Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektrolytické kondenzátory – vysychání -Nepochopitelný problém

Dobrý den
Prosím, pomohl by mi nějaký chytrý člověk rozluštit záhadu??? Jsem slaboproudař a mám již skoro 20let přístroje Panasonic HDD recordery s vypalovačkou. Běhají denně. Po letech se mi začala dít závada, že přístroj po minutě provozu se vypnul do Stan By.
Ihned jsem našel ve zdroji koďan, který byl nafouknutý jako medvěd. Vyměnil jsem ho a přístroj dál pár let fungoval, než přišla recidiva zase s jiným koďanem a to už se dělo bambilionkrát.
Nyní to však bylo jinak, což mi rozum nebere. Žádný koďan nebyl nafouklý!!!! Tak jsem jeden po druhém vyletoval a změřil na dvou naprosto odlišných měřácích na kapacitu. Oba ukazovaly stejnou hodnotu, která je na součástce uváděna (tedy v rámci tolerance). Vždy, že je elyt O.K.
Já ho ale zpět už nevracel a nahradil funglovkou. Nebylo jich zas tak moc…..cca 6 – 7 (i na primeru pulzního zdroje).
A světe div se – přístroj funguje!!!! Jak je to možné, když všechny koďany ukazovaly po dvojím měření správnou hodnotu????
Budu moc vděčný za jakou koli radu.
Michal

víš proč se kond nafoukne jako medvěd?
elyt filtruje zbytkové střídavé zvlnění ze zdroje, které je na vysokém kmitočtu desítek khz. tato st složka je součástí napájení, teddy poměrně velký proud.
když ho má elyt stihnout vyfiltrovat, prochází ta složka přes něj (proto potřebuje nízké esr) a parazitně ho ohřívá.

ruční měřáky kapacity používají nízký kmitočet, kde se špatné parazitní vlastnosti elytu nestihnou projevit (např neideální posuv o necelých 90'), pak je to podle měřáku zdánlivě funkční.
pokud by dokázaly měřit na 50-100khz, byly by výsledky zásadně jiné.

Ten druhý odstavec bych si dovolil zkritizovat:
1. Kapacita elytů se zásadně měří na 100-120Hz (dle výrobce), na 100kHz neukáže kapacitu žádný, ESR ovšemže ano.
2. Rozumný měřák (elektronický můstek) ukáže i při 120Hz kapacitu i ESR, (např. DE-5000, který mj. umožňuje i měření při 100kHz a není drahý).

tak určitě, desítky let tady bylo jen 50hz (100hz zvlnění za graetzem). jsou to třeba dnes nesehnatetelné těžké napájecí adaptéry ve tvaru kostky.
u nich se používají běžné elyty měřené na nízkých kmitočtech, které ovšem ve spínaných zdrojích prakticky nefungují - a to tu jde. u nich se obvykle esr ani neudává, nemá význam.

Jak je to možné, když všechny koďany ukazovaly po dvojím měření správnou hodnotu????

já mu píšu co je příčinou.
taky jsem záměrně použil termín "ruční měřáky kapacity", ať je jasné, o jaké kategorii se bavíme. právě tímto krámem naměřil tazatel zdánlivě stejnou kapacitu vadného i nového elytu.
a snad není tajemstvím, že kmitočty dc/dc měničů jsou zhruba mezi 100-500khz. (běžný elyt se na tomto kmitočtu chová spíš jako indukčnost)

takže nebudeme mystifikovat: kapacita elytů, používaných ve spínaných zdrojích, se měří pro datasheet při 1khz, to už má jakousi vypovídací hodnotu.
jak píšeš, jsou servisní měřáky impedancí, kde je možné zvolit měřicí kmitočet 10khz nebo více - tam by tazatel mohl zvolit přepočet na esr nebo svod, podle toho co v daném použití převažuje. a bylo by okamžitě jasno.

Jakým přístrojem jste měřil?
Vadný kond nemusí být vždy nafouknutý, dokonce to na něm nemusí být vidět a stojí za starou bačkoru.
U kondíku se měří dvě veličiny. Kromě kapacity ještě něco, u velkých kapacit většinou ESR, ale jaký model se zvolí je jinak celkem jedno.

To, že za to můžou pulzní proudy tu už zaznělo (proto jsou kondenzátory na vstupu, ty co drží usměrněných 230V většinou v pořádku, protože těmi teče jen 100 Hz). Výrobci šetří a tak nedávají paralelní odlehčovací kondenzátory. Tohle jsem viděl třeba u jedné televize, kterou kolega vezl na sběrňák (tu historku jsem tu psal už nekolikrát, takže jen stručně), ale nějak jak jsme o tom mluvili, tak ji přinesl a první zjištění bylo, že zdroj 12V dává všechno možné, jen ne 12V. Televize po připojení na laboratorní zdroj normálně naběhla. A protože jsme hračičkové, tak jsme právě v tom spínaném zdroji vypájeli a změřili kondenzátory. Samozřejmě měli míň jak 10% kapacity a taky značný sériový odpor už při 20 Hz (nejnižší kmitočet, který náš měřák umí) se zvyšováním kmitočtu se ta mizérie zhoršovala. Tak jsme tam zkušebně dali nějaké dědičné teslácké kondenzátory, musela to být bída na těch dlouhých drátcích (jinak by se nevešly) ale výsledek překvapil. Tak na druhý den jsme koupili normálně v GME nové kondenzátory plus ještě smd blokovací keramické (tehdy 330nF po 50 haléřích), na které tam na tišťáku bylo místo, ale nebyly osazené. Výrobce tak ušetřil 4 koruny na maloobchodních cenách (jistě to má levněji než je kusový prodej v gme), je otázkou, jestli to stojí za to. Kolega potom televizi odvezl na chalupu (doma už měl novou) a poté se několikrát i s odstupem času zmínil, že funguje možná líp, než když byla nová.

Tedy rada 1: Použít nějakou pokročilejší techniku měření (jako slaboproudař jich jistě budete znát víc než jen ohmovu metodu). Třeba se ukáže, že nejsou tak dobré.
2: Přidat blokovací kondenzátory, v provedení SMD se musí vejít i kdyby na ně nebylo na tišťáku počítáno. Tím se minimálně prodlouží život kondenzátorů.

Co je zajímavé, nepřišlo mi, že by se nějak moc lišil sériový odpor u normálních a u low-ESR, kdybych nevěděl které jsou které, tak podle výsledků měření je nerozeznám.