Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem výběr auta s odolným podvozkem

Zvažuji výběr ojetého auta, najde se tu někdo, kdo by poradil, které z těchto aut má nejodolnější podvozek? Jezdím denně po dost rozbité cestě...

- KIA Sorento
- NISSAN X-trail
- MAZDA CX-5

Všechny auta ročníku 2010-2013.

Děkuji.

z vlastní zkušenosti bych volil asi v pořadí:

1. X-trail (pokud je ale řeč o Sorentu první generace, tak to je jednoznačně první, protože jde o pravý offroad)
2. Sorento (jako dlouhodobý uživatel Korejců bych ale asi subjektivně upřednostnil Sorento 2. generace před Xtrailem, prostě mi tyto auta vyhovují)
...pak dlouho nic....
3. CX-5 (což je běžné SUV do města a s ohledem na motory apod. musíš mít servisní zázemí v podobě specialisty na Mazdy, protože běžný měnič dílů Škoda ti to auto velmi pravděpodobně umrtví)

... ale stejně nakonec budeš vybírat podle toho, jaké (nejméně) opotřebované auto najdeš a jestli na něj najdeš dobrého a levného servisáka.

Jak jsem už psal, stejně budeš nakonec vybírat podle reálného stavu a ceny. CR-V i Qashqai jsou městská SUV podobně jako CX-5.

Dám ti jednu dobrou radu: pokud chceš jezdit po rozbitých cestách, hledej auto co má kola s pneumatikami s co nejvyšším profilovým číslem a zároveň ráfky nejsou moc velké (a těžké), řekněme maximálně R17 s rozumnou šířkou. Důvod je prostý: kolo není odpruženo s výjimkou toho, co odpruží samotná pneumatika (proto ten důraz na profilové číslo), takže všechny rázy přenáší na podvozek a síla těchto rázů je úměrná hmotnosti neodpružené části auta.

A samozřejmě: pokud se budeš po cestě s půlmetrovými dírami prohánět devadesátkou, tak to nevydrží žádné auto.

Dobrá rada, děkuju. Dívám se ještě na to Sorento první generace - rok 2008-2009. V čem je lepší než výše zmíněné? Má odolnější podvozek? Uzávěrku moc nevyužiju, abych vyjel k baráku stačí mi automaticky připojitelný zadní náhon (Honda CR-V).

První Sorento je jak jsem už psal plnohodnotný teréňák, tj. žebřiny, žádná samonosná kastle, tj. dobrá odolnost do terénu (zkrut apod.) Záleží na tom, jestli budeš jezdit "jen" po rozbitých (polních) cestách, nebo budeš jezdit cestou-necestou. Pokud to první, je plnokrevný offroad zbytečný, protože jeho terénní schopnosti jsou vyváženy horšími vlastnostmi na silnici (kolíbá se to, naklání se to). Na polňačku ti bude stačit vyšší podvozek, do zasněžených kopců pohon všech kol. Na rozbité silnici obstojí skoro vše, pokud nepojedeš moc rychle a budeš dávat pozor.

pojem "odolnější podvozek" je složitě uchopitelný. Jednak záleží na vlastní konstrukci a pak taky kvalitě výroby. Nakonec ale stejně odejde všechno, takže se zaměř i na dostupnost druhovýroby.