Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Věčná smyčka k trafopajce

Dobry vecer. Nevite nekdo, jestli udavane prumery vecnych smycek k trafopajce je prumer toho dratu nebo prumer dratu toho vecneho hrotu? Mam vecnou smycku, ktera ma prumer dratu 1,6 mm a prumer dratu vecneho hrotu 1,2 mm. Potreboval bych tlustejsi vecny hrot, ale nevim, jaky koupit, kdyz nevim, ceho prumer to je. Diky za reakce..

Tobě taky dobrý večer. Ty používáš ještě trafopájku? Klobouk dolů. Já ji mám ještě někde doma, ale používám už jen plynovou nebo peropájku. Nechtěl jsem pořád kupovat hroty, tak jsem to tehdy řešil ucvaknutím silnějšího měděného drátu, který jsem si ohnul podle potřeby. Co to je za páječku, v popisu to určitě bude.

Ja mam taky pajeci pero i pajeci stanici, ale trafopajku na nejake pajeni taky pouzivam. Vim, ze si trochu vymyslim, ale doposud jsem pouzival bezne pajeci smycky prumer 1,5 mm a kdyz pajim s tou vecnou smyckou, tak to rychle a dost hreje, jsem zvyklej na pomalejsi pajeni. Pajku mam ETP 125W.

Však to je dobře, že to rychle hřeje. Na to si zvykneš a naopak buď rád, že to nemusíš třeba půl minuty rozehřívat. Jestli Ti to fakt vadí, můžeš si udělat smyčku z jiného kovu.
Za mě je ale lepší co nejkratší doba rozehřátí a pájení, hlavně při vícevrstvých PCB.

No mne prave uz nebavi kupovat klasicke smycky, tak chci zkusit tu vecnou, jestli si teda zvyknu. Vim, ze jde delat smycku z dratu, ale radsi je kupuju uz s ocky hotove vzdy ve vetsim mnozstvi. Ale stejne potrebuju vedet, jestli udavany prumer je prumer dratu smycky nebo toho privareneho tenciho hrotu, kterym se paji..

Pajet temer cokoliv na PCB trafopajkou me prijde... no ne uplne optimalni. Realne uz ani nevim, kde ji mam. Ale zase porad ma pomerne brutalni vykon, na takovy ty hrubsi prace typu priletovat drat o prurezu 4mm^2 se opravdu muze hodit, stejne tak na vetsi konektory, treba na takovy PLko, proc ne.

Však jsem psal, že na takové pájení něčeho na PCB je lepší "peropájka" ať už plynová nebo elektrická. Je to jemnější a přesnější a při takových velikostech součástek je to lepší.
Jak píšeš, na hrubší práce je klasická trafopájka výborná. Obojí má své výhody a nevýhody. Aha, já to předtím nenapsal :-)

Po celoživotních zkušenostech s pájením nemohu "věčnou smyčku" doporučit, protože nedosahuje dostatečnou teplotu. Věnujte pozornost tomu, zda má vaše trafopájka příkon 75, nebo až 110W. To je velmi podstatné.

Prakticky: 0,4mm nie je veľký rozdiel - trafopájka s menším priemerom hrotu sa rozohreje o niečo rýchlejšie a má trochu vyššiu teplotu - má vyšší odpor.
Na plošáky sa nehodí - to je FAKT! Ale na pájkovanie "silových" spojov je na nezaplatenie - rýchlo pripravená k práci, rýchlejšie prispájkuje väčšiu plochu, rýchlejšie prehreje spájkovaný materiál - potom nie je potrebné tak dlho pájkovať (neprehreje podklad). Niekto tu spomínal pájkovanie vodičových konektorov a očiek - na takéto je práve na to dobrá.

přívod jsem naměřil 1.5mm, hrot 1mm.
taky mě nebavilo kupovat nová očka, tak jsem léta používal ten "věčný" hrot, vydrží dost. s pájkou 75w se to ani bůhvíjak nepřehřívalo.
ty největší smd s tím jdou nouzově zapájet, ale kdybych dnes bastlil, pořídil bych mikropájku.

mě nebavilo kupovat nová očka

Nová očka jsem snad nikdy nekupoval, to už spíš jsem koupil metr drátu 1,5mm2 libovolné barvy. Navíc jsem měl příslušných odstřižků víc než dost i když jsem se elektrikářskému řemeslu nikdy moc nevěnoval. Vlastní smyčky mají tu výhodu, že si je uděláte podle potřeby (delší nebo kratší). SMD se tím dají pájet, ale chce to určitý grif, dřív jsem to uměl (asi to většinou bylo 1,27 mm čili nic až tak drobného a pouzdra 0603 nebo větší). Naposledy jsem pájel něco v SOT28 a na to jsem si vzal starou dobrou ERS50, protože tou trafopájkou mi to vůbec nešlo (hlavně to bylo kvůli šílené smyčce, kterou se mi nechtělo měnit, za to tou ERS50 to šlo skoro samo, i když místo hrotu měla kopyto snad 3 mm tlusté).

Já bych spíš měl motivaci v ušetření těch šroubů (častými výměnami té smyšky trpí). Ty se dost brzo strhnou (a nezbývá než zvětšit závit, jde to až do M7, co si pamatuju ze školy). Já jsem to před léty vyřešil (ale byla to z nouze ctnost), když jsem přeřezával závit z M4 na M5 a neměl jsem kompletní sadu závitníků (jen stupně I a II), tak se mi tam ten šroub zalomil a nešel ven. Tak jsem ho zarovnal do roviny a udělal do něj díru a závit M3, o něco později jsem totéž udělal na druhé straně (tehdy už úmyslně, doufal jsem, že se tam ten šroub taky zalomí a stalo se). Od té doby to takto drží dodnes, závit v železe je přecejenom lepší než v mědi.

Dneska na bastlení, aby měl člověk pájecí stanici s horkovzduchem a odsávačkou (já jsem zatím jen u té ERS50, která po letech bude potřebovat nějaký lepší hrot). Ale jinak mám SMD rád, nemusí se pro ně vrtat a většinou bývají i levnější (bývalo pravidlem, že když se v GME koupí >1000 odporů, vyjde kus na 3-5 haléřů zatímco s normálním se pod 20 haléřů nedostanete, podobné to bylo u kondenzátorů (tam to bylo spíš 30-50 hal, ale těch bych 1000 nekupoval)), takže je při návrhu preferuju.

Tak dnes dorazily vecne hroty- objednal jsem vsechny prumery, jelikoz jsem si zaroven objednal vedle te 125W jeste jednu slabsi 75W trafopajku a tim teda odpovidam na moji otazku a to, ze udavane prumery jsou prumery toho vecneho hrotu a ne toho medeneho dratu..