Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vymlety zavit torx sroubu na zabradli

Ahoj,
dnes jsem se octil tzrochu v prekerni situaci a doufam, ze mi tady nekdo zrucnejsi, nez ja, dokaze poradit :))) Kvuli rekonstrukci domu jsme potrebovali rozmontovat zabradli z masivu. Vse slo hladce az do chvile, kdy jsme narazili na jeden torx sroub, ktery mel totalne vymlety zavit. Bez sance jej vysroubovat. Sroub je navic zapusten v drevenem sloupku cca 5cm hluboko. To nejlepsi, co me napadlo, bylo pokusit se srouzb odvrtat. Zlomil jsem 2 vrtaky, neco jsem urcite odvrtal, ale uz moc nezjistim co, protoze behem stridani se vratani a haseni (zabradli porad doutnalo a malem shorelo) jsem skoncil s cernou dirou plnou bordelu. zkousel jsem to i z boku tou malou skvirkou odriznout rucni malou pilkou, ale ten sroub bude z nejakyho fakt tvrdyho materialu, nepohnul jsem se nikam, akorat jsem odrel bok zabradli. Chtel jsem to zkusit i flexou, ale tou se do te mezirky nedostanu. Pro dnesek jsem to zabalil, ale nejak vyresit to budu muset. Nema nekdo nahodu nejaky spasny napad? Diky moc!!!!

Tyhle konstrukční vruty bývají z kvalitní oceli, navíc zpevněné tvářením za studena nebo dokonce tepelně zušlechtěné. Jediné co pomůže je kvalitní vrták HSS-Co8 vybrušovaný (pro představu stojí 200 až 300 Kč za kus a v Bauhausu ho nemají, musí se objednat u nějakého průmyslového dodavatele). Průměr o něco větší než dřík toho vrutu. Dát do výkonné vrtačky a silou ho tlačit do záběru. To, že se to tak rozžhavilo může být způsobené právě malým přítlakem - vrták nebere třísku, jen to tak šolíchá a spolehlivě se zničí a nic se nevyvrtá.

Popustil jsem uzdu fantazii a vymyslel:
Podle průměru díry v klandru udělat na truičce stejného průměru zuby, čímž vznikne jakási fréza, nebo použít korunkový vrták, a odvrtat dřevo kolem vrutu až na kov.
Zábradlí by tím pádem šlo sundat.Šroub pak vytočit kleštěma.
Díru v madle zašpuntovat vlepeným dřevěným kolíkem.

Kdyby to nemělo železné jádro, tak si udělat špalík s dírou řekněme 20mm, upevnit a vystředit ho nad otvor jako vodicí šablonu vyrtat do madla 20mm otvor, aby se odhalil kus šroubu.
Tak velká díra by umožnila sáhnout tam úzkými kleštěmi a uchopit šroub.

Možná by to šlo i obsekávat nabroušeným šroubováke k odhalení krčku vrutu.

Nejsnadnější asi bude fiknout to flexou/pilkou ve spoji a pak udělat novou díru vedle. Původní díry zalepit kolíkem a přebrousit. Místo řezu též nějak vyplnit kousky dřeva, zalepit, přebrousit a zalakovat. Je to trochu truhlařiny, to jo.

Přesně tak. Jenže tazateli se podařilo bohužel, už to pokazit vrtáním a bude mít problém v domácích podmínkách. Nevím jak je tento kus důležitý. Jestli ano, tak je potřeba kovová vložka, která bude mít přesně ve středu díru. Tzn. někdo kdo má min. soustruh. Potom pár vrtáků a hodně trpělivosti a dílo se zdaří:-)

A ještě dodám. Jsem zmaten, obrázek z 3. Toto není konstrukční "šroub!" a v truhlařině (do dřeva) se nepoužívá. Předpokládám, že je to ilustrační foto.

Ale v dnešní době zázraků, bych se nedivil

Vezmi trubičku do které se vejde šroub i s hlavou(tedy pokud tam hlava ještě je).
Z čela trubičky ruční pilou udělej křížem dva zářezy cca 10mm dlouhé, rohy mírně ohnout ven.
A s tímto výtvorem obvrtat zbytek šroubu pouze ve stojně.
Pokud půjde třeba jen mírně odtáhnout stojna od vodorovné části pak vyšroubovat šroub sikovkama.

Myslím, nevím jistě trubička ze staré pumpičky by byla akorát :)

Plátek do pilky na železo má tloušťku asi 1,5mm. Řezat samotným plátkem ve spáře, víc do vodorovné části zábradlí.
Tak přeříznout šroub. Potom místo obrousit do roviny. Pro nový šroub vyvrtat díru kousk vedle původního.
kousek délky dřeva zábradlí, co ubyde řezáním se při stažení poddá, nebude to ani znát.
Pokud přesto by bylo třeba tuto mezeru vykompenzovat, udělat vložku, třeba ze silnějšího kartonu, "přetmelit" třeba trochou epox lepidla a barevně doladit třeba lihovými fixy. Podle nápadu a možnosti.
Otvory šroubů se překryjí záslepkami.
--- Já bych to proříznul stejným způsobem flexou s 1mm silným řezným kotoučem. :puff::beer: