Elektrický proud- jak rozeznám, jestli je DC nebo AC
Dobry den. Mam takovou laickou otazku. Kdyz je nekde treba napevno zapojene trafo/zdroj a je neoznacene, jak zmerim, jestli z nej leze stridavy nebo stejnosmerny proud? Jak zjistim, jestli na nem mam merit stejnosmerne nebo stridave napeti multimetrem? Dekuji
Pokud je někde trafo (a není nějak výrazně zničené uvnitř), tak z něj leze pouze střídavý proud.
Normálně by se to poznalo osciloskopem (nastaveným na max rozsah a postupně snižovaným, dokud by něco neukázal).
Pokud máš jen multimetr, tak budeš potřebovat ještě nějaký kondenzátor navíc (nikoli elektrolyt a dimenzovaný na nějaké rozumné napětí), přez který to budeš měřít.
Zapojíš zdroj dírka A - kondenzátor - multimetr nastavený na max střídavý rozsah - dírka B (s dodržením bezpešnosti - když nevíš, co a kolik tam je, tak počítej s tím, že tam klidně může být tolik, že tě to levou zadní zabije).
Pokud tam nějaké střídavé napětí naměříš, tak je je na zdroji střídavé napětí (a snadno ho naměříší multimetrem na střídavý rozsah mezi A-B dírkama).
Pokud takto nic nenaměříš a mezi dírkama ti to na max stejnosměrný rozsah něco naměří, tak je tam asi to stejnosměrné napětí.
Ale celkem je to nejspíš úplně na nic, protože pokud nemáš nic lepšího než multimetr a nemáš potřebné znalosti a nevíš, co to tam je zapojené, tak ani nemužeš vědět, k čemu bys to mohl bezpečně použít. Zavolej odborníka, ať ti to buď proměří, nebo ještě lépe odstraní.
Raději do série diodu.
Na ss rozsahu měřáku se naměří buď v obou směrech diody stejně - střídavý zdroj, nebo v jednom směru nula a v druhém napětí - stejnosměrný zdroj.
Ano, akorát by to chtělo diodu která to napětí zvládne - ne, že by se nedaly sehnat, ale nečekám, že by to autor dokázal spolehlivě odlišit.
Jo, diky, ted jsem to zmeril s tou diodou a je to tak..
Mimo jiné,při stejnosměrném se ti na multimetru běžně objeví .. + ...- při střídavém ne .
Jak kde.
Na UT20B, který jsem tu teď popadnul, se žádné + neukazuje. (A tak nějak si nevzpomínám, jestli jsem ho někde vůbec viděl, ale ono multimetrů je bambilión a nějaký to tak určitě taky má.)
podle pravděpodobnosti - podle prostředí, velikosti napětí, barvy svorek, chybějícího značení (některé napájecí adaptéry mají st výstup. funguje to jen se spotřebiči, které mají vlastní usměrňovač)
měřákem: zapnout na vyšší rozsah, špatná volba ukáže nulu nebo skoro 0.
Náhodné pozorování - u náhodné tužkové baterky mi náhodný měřák (UT20B) na 300V stejnosměrných 1.2V, zatímco na střídavý rozsah 300V ukazuje 2.0V (větší rozsahy nemá)
většina majitelů měřivých přístrojů je dnes tak zběhlá, že ví, že po tomto zjištění může svůj přístroj přepnout.
ti co to neví, těm není pomoci.
Většinou je to někde napsané.
Pokud ne a zapojovalo to nějaké prase, může tam být cokoliv.
Ovšem dotaz zněl právě na ty neoznačené:
Na podobné dotazy obvykle odpovídám:
Pokud je někde trafo, může být, že kutil to trafo zapojí obráceně a když to vydrží pojistky, mohou nastat zajímavé světelné i pyrotechnické efekty. A napětí i za usměrňovačem může být střídavé.
Bylo by dobré, kdyby tazatel upřesnil svůj dotaz. Případně sem dal fotku zařízení co se v něm chce šťourat.
Pokud si vybavuji školení ohledně vyhlášky 50, měření přenosnými měřicími přístroji směl dělat jen někdo, kdo měl glejt na příslušný paragraf z vyhlášky 50 a ten by takové dotazy asi nekladl.
Jednoduše - vezmeš mutlimetr a dáš měřit střídavé napětí (pokud nemá automatické rozsahy, nastavit na nejvyšší) a když to skoro nic střídavýho nenaměří, přepni na stejnosměrný.
Do 24V DC lizneš a je tam. U AC se Ti vlasy a péro postavi.
A když to bude třeba těch 240V, tak lehnou vlasy, péro i lízající - fakt geniální ....
Ty žiješ v představě, že DC napětí nekope? Ale kope jak svině. Stačí 100V DC a dá ti to pořádnou ránu.
Čti pořaně. Psal jsem do 24V.
Trafa s mikrotiku a ubnt v pohodě.
No ale líznout si 24V i když DC tak máš jazyk na kašu.
je fajn doporučení, když tazatel píše, že ani netuší, kolik by tam mohlo být ...
100V DC jeste jde, je (byvalo) to nejvyssi bezpecny napeti v normalnich prostorech - coz teda usta nejsou. 600V boli vic.
Ale zase kdyz mas tu zkusenost, tak podle pecky pocitove jasne poznas, jestli to bylo stejnosmerny nebo stridavy a u stridavyho si v rozsahu 1-300Hz i vcelku presne tipnes frekvenci
Střídavý ti způsobí křeče, stejnosměrný elektrolýzu krve.
to jsou teoretické poučky ze školení vyhl.50
prakticky: při jakém napětí? kde se s tím potkáš? (třeba v elektroautu, že)
a jak přesně ti to pomůže při stanovení ac/dc?
Pro tazatele bude nejrozemnejsi poridit automaticky multimetr. Cinani jsou docela daleko. Sampluje to nekolik tisickrat za sekundu. Automaticky nastavi rozsah i merenou velicinu. Zvladne napeti, odpor, kapacitu, zkousecka, u stridaveho ti zobrazi frekvenci atd.
Třeba nějaký ten UNI-T a má kvalítní multimetr.
Na obyčejné měření třeba tohle:
https://www.aliexpress.com/item/1005004574915371.html
případně s větším množstvím měřených hodnot
https://www.aliexpress.com/item/4000468909296.html
Ten první se dá použít i jako hledačka vedení pod omítkou, bezkontaktní zkoušečka atd.
Ten druhý je krásně placatý, ale na rozdíl od prvního je na 2x CR2032. Oba fungují bez problémů.