Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektrolytické kondenzátory – vysychání -Nepochopitelný problém

Jakým přístrojem jste měřil?
Vadný kond nemusí být vždy nafouknutý, dokonce to na něm nemusí být vidět a stojí za starou bačkoru.
U kondíku se měří dvě veličiny. Kromě kapacity ještě něco, u velkých kapacit většinou ESR, ale jaký model se zvolí je jinak celkem jedno.

To, že za to můžou pulzní proudy tu už zaznělo (proto jsou kondenzátory na vstupu, ty co drží usměrněných 230V většinou v pořádku, protože těmi teče jen 100 Hz). Výrobci šetří a tak nedávají paralelní odlehčovací kondenzátory. Tohle jsem viděl třeba u jedné televize, kterou kolega vezl na sběrňák (tu historku jsem tu psal už nekolikrát, takže jen stručně), ale nějak jak jsme o tom mluvili, tak ji přinesl a první zjištění bylo, že zdroj 12V dává všechno možné, jen ne 12V. Televize po připojení na laboratorní zdroj normálně naběhla. A protože jsme hračičkové, tak jsme právě v tom spínaném zdroji vypájeli a změřili kondenzátory. Samozřejmě měli míň jak 10% kapacity a taky značný sériový odpor už při 20 Hz (nejnižší kmitočet, který náš měřák umí) se zvyšováním kmitočtu se ta mizérie zhoršovala. Tak jsme tam zkušebně dali nějaké dědičné teslácké kondenzátory, musela to být bída na těch dlouhých drátcích (jinak by se nevešly) ale výsledek překvapil. Tak na druhý den jsme koupili normálně v GME nové kondenzátory plus ještě smd blokovací keramické (tehdy 330nF po 50 haléřích), na které tam na tišťáku bylo místo, ale nebyly osazené. Výrobce tak ušetřil 4 koruny na maloobchodních cenách (jistě to má levněji než je kusový prodej v gme), je otázkou, jestli to stojí za to. Kolega potom televizi odvezl na chalupu (doma už měl novou) a poté se několikrát i s odstupem času zmínil, že funguje možná líp, než když byla nová.

Tedy rada 1: Použít nějakou pokročilejší techniku měření (jako slaboproudař jich jistě budete znát víc než jen ohmovu metodu). Třeba se ukáže, že nejsou tak dobré.
2: Přidat blokovací kondenzátory, v provedení SMD se musí vejít i kdyby na ně nebylo na tišťáku počítáno. Tím se minimálně prodlouží život kondenzátorů.

Co je zajímavé, nepřišlo mi, že by se nějak moc lišil sériový odpor u normálních a u low-ESR, kdybych nevěděl které jsou které, tak podle výsledků měření je nerozeznám.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny