Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak odstranit sklenarsky tmel

Mám starý velký skleník a chtěla bych odstranit starý tmel.Dlatkem mi to moc nejde.Jsem z toho zoufalá.Rada bych to odstranila nějak lehčeji než tím dlátem.Manzel mi zemřel před dvěma roky a tak je tato práce na mně.Děkuji za radu.

Záleží na tom, jestli má být zachováno sklo nebo to půjde taky pryč. V tom případě by to bylo nejlepší a nejrychlejší flexou, tj. úhlovou bruskou s hrubovacím kotoučem, případně k dočištění kovového rámu s brusným vějířovým kotoučem nebo lépe s hrncovým ocelovým kartáčem. Ta značka je jen příklad, jsou i jiné, ale Parkside je celkem spolehlivá značka pro kutily, záruka většinou 3 roky a reklamace bez problémů. Pokud doma brusku nemáte, tak zrovna tuhle Lidl nabízí ve výprodeji ve čtvrtek ráno se slevou 70 % za 179 korun.
Ovšem práce s flexou není moc bezpečná a vhodná pro ženy, raději požádejte někoho z rodiny nebo známého. Na jemnější způsob existují i el. škrabky, tahle je ale bez aku a síťovou nemají. A kupovat aku a nabíječku se asi nevyplatí, jedině půjčit od známých.

Podle informací na Internetu by prý mělo zabrat zahřátí horkovzdušnou pistolí a pak změklý tmel odškrábnout špachtlí. Mechanicky se prý taky dá "odlámat" "oscilační bruskou" a ti co mají pevnou ruku, tak to prý zvládnou i "rozprášit" úhlovou bruskou. Já to dělal dlátkem jako všichni a taky mi to moc nešlo...
PS: než jsem to sesmolil, tak už máš podobnou radu...

Ještě mě napadlo to nedělat malým dlátkem, ale spíš ostrým sekáčem, tj. majzlíkem. Půjde to rychleji a po větších kusech bez drobného prachu, ale stejně celý skleník dá asi dost práce a bude to třeba dočistit. Ale do jara času dost, stejně to v zimě nepůjde natřít novou barvou.

Obávám se, že by se okamžitě zalepila. Sice jsem to nezkoušel, tak se možná pletu, ale připadá mi, že starý tmel bude přesně ten materiál který rád zalepuje nástroje, protože zase tak moc tvrdý není a navíc měkne teplem.