Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem podruzna rozvodnica

Mam RD, kde sa robi podkrovie, ako dalsi byt. Aby som nemusel tahat vsetky kable dole , tak sa tam spravi nova rozvodnica, privod zo stavajucej z prizemia. Problem, okrem ineho, je HDO. Hodiny a ovladanie je dole, kotol je dole. Ale chcem samostatny kotol aj hore, ako dotiahnut to ovladanie aj hore?

Předmět Autor Datum
Mít dva kotle v domě je neekonomické. Jednodušší je podělit se o náklady topení na jednom kotli a mí…
Paron 04.10.2023 22:29
Paron
To je sice mozne, ale nieje mozne burat v prizemi.
truhlik 05.10.2023 08:15
truhlik
koupit si HDO do zásuvky nebo na DIN lištu hdo-spinac-na-din-listu_d37085.html default.asp
paul 05.10.2023 09:16
paul
To je zaujimave, ale to by chcelo zistit nastavenie ZSE . . . Ako vlastne prijimac vie, ze ma zopnut…
truhlik 05.10.2023 12:41
truhlik
Nejsem elektrikář ale domnívám se že jiné spínání pomocí HDO v horním bytě nepůjde. To by šlo jen kd…
nerady 05.10.2023 14:29
nerady
Je to v ramci rodiny, zo spodnej rozvodnice sa rozvetvi privod hned na zaciatku na prizemie a podkro…
truhlik 06.10.2023 10:29
truhlik
Omyl, třeba ten zásuvkový HDO si zapojíš kam potřebuješ do zásuvky a po nastavení stejného kodu HDO…
paul 08.10.2023 11:25
paul
Jedna možnost, použít druhý přijímač HDO s nastaveným kodem stejným jako v přízemí (číslo kodu je uv…
leo 05.10.2023 17:18
leo
Dle mého názoru se žádný signál pro spotřebiče neposílá,signál HDO ovládá přepnutí mezi denním a noč…
Lubomír 05.10.2023 19:30
Lubomír
Žádný signál pro spotřebiče se neposílá, HDO přepíná pouze tarif. Takže kdo to má „zmáklé“, využívá…
Paron 05.10.2023 23:13
Paron
Píšete nesmysly, signál HDO se šíří po el.síti a ovládá relé přijímače HDO. Tyto relé spínají stykač…
leo 06.10.2023 08:30
leo
Doteraz som bol v tom, ze HDO sa vyhodnocuje prijimac HDO, prepnu sa hodiny VT/NT a zaroven prepnuti…
truhlik 06.10.2023 10:34
truhlik
Je to nesmysl, při nízkém tarifu jede celá instalace na výhodnější peníz (protože je přepnutý tarif…
Paron 08.10.2023 11:43
Paron
Zatial len uvahy, co vsetko bude treba, vypinace, zasuvky rozvodnica . . . to sa vsetko da (osvedci…
truhlik 06.10.2023 10:37
truhlik
Můžu jen popsat, jak to mám zapojené já. Z přijímače HDO vede "nula" do bytového rozvaděče, kde je p…
krok 06.10.2023 13:48
krok
Ano, ale neviem ako je dimenzovany spinac v HDO ktory zopne nulu. Aj ked stykac by nemal mat velky o…
truhlik 06.10.2023 14:55
truhlik
Malé doplnění. Pozor, ten druhý stykač v novém rozvaděči musí být připojený na stejnou fázi jako sty…
vitovec 06.10.2023 15:00
vitovec
Zapojení proveď obdobně jak píše krok. Signál HDO, v době levného tarifu, spíná kontaktem relé HDO,…
George63 06.10.2023 17:23
George63
Vidis to, to ma nenapadlo, ze je riziko pripojenia na inu faze ak zoberiem zem zdola len rozbocenim.…
truhlik 06.10.2023 20:09
truhlik
Ze spodu nebereš "zem" ale pracovní nulu, tedy N, ne PE ! Jinak ale u mnou navrženého řešení není nu…
George63 07.10.2023 11:36
George63
jasne ze pracovny, dole je este TNC, hore uz bude rozdelene, neskor sa prerobi aj spodok, budem si t…
truhlik 07.10.2023 11:42
truhlik
je potřeba vědět co je v rozvaděči odkud půjde vedení nahoru, pak se dá říci jestli je nutné další H…
paul 08.10.2023 17:17
paul
To by bolo mozno najlepsie, ako si navrhoval ten prijimac na DIN listu, vyzistit ci to bude pracovat…
truhlik 08.10.2023 18:08
truhlik
Ten tam klidně natáhni, jeden neví kdy se bude hodit...teoreticky ..pokud je ve spodním rozvaděči st…
paul 08.10.2023 18:15
paul
Ten kabel si tam určitě natáhni. Pokud by jsi měl pak jakýkoliv problém s tím podružným relé HDO, kd… poslední
George63 08.10.2023 20:17
George63

Je to v ramci rodiny, zo spodnej rozvodnice sa rozvetvi privod hned na zaciatku na prizemie a podkrovie, bude to stale jedno odberne miesto. Len dole su hodiny a HDO (kotol), a kedze bude aj hore, a istic nanho tak isto hore, tak potrebujem ten stykac spinat tak isto ako dole . . . tahat dalsi separatny kabel na zopnutie?

Omyl, třeba ten zásuvkový HDO si zapojíš kam potřebuješ do zásuvky a po nastavení stejného kodu HDO jako má ten co přepíná hodiny ti to sepne třeba remosku, nebo ohřívač vody, pokud je připojen přes zásuvku. Ten zásuvkový má kontakty na 16A.....u toho na DIN nevím, ale zásuvkový používám asi 15 roků, hned jak jej uvedli na trh, protože jsem měl dvoje spínací hodiny, jedny u elektroměru a druhé v bytě. Jakmile mi dali elektronické HDO k elektroměru, začalo se to rocházet, tak jsem si koupil ty Zásuvkové a spínal přes ně stykač v rozvaděči pro sepnití 3f pro AKU kamna.

Jedna možnost, použít druhý přijímač HDO s nastaveným kodem stejným jako v přízemí (číslo kodu je uvedeno na HDO nebo ho zjistíte na stránkách dodavatele elekřiny pro vaše odběrné místo). Druhá možnost v přízemí přidat relé s dvěma páry kontaktů zapojené na vývod relé HDO, a patřičným signálem ovládat spotřebiče jak v přízemí, tak v podkroví. Vzhledem k dotazu bych to radši svěřil elektrikářovi, protože evidentně nebudete vědět, jak to zapojit a jaký signál se vlastně posílá pro spotřebiče

Dle mého názoru se žádný signál pro spotřebiče neposílá,signál HDO ovládá přepnutí mezi denním a nočním proudem,nebo drahým a levným,asi mě někdo opraví.Po sepnutí levného tarifu jsou většinou sepnuty stykače,nebo relé velkoodběrových spotřebičů,které jsou při drahém tarifu vypnuty.Jednoduše bych použil nějaké bezdrátové ovládání,připojit na pomocné kontakty stykače dole.Na patro přijímač a spínat stykač.Jednoduché řešení do sta korun českých.Stačí malé dálkové ovladače z aliexpressu.:-)

Žádný signál pro spotřebiče se neposílá, HDO přepíná pouze tarif. Takže kdo to má „zmáklé“, využívá výhodnější tarif např. pro žehlení, praní, sušení a pod. Manipulovat s HDO nelze, je to zaplombované. Není nic jednoduššího, než k vývodu pro bojler připojit kontrolku, která může být kdekoli v domě a pak můžeme také kdekoli v domě výhodný tarif využít, aniž bychom se chodili dívat na bojler, jestli svítí jeho kontrolka.

Píšete nesmysly, signál HDO se šíří po el.síti a ovládá relé přijímače HDO. Tyto relé spínají stykače nebo relé v rozvodu v domě nebo bytě, které dalším signálem (neboli připojením nuly nebo fáze) v řídícím obvodu spotřebiče ovládají sepnutí bojleru, přímotopů, akumulačních kamen atd. a zároveň HDO přepíná sazbový spínač na elektroměru. V ostatním čase je zapnutí těchto spotřebičů blokované. Na to aby dodavatel el. energie instaloval přijímač HDO a povolil nižžší a vyšší tarif musí být samozřejmě smlouva na patřičný tarif pro přímotopy, akumulační topení nebo ohřev TUV atd a projekt na elektroinstalaci. Teoreticky je ale možno si do rozvodu přidat další přijímač HDO se stejným kodem a využívat ho pro podružný rozvod.

Doteraz som bol v tom, ze HDO sa vyhodnocuje prijimac HDO, prepnu sa hodiny VT/NT a zaroven prepnutim sa zopne stykac, ktory uz PRIAMO napaja prislusnu vetvu pre dane zariadenie - napr kotol. Takze kotol uz nema ziadne riadiace obvody co sa tyka VT/NT (tym nemyslim obvody riadenia teploty, tlaku a pod . . . .)

Zatial len uvahy, co vsetko bude treba, vypinace, zasuvky rozvodnica . . . to sa vsetko da (osvedci revizak), len rozmyslam dopredu co vsetko treba . . . Naozaj to asi skonci ze toto bude riesit elektrikar, resp. podla jeho navrhu . . .

Můžu jen popsat, jak to mám zapojené já. Z přijímače HDO vede "nula" do bytového rozvaděče, kde je připojena na jeden ovládací vývod stykače, na druhý ovládací vývod je připojena fáze (přes jistič). Pokud je vysoký tarif, přijímač HDO odpojí "nulu", tím rozepne stykač. Při nízkém tarifu je "nula" připojena a stykač je sepnutý. Mělo by tedy stačit z přízemí nahoru přitáhnout tu HDO "nulu" a zapojit to stejně-na další stykač.

Zapojení proveď obdobně jak píše krok. Signál HDO, v době levného tarifu, spíná kontaktem relé HDO, nulu na cívku stykače, která pak spíná stykač spotřebiče (kotle), v době levného tarifu. V době vyššího tarifu jej pak, přerušením nuly, vypíná. Fáze pro cívku toho stykače se bere pak už v rozvaděči, z nějakého ovládacího jističe.
Nyní máš (pokud jsem správně pochopil) přivedenou spínací "nulu" od relé HDO na stykač dole, u spodního kotle a fázi bereš z nějakého jističe u něj. Takže, pokud je na tom stykači ještě volný nějaký spínací kontakt, tak na něj přiveď, ze samostaného ovládacího jističe, v tom novém horním rozvaděči, fázi a přes tento kontakt, spodního stykače, ji opět pošli nahoru, kde bude napájet cívku a spínat další stykač/e, potřebné pro okruhy blokované signálem HDO v horním patře (i ten horní kotel). Nulu pro cívku/y už připojíš v tom horním rozvaděči.
Pokud by už, v původním rozvaděči se stykačem, volný kontakt nebyl, doplň zde další stykač (nebo jenom malé pomocné relé), jehož cívka bude zapojena paralelně k cívce původního stykače, ovládaného přímo tou nulou od signálu HDO. Relé HDO, cívky dvou stykačů, bez problémů zvládne. A použij jeho (její) spínací kontakt, pro spínání cívek stykačů v horním rozvaděči, tak jak bylo myšleno v prvním případě. Takže bude nutné propojit - instalovat, mezi rozvaděči, ovládací kablík, se dvěma fázovými žilami.
Tím bude eliminován nebezpečný vliv dvou různých fází, pokud by jsi propojil cívky spodního a horního stykače pouze ovádací nulou, přímo od HDO, a fáze vzal náhodou dole a nahoře různé.
Ale POZOR! Vzhledem k tomu, že hlavní přívody k rozvaděčům uvažuješ rozdělit hned za elektroměrem, tak v místě osazení původního stykače spínaného signálem HDO (a případně dalšího, nebo toho relé) v původním spodním rozvaděči (u kotle), osadit výstražné upozornění (tabulku) "Pozor, pod napětím i při vypnutém hlavním vypinači!". Vzhledem k tomu, že se sem bude dostávat napětí i z toho horního rozvaděče, pokud jej rovněž nevypneš, případně pokud nevypneš jistič na přívodu před elektroměrem.Třeba při nějakých opravách a úpravách na spodním rozvaděči (u kotle).

Ze spodu nebereš "zem" ale pracovní nulu, tedy N, ne PE ! Jinak ale u mnou navrženého řešení není nutné nijak nastavovat a řešit to podružné spínací relé HDO a furt to bude pracovat bez dalších nutných zásahů. Toto je celkem nejběžnější řešení, pokud je více míst (podružných rozvaděčů), v nichž je potřeba něco blokovat/spínat signálem HDO.

je potřeba vědět co je v rozvaděči odkud půjde vedení nahoru, pak se dá říci jestli je nutné další HDO, nebo zda stačí dát nahoře stykač jištěný 2A jističem a k němu přitáhnout jen N vodič od HDO ze spodního rozvaděče. Jenže nejčistější se mi jeví samotstatné HDO, protože to nebude spřaženo se spodním rozvaděčem. Signál HDO jde po všech třech fázích takže je jedno ze které se vezme.

Ten tam klidně natáhni, jeden neví kdy se bude hodit...teoreticky ..pokud je ve spodním rozvaděči stykač tak se dá horná stykač připojit paralelně na vinutí spodního. Ovčem má to bezpečnostní háček, nutno označit tabulkou "Ovládáno ze spodného rozvaděče" nebo tomu předřadit dvoupólový vypínač popsaný "Vypnutí stykače HDO". Ale to doporučí elektrikář..

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru