Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno prerezanie závitu alebo neštandard M9

Nazdar, potrebujem poradiť od skúsenejších domácich majstrov čo bude lepšie riešenie problému. Potrebujem upraviť jeden výrobok a iné riešenia nie sú čiže mám možnosť kúpiť predraženú skrutku z druhého konca sveta https://www.aliexpress.com/item/1005001788862754.html M9 80mm šesťhran - je to bizarnosť ale v miestnom železiarstve M9 nemajú vôbec a ani CZ/SK eshopy nikde nemajú v tej dĺžke šesťhran. Som laik ale viem že sa bežne používa M8/M10. To je druhá možnosť ale vzhľadom na tvar daného výrobku to nemôže byť M8 a teda možnosť jednoducho prevliecť menší priemer padá. Takže druhou možnosťou je prerezanie závitníkom z M9 na M10 a kúpiť za pár centov skrutku z miestneho železiarstva. Nemám ale skúsenosť s prerezávaním do väčšieho priemeru. Maximálne som prečisťoval závity. Závitník by som vedel pozháňať ale trocha sa obávam aby som to celé nezničil. Zas na druhú stranu tá blbosť M9, neviem čo od toho čakať. Zmeral som koľko má originálna dodaná skrutka M9(príliš krátka v mojom prípade, to je dôvod prečo riešim alternatívu) a závit má priemer 9,35mm a netuším aké stúpanie, či bude rovnaké aj u tej skrutky z aliexpressu. Lenže aj ten priemer 9,35mm je divný. Nemá to ísť skôr do mínusu čiže niečo pod 9mm? Kúpim tú predraženú skrutku za 10€ a nakoniec zistím že tam nejaké desatiny nesedia a že tento čínsky M9 je iný ako to čo vyrobil niekto tu v EU.

Řešení:

Je to šroub 3/8-16 UNC. Podle fotky je vidět, že má větší stoupání závitu než M8. M9 by měl stejné, 3/8-24 UNF menší. Navíc M9 je tak kuriózní rozměr, že jej nikdo bez velmi vážného důvodu do konstrukce nenavrhne.

jim bim: M12 už bude príliš. Je tam akurát dosť materiálu pre M10, vyššie nemôžem ísť.

Kyncl: Veď práve to, nemám skúsenosť a teda neviem že to takto nepôjde prerezať na prvý šup. Už som prerezával napríklad M10 na M10 poškodené závity a dobre viem že to nie vždy ide dobre. Už sa mi stalo že som zlomil závitník a potom ten úlomok dostať von...

Ako to myslíš s tým sústružením že môže vyrezať M9 skrutku? Napríklad z pôvodnej M10 na menší M9? Vedel by to niekto vôbec spraviť keď sa M9 takmer nepoužíva? Ak je M9 rarita tak má vôbec niekto možnosť spraviť tu niekde lokálne takúto skrutku?

Čím viac to riešim, tým viac sa mi pozdáva tá predražená "mačka vo vreci" z aliexpressu. Za 10€ to inak ako kvalitne a presne snáď ani vyrobiť nemôže. Zase 10€ za maslovú skrutku by ma skôr psychicky odrovnalo ako finančne zruinovalo :-D

Hlavní problém bude v tom že nejde o závit M9 a nějaký BSF , je to dnes tady docela běžné , sbírám staré vrtačky na kliku a u jedné mi chybělo přídavné madlo taky jsem si říkal stejné stoupámí jako M8 jen větší tak jsem objednal M9x1,25 a nepasoval pak jsem zjistil že jde o BSF 3/8" může být i UNF 3/8" . bylo by dobré specifikovat výrobek , jinak jak píše kolega výše pokud nebudete mít stejné stoupání tak minimálně M12 . M10 jedině v případě že půjde o stejné stoupání a to se u palcových na max třetím závitu rozchází , tudíž se pevnost rapidně snižuje

Zdravím,napište kam ten šroub patří,takto nikdo nezná jeho funkci.Kolik má závitu,jestli jen kousek,nebo po celé délce.M9 se dají koupit v moto prodejnách,používají se dlouhé na uchycení tlumičů motorek i jinde v autech.Pokud potřebujete závit po celé délce,nekupujte lisovaný,ten má za závitem slabší průměr.Nebo jedině nástrojařský imbus,ty mají průměr všude stejný a proříznout.
Přeřezat na desítku ne,ta má hloubku závitu pod devět milimetrů.Jedině osoustružit dvanáctku a někde půjčit závitové očko.Ani já to nemám,sedmičky a méně ano,je to běžně na autech,sedmičky byly na škodovkách.
Nebo zdatného soustružníka,ten ho vyřízne nožem v soustruhu,ale musíte stejně nejdříve změřit stoupání pomocí měrky,jde to i šuplérou,ale to chce už fortel a dobře počítat.Pokud to uděláte špatně,zničíte stávající závit.:-)

Jestli je velký průměr 9.35 tak to nemůže být M9, ten by měl těsně pod 9 mm. Spíš to vypadá na 3/8-24 UNF. ale dokud nezměříš stoupání, nebudeš mít jistotu. Dá se to zhruba šuplerou, že změříš celou závitovou část od vrcholu závitu k vrcholu a vydělíš počtem závitů.

Jedná sa o obyčajný stredový stojan na bicykel. Mal som špecifické požiadavky a iný stojan ktorý by vyhovoval som nenašiel a na zadnú stavbu stojan vzhľadom na masívnosť zadnej stavby nemôžem osadiť. Tam je práve to problém že aj do stredovej pozície tam síce v ráme mám konštrukčne otvor https://i.imgur.com/kQ18v5a.jpg ale výrobca rámu s týmto nepočítal. Stojan ale sedí a vyhovuje len to treba pevne zafixovať. Na tej fotke to až tak dobre nevidieť ale na výšku v tom mieste má rám dosť veľa, bežne tam majú bicykle oveľa menej.

https://i.imgur.com/9NU5yq2.jpg
https://i.imgur.com/XJFnoni.jpg

ORIGINAL skrutka priemeru závitu cca 9,33mm ako vidieť na fotke. Dĺžka závitovej časti 50mm pričom ja potrebujem 80mm aby som dočiahol cez rám až k protikusu. Inak musí to byť aj šesťhran inak neutiahnem pretože zhora je v uhle rámová časť ako ide hore k sedadlu. Čiže preto šesťhran a zároveň padá možnosť použitia M8 pretože ako je vidieť tak zo spodu je tam šikmá plocha samotného stojanu čiže maticu na opačný koniec nedám. Musím teda použiť závit M9 alebo prerezaný na M10.

EDIT: Teraz ako som hľadal tak som sa dopracoval k tomu že M10 má nominálny priemer 10,0mm ale ešte je tam nejaký efektívny 9.026mm. Nemám teraz doma žiadnu M10 o ktorej viem ale napadlo mi že či nebude nakoniec tá skrutka M10 a celý čas to zle vnímam ako M9 z dôvodu že digitálna šubléra ukazuje 9,33mm.

Nakoniec sa mi podarilo nájsť doma nejakú skrutku M10. Je označená M10 tak usudzujem že naozaj to bude desiatka. Zmeral som priemer a ukazuje 9,75mm čiže je to väčší priemer a nepodarilo sa mi ju naskrutkovať do stojana.

Takže idem na to zle ak označujem M9? Pridávam ešte fotku s detailom závitu - https://i.imgur.com/YXI2kio.jpg Vľavo je M8 klasická skrutka kúpená v železiarstve. Vpravo je tá ktorú riešim. Nešlo by to potom hrubšou silou zaskrutkovať aj v prípade že nebude trocha sedieť stúpanie alebo ten typ závitu metrický/palcový? Totiž čo som skúšal tak M8 je tam voľná, vôbec nechytá. Naopak M10 vôbec neprejde ani jeden závit. Čiže ak tam potom dám M9 čo by malo byť presne medzi tak nepôjde to hrubšou silou utiahnuť? Tie rozdiely sú tam predsa len malé a ten závit v samotnom stojane je cca 10mm dlhý.

Je to šroub 3/8-16 UNC. Podle fotky je vidět, že má větší stoupání závitu než M8. M9 by měl stejné, 3/8-24 UNF menší. Navíc M9 je tak kuriózní rozměr, že jej nikdo bez velmi vážného důvodu do konstrukce nenavrhne.

Ďakujem. Už som to mal objednanú M9 ale teraz som to zrušil. Takže môžeš s istotou povedať že je to 3/8-16 UNC? vyhľadám to a pokúsim sa to objednať. UNC je teda americký štandard a tie čísla mi zatiaľ nič nehovoria. Prípadne je toto možné zohnať niekde v železiarstvách alebo auto-moto?

Do té části co je závit vyvrtejte 10.5 mm otvor a přeřízněte dvanáctkou závitníkem,na desítku závit je ta tříosminka velký průměr,schází okolo 0.6 mm materiálu,což je dost,ten závit by byl hodně mělký a nefunkční ohledně pevnosti stažení,tak prostě ne.
Do druhé části 12.5 mm,klidně i méně,aby tam ten šroub 12 mm snadno vlezl a zbytečně neztenčujte stěny toho materiálu velkým průměrem otvoru.:-)

Takže to nebude UNC 3/8-16 ? Zmerať to nebudem vedieť.
UNC 3/8-16 s dĺžkou 3" viem kúpiť za cca 6€ s dodaním za 15 dní:
https://www.aliexpress.com/item/1005004833534992.html

Ešte že máme možnosť kupovať z Číny! Keď niečo treba, furt majú takmer čo si človek zmyslí. Jasné že z tej ceny cítiť že trocha zneužívajú situáciu. Podľa mňa vedia že aká je situácia a že sú ľudia nútený to kúpiť tak prečo predávať lacno ako iné skrutky...

Witwort som absolútne nikde ani nenašiel. Počkám do večera a ak nič nové nezistím tak objednávam UNC 3/8-16. Keď to dorazí a nebude pasovať tak končím s hľadaním a idem prerezať závitníkom na M10. Kúpim potom za pár centov M10 skrutku a snáď to podrží. Ak nie hodím to všetko do koša. Zbytočne utratené peniaze ale nič sa nedá robiť. To je tak žiť vo svete... 21 storočie a nemám nič proti US ale tie ich pridrbané jednotky nech si strčia do prdele. Palcový závit, kone, psie rohy, yetiho...

EDIT: Keď si teraz pozerám tabuľku priemerov pre tie rozličné štandardy tak najskôr to vychádza na UNC 3/8-16 pretože sa tam udáva priemer:
M8 - 8,00mm
M9 - 9,00mm
UNC 3/8-16 - 9.53mm

Pričom moja skrutka má priemer 9.35mm ale zároveň čo som meral ostatné klasické napríklad M8 čo mám doma tak vždy tam je trocha menej ako 8mm a presne rovnaký pomer čiže to takmer dokonale sedí na UNC 3/8-16.

Zdravím,zrovna včera jsem koupil elektrokolo v horším estetickém stavu,půjde no nového laku a vše co se hýbe nové,mám díly zdarma,zdědil jsem je po sousedovi,který celý život opravoval kola.Dnes rozebráno do šroubku.
Tak jsem také sundaval stojan a hned vzpoměl na diskuzi,mám tam šroub 60mm a 9.3 mm průměr a whitworth závit.
Jinak případně čtěte další řešení co jsem uvedl v reakci na další příspěvek.Na mém stojanu je dost prostoru i na tu dvanáctku šroub co jsem navrhoval včera ,jak v závitové části,tak v tom vrchím dílu jen s otvorem,tam je z výroby na ten šroub 9.3 mm otvor 11 mm.Takže vrtnout dvanáctkou,trošku otvor rozhodí a dvanáctka šroub tam půjde,případně mírně doladit kulatým pilníkem.Závit provrtat 10.5 mm a vyříznout dvanáctkou závit.Pak koupíte normální metrický šroub kdekoli.:-)

Také bych to řešil osmičkou šroubem,jen ne tu zubatou matici a ubrušovat,je pokovená a v ubroušeném bude reznout,ty matice používám leta do dřeva,ale nikdy neobrušuji.Dospod pozink podložku,pérovku a třeba samozajišťovací matku.Tam se to většinou nepovolí,není to příliš namáhané,ale jistota je samopal.:-)

Vyriešené. Ďakujem všetkým za rady. Hlavne umfa a peru ma naviedli správnym smerom. Zbytočne by som kupoval z druhého konca sveta M9 skrutku navyše za predraženú cenu. Je to na 99% skrutka UNC 3/8-16, mám objednané tak už len čakať. Mnoho ľudí radilo prerezať čo som zvažoval aj ja na začiatku. Ak by som bol nútený to mať hotové hneď tak idem do toho. Mám ale relatívne čas takže prečo "ničiť" ak stačí za pár eur kúpiť skrutku odpovedajúcej dĺžky a počkať nejaký čas.