Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Převrtání středu kol

Zdravím, tak mám zase jeden špek. Máte nekdo zkušenost s převrtáním středové díry elektronů na auto? Potřeboval bych dohnat tak 0,5 - 1 mm a doslo mi, že když to udělám samodomo, tak díra už nebude dokonale kulatá a vystředěná.
Nevíte o nekom v Praze nebo Plzni, kdo by to byl schopen líznout? Našel jsem asi dvě firmy, přičemž cena 500 - 800 za kolo nedává ve vztahu k těm konkrétním kolům smysl.
Díky

Prosím, pro ty, co se diví. Mám na autě púvodní náboje (středy standard VW 57,1 mm) a z nějakého důvodu jsou ty alu kola asi 57. No zkrátka chybí tam naprosto minimum. Jedno jsem vzal hrubým smirkem a už mělo tendenci tam lézt, ale tohle si na triko nevezmu. Potřebuji, aby ta dira byla dokonalá, aby se to pak někde nerozkmitalo. Zvláštní je, že kola jsou originál sundaná z jineho vozu, avšak stejného modelu. Čili nechápu, proč mi tam nejdou. Nevyplatí se mi však do nich vyrážet nějakou další horentní sumu. Neříkám, že to chci zadarmo, to vůbec.
Jinak nesedí jenom ten střed. Díry pro srouby pasují skvěle.

Omyl. Skrutky nezabezpečujú centricitu. Práve tento otvor zabezpečuje centricitu nasadeného kolesa a práve tento otvor slúži pri vyvažovaní kolesa. A vyvažuje sa nie po nasadení, ale ešte predtým:-(. Preto ten otvor musí byť presne kruhový a tesný, malá excentricita tohoto otvoru oproti pôvodnému nie je na závadu, lebo koleso bude centrované rovnakým spôsobom na vyvažovačke ako aj na aute.

Jestli je to pouze desetina,tak bych to pouze probrousil,pokud to bude mírně nepřesné tak to nebude mít vliv.Zkuste změřit pneumatiku o kolik se liší na průměru a auto sedí,neskáče,to vše dořeší tlumiče.Dále stejně vystředí disk kuželové šrouby,to osazení je spíše montážní pomůcka,ale sedět to tam musí až na náboj.
Osobně bych se s tímto v soustruhu nezabýval,doladit klidně brouskem do vrtačky.:-)

Nejsem zase úplná lopata. Všechny tyhle samodomo procedury jsem udělal. Brousil jsem i diru jednoho kola 800 smirkem a pak jsem to zahladil 1500. Naaplikoval film vazelíny s molykou a zkusil nasadit. Nic. Udělalo to v hliníku rýhu. Má to snahu, ale nejde to. Takze asi chybí víc, ale podle mě to ani milimetr nebude. Ted je to ve stavu, že bych to tam možná nalisoval pomocí šroubů, ale už by to nikdo nesundal.

Jen bych byl opatrný mazat to vazelínou, ta má tendenci zatvrdnout zvlášť pokud se náboj při brždění víc zahřeje. V dřívějších letech (tedy je to už víc než 50 let :-) ) se zdůrazňovalo, že disky se nemají "mazat" právě z toho důvodu vazelínou, ale grafitem, aby nepřirezly k náboji kola. Práškový grafit se dá koupit (třeba Fichema).

Jestli fakt někdo chtěl pětistovku za kolo, tak bych to vůbec neřešil a nechal to udělat tam. Nečekal bych, že za míň peněz se za to bude někdo ochoten byť jen podívat. Předpokládám nemáš elektronová, ale alu kola. Elektronová jsou hořčíková slitina a jsou náchylnější na praskání.
Nebo ty kola prostě hoď na bazoš a pořid plecháče. Alu nemá žádnou výhodu (jsou těžší, náchylnější na poškození...). Pokud si mazlíš auto na vzhled, nezbude než platit. Jako se vším.