Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kde koupím relé na 9 V?

Dobrý den! Mám dotaz. Kde koupím obyčejné rozpínací relé, kde vstup do relé pro rozepnutí je na 9 V a rozpínaný obvod taky operující s 9 V? Případně může být oboje na 12 V. Taky může být zároveň spínací a rozpínací. Ideálně za rozumné peníze, mám to jen na blbnutí a experimentování. Děkuji

Moc o tom nevím, ano, a proto se ptám. Myslel jsem stejnosměrné, i když jsem to nenapsal. Není to ani tak vysokonapěťový obvod, co chci sestrojit. Mám stavebnici, kde relé operuje na 6 V DC, a hledám tedy relé na 9 V nebo 12 V DC, abych mohl paralelně připojit žárovku, co svítí více. Třívoltová nebo dvanáctivoltová je rozdíl.

Co se tyce tech silovych kontaktu, tak i u nich je napeti dulezite. Jedna vec je vzdalenost kontaktu, ktera urcuje kolik napeti to nepreskoci v otevrenem stavu a druha vec je kombinace napeti x proud x stejnosmerne vs stridave. Onehda jsem se beznym automobilovym rele na 24V/40A pokousel rozepnout 48V 30A. No nedopadlo to, pri rozepnuti zustal horet oblouk a rozeplo to teprve, kdyz ten kontakt ukapnul.

Jo od nějakých 30V se drží stabilní oblouk. To je taky důvod, proč se v autech drží stále 12 nebo 24 V. Byla teda svého času taková móda dělat 48 V instalaci (menší proud startéru umožnil ušetřit měd na jeho přívody), ale právě s tím byly takové problémy (hlavně pokud jde o požární bezpečnost), že to ve výsledku bylo dražší než úspora ne těch kabelech. I škodovka nad tím prý uvažovala. Až elektromobily tohle prolomily, protože by bylo opravdu hloupé tahat ty kilowaty ze 12V.
Mimochodem ani se neptejte, jak skončil stykač, při pokusu vypnout 600V stejnosměrných. Kolega si nenechal vymluvit, že v parametrech píšou max. 200V DC pro všechny tři kontakty v sérii. Teda jsme ho po chvíli hned zapli, takže to stykač přežil, ale asi by se taky utavil. Namísto stykače tam máme IGBT a to funguje už mnoh a mnoho let (pán, který nám ten přípravek vyráběl je už v důchodu).

Relé jsou celkem běžně v nabídce všech obchodů. Třeba GME https://www.gme.cz/c/14950/elektromagneticka-rele-s-dc-civkou má cívky od 5 (jeden typ i od 3) do 48 V DC a neuvěřitelné proudy a napětí hlavních kontaktů (většinou 120V~/10A, ale pozor na DC, to se vypíná hůř, takže tam to víc jak 24 nebude).
Potenciálních problémů je daleko víc, ale to by bylo na celé knihy.
Já bych třeba na hraní bral tohle https://www.gme.cz/v/1514512/n4078-2c-6v-02-rele-civka-6vdc-kontakt-125vac-1a-2x-prepinaci napětí cívky 6 V a dva přepínací kontakty za pouhých 30 korun pokud by stačil 1A. Jinak tady je třeba na 5A https://www.gme.cz/v/1501972/n4100chs3-dc6-ac-rele-civka-6vdc-kontakt-125vac-5a-1x-prepinaci
Výběr je široký, stačí prolistovat katalog.

To by jich tam musel koupit tak 10. Jinak s dopočtem, balným a dopravou vyjde i 1 kus na 435 Kč+ DPH= 526 Kč.
Z obchodních podmínek:

Minimální hodnota zakoupeného zboží: Pro ČR: 300 Kč bez DPH
Dopočet do minimální ceny se účtuje v případě, kdy je hodnota odebraného zboží nižší, než je minimální hodnota pro daný stát.
Balné: Do hodnoty zboží 1000 Kč bez DPH se účtuje balné 50 Kč bez DPH.
Dopravné a doběrečné: Dopravné se účtuje dle váhy zboží, rozměrů a typu zboží. Od 85 Kč bez DPH.

Jinde to jde levněji, ale tazatel stejně potřebuje relé na nižší napětí, viz rady nahoře.