poslal jsem našemu servisákovi ofocený výrobní štítek a řikal, že on sám ko…
RedMaX 30.11.2023 19:22
RedMaX
Můžete přiblížit co ten kompresor ovládá?Začetl jsem se do parametrů a zjistil,že výkonem je to spíš…
Lubomír 30.11.2023 20:16
Lubomír
Posun desky nahoru a dolu na řezacím zařízení, byl tenhle dodán výrobcem. Ani bych nedokázal ovlivni…
RedMaX 30.11.2023 23:27
RedMaX
JJ,rozumím,měli jsme v práci hodně strojů se vzduchovými pístnicemi,ale ty pístnice se pohybovaly v…
Lubomír 30.11.2023 23:52
Lubomír
Jestli ho dodal výrobce, tak je snad od nich vyzkoušený a měl by vydržet. Pokud se tedy nějak nepřid…
Karel04 01.12.2023 10:26
Karel04
Zdravím,jenže manuál kompresoru je asi výrobci dobře známý.A proto jej použil,jak tazatel uvádí ,pos… poslední
Lubomír 01.12.2023 11:52
Lubomír

Sorry, jsem se špatně vyjádřil. Kompresor běží cca 8 minut, natlakuje se na 7 bar a potom se pomocí něj ovládá zařízení - zdvih nahoru - dolu. Je tam i nějaký ofuk od nečistot, takže se znovu tlakuje podle situace. Řekl bych, že ne dřív jak za dalších 15 minut a spíš to bude běžně po 30 minutách možná i déle.

Já na něj sahal ráno po prvním tlakování a byl úplně studený. No a když jsem přišel po cca 4 hodinách ho zkontrolvoat, tak jsem na něm skoro neudržel ruku, jak byl horký. Tak jsem ho vypnul z elektriky a dál jsme ten stroj nepoužívali, ale zítra buď musim stroj nechat rozběhnout nebo volat servis.

Proto dotaz, jestli je možné, že by byl tak horký a nebyla to nějaká závada?

Ohrev kompresoru pri činnosti je prirodzený a naprosto v súhlase s fyzikálnymi zákonmi. Píšeš, že: "...jsem na něm skoro neudržel ruku". To znamená, že si na ňom tú ruku udržal. Keby bol ten kompresor zaťažený na maximum ako to povoľuje výrobca, tak nieže tam ruku takmer neudržíš, ale riadne by si sa popálil.

Klidně bych ho provozoval dál , ale doplnil o chladící ventilátor , běžně ho měli i uzavřené kompresory průmyslových ledniček a pultů , jen domácí jsou bez něj.
většina starých kompresorů měla vrtuly součástí velké řemenice na kompresoru a to byly pomaloběžné a z masivní litiny.

To, že se kompresor za chodu hřeje, je vcelku normální (vzduch se stlačením ohřeje, s tím se nedá nic dělat, jen chladit). Malé, levné, špatně chlazené kompresory provozované na hraně možností se můžou hřát i takhle moc. Ale raději bych ho zkusil bez tlaku ručně protočit, jestli už není přidřený.

V specifikaci je napsaná tepelná ochrana. Ta by to měla vypnout. Nevím jaká je specifikace ohledně provozu (kolik může běžet hodin v nepřetržitém provozu). Většina průmyslových kompresorů má totiž chlazení ventilátorem a na obrázku to nikde nevidím. :-)

Chce to zkontrolovat, jestli opravdu spíná tak málo jak píšete. Pokud u něj 4 hodiny nikdo není, může spínat daleko častěji než si myslíte. Příčinou bývá vadný zpětný ventil, netěsnící hlava nebo spoje hadic apod. Takže opravdu jedno půldne hlídat, co dělá.

Také jsem toho názoru žě je to normální stav.Pokud chceš mít klid na duši tak tam přidej pomocný ventilátor.Ale je to zbytečné.Důležité je aby kompresor především válec a hlava nebyly nějakým způsobem zakryty aby mohl okolo chladicí vzduch cirkulovat.Co je dale důležité aby byl olej v dostatečném množství.Tyto jednoduché kompresory mají rozstříkovací mazání a pokud by nebyl olej tak je průser.

Zdravím,domnívám se, že máte přečasné obavy,všechny kompresory hřejí jak popisujete.Třeba u vysokotlakého mám chladící kanálky přímo v bloku válce a chladím vodou přes čerpadlo.Když se stlačuje vzduch ,vzniká teplo,když kovovou pumpičkou nafouknete rychle kolo,tak ta trubka má dole okolo osmdesáti stupňů.
Jak jsem koukal na obrázek,tak ta hlava je z masivního hliníku s žebrováním,mělo by to uchladit,pokud tedy kompresor nepřetěžujete.
I kompresor na mrazáku,nebo ledničce když čerstvě namražuje a běží déle má okolo osmdesáti stupňů.:-)

Ok, díky moc za reakci.

Poslal jsem našemu servisákovi ofocený výrobní štítek a řikal, že on sám kompresory nedělá, že na to má specialistu, takže se ho na to přeptá. Zatím na tom stroji normálně fungujeme, ale raději budu, když nám to zkontrolují, aby pak z toho nebyl nutný nákup nového kompresoru, přeci jenom to není úplně levná sranda. ;-)

Můžete přiblížit co ten kompresor ovládá?Začetl jsem se do parametrů a zjistil,že výkonem je to spíš tak na modelařinu na fixírku,nebo do zubní ordinace,dává málo vzduchu,proto asi dlouho běhá než vypne na požadovaný tlak.A ta cena je nehorázná,koupíte za ni dvacet olejových kompresorů i dvoupístové se slušným vzduchojemem a několikanásobně větším výkonem vyrobeného stlačeného vzduchu.:-)

JJ,rozumím,měli jsme v práci hodně strojů se vzduchovými pístnicemi,ale ty pístnice se pohybovaly v rychlých intervalech,velká spotřeba vzduchu,vzduch dodával velký šroubový kompresor,dříve také velký písťák,ale dělal hrozný randál,když odešel tak ho nahradil modernější.:-)

Zdravím,jenže manuál kompresoru je asi výrobci dobře známý.A proto jej použil,jak tazatel uvádí ,posun desky bude mít nějaký interval a v zásobníku je ještě dost tlaku před dalším sepnutím.To ,že tazatel uvádí po čtyřech hodinách chodu řezací mašiny nic neznamená,kompresor stále neběží,spíná v intervalech.Znám to z práce,vzduch přehodil klapky dopravních cest a různě další pístnice a pak třeba za čtvrt hodiny opět,takže prodlevy.
Výrobce to musí mít spočítané,protože ten kompresor dává opravdu málo vzduchu,neutáhl by ani žádné pneumatické nářadí,scházejí litry za minutu,takže dle tazatele posune desku s malými pístnicemi ,asi tam bude malá spotřeba.Ona ta hliníková hlava jen tak nevychladne do dalšího sepnutí, což je normální.Zde jde spíš o to,jak málo tam bylo oleje,ale dle mého názoru by přidření mělo velký vliv na rychlost dofoukání,protože by se snížila komprese.:-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru