Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Netěsnost závitu u vodovodního rozvodu

Zdravím kutilové !
Mám takový dotaz, s kamarádem jsme měnili bojler a po pár dnech se mě objevila před redukčním ventilem malinkatá netěsnost (viz šipka na fotce v příloze) ... Kamarád to utahoval skoro na krev.

Takže se chci zeptat :
a) Je reálné, když to s utahováním přeženu, že to urvu tu matici, nebo se toho člověk nesmí bát :-)
b) Pokud bude nutné přidat, vyměnit těsnění nebo to znovu připojit - stačí zavřít vodu a chápu správně, že redukčák i blokuje vodu zpětně a mohu to rozpojit ? (jinými slovy nebudu muset vypouštět bojler ...) ?

Díky všem ! Ať se Vám daří ! Václav

Šipka ukazuje doprostřed závitu, čili nic. Pod maticí je umělohmotná trubka, která tedy musí být zakončená kovovou fitinkou, jinak by matice asi neměla smysl. Jestli je to tak, je tam těsnění a to bych vyměnil. Dobře usazené těsnění není nutné dotahovat na krev.

Pokud by to bylo přesně v místě kam ukazuje šipka, tak to vypadá na vadný kus prodloužení (dírka v materiálu). Pokud netěsní převlečná matka, je potřeba vložit kvalitnější nové těsnění. Dotahovat přiměřeně (pozor na plast). Je to o zkušenosti.

Kromě nového těsnění bych rozhodně na ten závit použil teflonovou pásku. Stojí to pár korun a při jakékoliv výměně se vždy hodí. https://www.unihobby.cz/paska-teflonova-tesnici-pro-vodu Možná to teče jen přes závit, těžko říct. Na vnitřní závit a to těsnění bych použil ještě nějakou voděodolnou vazenínu (na vnějším budeš mít tu pásku). Celková cena obou těch věcí stojí cca 100,- a vydrží Ti to roky. Doma se obojí hodí vždycky. Najdeš to v jakékoli vodo-topo prodejně.

To jako myslíš vážně tam nacpat na převlečnou matku ještě teflon??? :-? Tak běž do učňáku , ať Ti vrátí peníze. Raději peníze ne. To bys radil ještě větší bludy. peníze kazí lidi. Tam se teflon nedává. takovejch neumětelů jsem viděl stovky, co to tam cpou.

Když budete dva, zavřete vodu do bojleru tak po rozebrání šroubení se moc dít nebude. Jestli je na výstupu z bojleru kohout tak i ten.
Dá se to ukočírovat.
Jeden dělá, druhý koriguje vodu. Jen nesmí být někde otevřený kohoutek s teplou vodou, to by pak nasávalo vzduch a z bojleru by to teklo víc.
Jen je potřeba mít všechno po ruce včetně hadrů a kbelíku.
Těsmění se tam dává klingeritové.
Někdy je lepší dát silonový, nebo teflonový kroužek.
Je možné, že se původní těsnění žvejklo a proto nedrží. Rozhodně se to neutahuje na krev.

A ještě k tvému dotazu na seřizování tlaku, pokud nemáš třípatrový dům a nebo masážní vanu, tak bohatě stačí tlak 2,5 - 3 atm. Vyšší tlak zbytečně namáhá celou soustavu a každá malá netěsnost hned teče. Ten tvůj problém s kapáním ve spoji možná po snížení tlaku zmizí.

Takhle vypadá šroubení:
https://cdn11.bigcommerce.com/s-upcqwyrrdy/images/stencil/640w/products/10420/25623/490119-350__90180.1662053180.jpg?c=1
Jakékoliv závitové těsnění je tam k ničemu, pokud nastane netěsnost, nezabrání ji, poteče to kolem.
Jediný případ, kdy je možné závit šroubení něčím namazat je celonerezové šroubení (například pro hydrauliku) aby se závit nezakousl. Ale ani tak tam teflonová páska neposlouží, to se dělá jiným prostředky.

Mě to teda jako převlečná matice na trubce ppr nepřipadá.Podle fotky to je šroubení z vnitřním závitem a převlečná matice je někde nad red.ventilem.Potom mě z toho logicky vychází že to je špatně napakovaný a musí se to přepakovat.Ono pokud je to pakované teflonovou páskou tak nejspolehlivěší to je nenavíjet pásku plošně ale jako provázek do závitu několik vrstev.Potom to utěsní.Podle mně v tomto případě tam ve spoji žádné těsnění není a je to skutečně napakované.

To jsou všechno spekulace, víme prd co v tom je. Šroubení (holendr) se nepakuje, má těsnění nebo je zabroušené. Prostě ať si tazatel připraví těsnění a pakování a až to rozebere, uvidí. Těsnění lze v nouzi vystřihnout z duše z kola nebo auta, v úplné nouzi jde i z krabice od bot - papír se nerozmočí, páč je to stažené k sobě fest. V žádném případě to nervat při utahování na krev, nebo ho ten, co to bude rozebírat někdy silně prokleje. A přílišným zarváním se to těsnění zničí. Ani pakované spoje se nedělají na krev.