Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čím zatmelit praskliny v eternitu

Zdravím kutilové, potřebuji radu, čím zatmelit prasklinu ve vlnitém eternitu na střeše. Je to bohužel v dolní vlně a na malém spádu, tak tam asi při dešti zatéká. Pod tím jsou prkna a asfaltová lepenka, ale stejně to musím opravit. Rozebírat půlku střechy a měnit desku se mi vůbec nechce. Jelikož je prasklina široká tak 1 mm, tak nějaký silokonový tmel tam asi nedostanu, bude to chtít něco tekutějšího. Co tedy poradíte? Nějaký asfalt, epoxid nebo třeba syntetickou barvu v několika vrstvách, tj. nechat zatéct a po zaschnutí doplnit? Na barvě nezáleží, pak to přetřu. Díky za nápady a rady.

Dobrý den,mnohokráte jsem vlnitý eternit zalepil ipou tou s alobalem,zpracovávám na chovatelská zařízení i již použitý a nevycházejí šrouby,místy i ve vlně.Pak to můžete přetřít šedým eternexem a není to z dálky znát.Předem odrbat ocelákem,nebo brousnout fričkou.Dobře ohřát,přimáznout špachtlí,drží to desítky let.
Zde je nejhorší,kde vzít jen kousek té ipy,je tenká,nebrzdí vodu a nehromadí se usazeniny.Jinak bych vybrousnul mírně véčko a zamáznout gumoasfaltem,nebo bodýčkem na spodky aut,prostě něco měkkého kvůli dilataci.:-)

A copak dnes jíte?Vše plné chemie ,že jedno brousnutí azbestové desky je jen malá příloha na talíř plný různých svinstev.A ani nevíme,jestli je to pravý poctivý eternit,ten totiž praskal výjimečně.Já z něj střchy dělal,tak vím jak drží.Mám ho kolik set metrů na chovatelských zařízeních a dílnách.Pak jsem v roce 2001 koupil na jednu voliéru přes čtyřicet metrů čtverečních toho nového zázraku,jen se to eternitu podobá.Po patnácti letech se desky začaly rozsýpat jako perník.:-)

Já když tu střechu kdysi dávno stavěl, tak jsem desky řezal maflem s vidiovými zuby jen s ochrannými brýlemi a zatím žiju. Kromě toho mám plno respirátorů z doby covidové, ale není třeba nic brousit, eternit je dočista otryskaný vapkou. Bylo tam plno mechu, tak jsem to teď za dešťů otryskal a tím objevil i tu prasklinu, kdoví jak dlouho tam už byla.

Já a mraky dalších jsme desky krátili na cirkulce,kotouč se dával opačně zuby,jinak se eternit hodně štípal,řez nebyl čistý.Na ulici prachu,že nebylo vidět na krok.To už jsou staré pověsti kutilské,je tomu přes čtyřicet pět let.Mám u domu složených třicet dlouhých desek,jsou ze 79 roku.Koupil jsem je od pána co rekonstruoval v lese chatu,to byl pocuc,každá dva cenťáky mechu.Vapku,bylo to v listopadě,já vymáchanej,ale desky jsou jako nové.Mám stejné množství i těch kratších,vše uloženo na paletách.
Člověk nikdy neví kdy budou potřeba ,těch budov s eternitem mám hodně.
Jeden čas zvonili zemědělci,jestli to neprodám na seníky a podobné stavby,kdepák,to je stará kvalita.:-)

Neznám Vaše možnosti,třeba autoopravnu,trošku bodýčka na štětec,nebo zbytek lepidla na autoskla,darují zdarma,to stejně ,když je načaté zahodějí během pár dnů,ztvrdne to i dobře uzavřené v lednici.Je to perfektní,mnohokráte prověřeno,pevné,dobře těsní,drží na všem,dilatuje.:-)

Prasklina je asi po celé délce desky, tedy 2 metry a jen úzká, jak jsem psal. Proto tam nic hustějšího nedostanu a raději bych to něčím vyplnil než jen překryl na povrchu. Tak asi zkusím na kusu praskliny horký asfalt, jestli tam stačí zatéct než ztuhne a pak to celé něčím přetřu nebo tu IPU.

To jste neuvedl,že je celá deska vejpůl.To nic neudrží,teplem a vlhkem to pracuje,nemyslím tolik eternit,jako laťování pod ním,zamáznutí spáry co nevidět praskne.Očistěte,napenetrujte a dejte po celé délce pruh ipy se tkaninou.Nebo vyměňte celou desku,jsou jich plné bazary.:-)

Je podélná prasklina neurčité délky a prasklina,jak poíše tazatel po celé délce,tudíž deska skoro napůl.Toto bych risknul tak na kotci na psa,ale jinde ne,pokud to povolí v deštivém počasi,tak peníze za jinou desku ,nebo dokonalé zalepení pruhem ipy jsou mizivá částka napáchané škody.:-)

Jestli je prasklina po celé délce desky, možná bych to vyřešil tak, že bych pořídil jednu tabuli vlnitého plechu a z ní ustřihl dejme tomu dvě vlny a tímto plechovým pásem překryl prasklinu (přichytit několika vruty) - nahoře zasunout pod vrchní eternitou desku a dole jen ukotvit. Nevím, jestli jsem to popsal srozumitelně?

Ale vidím to jako nejméně pracné a stoprocentní řešení, než se patlat s nějakým tmelem a je tam riziko, že se spára může rozšířit.

Netušil jsem, že to má prdlé po celé délce. Jedině vyměnit - jde to blbě, ale jde. Musí rozšroubovat desky kolem. Nějaké tmelení je naprd, protože ta škvíra se teplem roztahuje a smršťuje, takže jakékoliv tmelení záhy prdne. Mi také jedna deska prdla, řešil jsem to do doby výměny za plechovou tím, že jsem na to hodil prostě další desku. Vydrželo to v pohodě 5 let, než jsem se dostal k výměně za plech, on ten čas hrozně letí :-D

Tak jsem dneska zjistil, že celá deska prasklá není, jen asi do poloviny. Proto je prasklina tak úzká. Tak teď nevím, jestli to mám napevno slepit třeba epoxidem nebo raději pružnou výplň nějakým asfaltem. Pak bych to stejně přeplátoval tou IPA. Měnit desku se mi teď nehodí. Nápad hosta s nasunutím vlnitého plechu je dobrý a jednoduchý, jenže mám velké vlny s roztečí 18 cm a vlnitý plech mám taky, ale menší vlny 12 cm. Jestli se dá sehnat plech s 18 cm netuším, to musím prozkoumat. Teď s tím stejně nic moc dělat nemůžu, musím počkat až skončí období dešťů a nechat to vyschnout.

Ničím to neslepíš, páč eternit je z azbestových vláken a chlupatí, takže se to vzápětí urve. Pokud to má být řešení "na chvíli", tak bych na desku po celé délce navařil Ipu, ničím škvíru nevyplňovat, to je naprd. A hlavně navařit přes dvě vedlejší vlny - proužek Ipy přes spáry je málo. To by mohlo nějaký pátek (rok) vydržet.

Jediné spolehlivé řešení, je vyměnit desku. I když eternit je mizerná krytina, také jsem jí na svém baráku nahradil eloxovaným bezúdržbovým plechem.

Snad to ještě vydrží. Ten eternit je na střeše 25 let a nebyl nový a ta prasklina tam už taky možná pár let byla. Možná od toho, jak jsem po střeše občas chodil při čištění. Letos jsem to vzal důkladně vapkou od zbytků mechu a tak jsem ji objevil. Tak sama deska snad jinde už praskat nebude a ta IPA bude stačit. Po zimě to ale raději znovu prohlédnu.