

Čím zatmelit praskliny v eternitu
Zdravím kutilové, potřebuji radu, čím zatmelit prasklinu ve vlnitém eternitu na střeše. Je to bohužel v dolní vlně a na malém spádu, tak tam asi při dešti zatéká. Pod tím jsou prkna a asfaltová lepenka, ale stejně to musím opravit. Rozebírat půlku střechy a měnit desku se mi vůbec nechce. Jelikož je prasklina široká tak 1 mm, tak nějaký silokonový tmel tam asi nedostanu, bude to chtít něco tekutějšího. Co tedy poradíte? Nějaký asfalt, epoxid nebo třeba syntetickou barvu v několika vrstvách, tj. nechat zatéct a po zaschnutí doplnit? Na barvě nezáleží, pak to přetřu. Díky za nápady a rady.
Dobrý den,mnohokráte jsem vlnitý eternit zalepil ipou tou s alobalem,zpracovávám na chovatelská zařízení i již použitý a nevycházejí šrouby,místy i ve vlně.Pak to můžete přetřít šedým eternexem a není to z dálky znát.Předem odrbat ocelákem,nebo brousnout fričkou.Dobře ohřát,přimáznout špachtlí,drží to desítky let.
Zde je nejhorší,kde vzít jen kousek té ipy,je tenká,nebrzdí vodu a nehromadí se usazeniny.Jinak bych vybrousnul mírně véčko a zamáznout gumoasfaltem,nebo bodýčkem na spodky aut,prostě něco měkkého kvůli dilataci.
To je úplně nejzdravější, brousit eternit. To můžou jen lidi přes 60, protože trvá docela dlouho, než se azbestoza rozjede.
A copak dnes jíte?Vše plné chemie ,že jedno brousnutí azbestové desky je jen malá příloha na talíř plný různých svinstev.A ani nevíme,jestli je to pravý poctivý eternit,ten totiž praskal výjimečně.Já z něj střchy dělal,tak vím jak drží.Mám ho kolik set metrů na chovatelských zařízeních a dílnách.Pak jsem v roce 2001 koupil na jednu voliéru přes čtyřicet metrů čtverečních toho nového zázraku,jen se to eternitu podobá.Po patnácti letech se desky začaly rozsýpat jako perník.
Já když tu střechu kdysi dávno stavěl, tak jsem desky řezal maflem s vidiovými zuby jen s ochrannými brýlemi a zatím žiju. Kromě toho mám plno respirátorů z doby covidové, ale není třeba nic brousit, eternit je dočista otryskaný vapkou. Bylo tam plno mechu, tak jsem to teď za dešťů otryskal a tím objevil i tu prasklinu, kdoví jak dlouho tam už byla.
Já a mraky dalších jsme desky krátili na cirkulce,kotouč se dával opačně zuby,jinak se eternit hodně štípal,řez nebyl čistý.Na ulici prachu,že nebylo vidět na krok.To už jsou staré pověsti kutilské,je tomu přes čtyřicet pět let.Mám u domu složených třicet dlouhých desek,jsou ze 79 roku.Koupil jsem je od pána co rekonstruoval v lese chatu,to byl pocuc,každá dva cenťáky mechu.Vapku,bylo to v listopadě,já vymáchanej,ale desky jsou jako nové.Mám stejné množství i těch kratších,vše uloženo na paletách.
Člověk nikdy neví kdy budou potřeba ,těch budov s eternitem mám hodně.
Jeden čas zvonili zemědělci,jestli to neprodám na seníky a podobné stavby,kdepák,to je stará kvalita.
Jen si je schovej, Válek už řekl, že budou zase povinné i venku nejméně do jara.
Tak jsem to konečně dodělal. Napřed jsem spáru zapatlal tekutým asfaltem 3x po sobě, aby se prasklina zalila a teď jsem přes to navařil pruh IPA i na vedlejší vlny, takže by to mělo nějakou dobu vydržet. Tímto všem děkuji za rady.
IMHO tekutý asfalt do trhliny je škoda práce. V zimě zkamení a prdne. Ale neublíží to ničemu. Navařená IPA i na vedlejší vlny je správně.
Murphyho zákon - teď praskne eternit ve vedlejší vlně.![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
Snad to ještě vydrží. Ten eternit je na střeše 25 let a nebyl nový a ta prasklina tam už taky možná pár let byla. Možná od toho, jak jsem po střeše občas chodil při čištění. Letos jsem to vzal důkladně vapkou od zbytků mechu a tak jsem ji objevil. Tak sama deska snad jinde už praskat nebude a ta IPA bude stačit. Po zimě to ale raději znovu prohlédnu.
Když už jste to důkladně omyl,dělám to podobně,pak je dobré stříknout zahradním postřikovačem roztokem zelené skalice,uhynou zbytky mechu a lišejníku v mikrospárách,vydrží to potom spoustu let v čistém stavu.
Skalici jsem na to dal a pak vše natřel nějakým Eternalem nebo Eternexem, co už jsem měl doma, tak to snad pár let vydrží čisté.
Rozumím,opravdu poctivě ošetřeno,dá to práci,ale stojí to za to.
Spíš modré skalice, síran měďnatý, obdoba měděného drátu nataženého na hřebeni střechy.
Při chození po vlnité střeše vždy chodit nohou po dvou vlnách!
Jo. Mi se taky tak stalo