Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Expanzní nádoba-etážové topení

zdravím,

V domě je otažové topení. 2 radiatory po 1.5m, 3x po jednom metru. Je to 5 místností vedle sebe. Nic obrovského. Do prvního patra vede expanzní nádoba. Je to krychle, do které vede asi 10cm od dna trubka. Hladina vody je v úrovni vtoku. Otopnou soustavu od léta nikdo nepoužíval. A vůbec nevím, kdy do nádoby někdo přilil vodu.

Teď má voda asi 9°C. Při zahřátí bude mít více a začne natíkat do nádoby.
Pro řádný provoz, je potřeba, aby hladina vody v nádobě byla nad tím vtokem? A pokud, dokážete mi tak nějak od oka někdo říct, kolik vody do nádrže nalít? (kolik by měla být nad odtokem)

děkuji

Hladina samozřejmě musí být nad odtokem, a to, co možná hodně. V tom chybu neuděláš. Počítej s tím, že se voda bude odpařovat, ale teplotou se bude hladina trochu zvyšovat, tak zase aby nepřetékala.

Nehledej v tom vědu. Prostě je potřeba expanzku průběžně kontrolovat, aby v ní byla voda - nesmí být vrchovatě (kvůli tepelné roztažnosti), ale ani ne aby bylo sucho. Před zahájením topné sezóny taky odvzdušnit radiátory, opět zkontrolovat hladinu vody a případně dolít.