Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dvojfarebna LED - spolocna A vs K

Potrebujem LED, dvojfarebanu, najlepsie C-Z, ale musi byt spolocna anoda. Popri tom som zistil, aspon podla mne dostupnych info, ze su velke rozdiely medzi spolocna K vs spolocna A.
Kym so spolocnou katodou som nasiel v obchode aj led s 3000/30000 mcd , dokonca az 3000.5800 mcd, so spolocnou anodou max 60/20 mcd . . .
Preco take rozdiely? Technologiou vyroby? ale preco?

Ale nevidim problem, anoda spolocna v prostriedku, zo spolocnej anody kontakt na separatne katody . . . tak kde je problem? Dokonca by som povedal, ze su to lepsie moznosti, pretoze kazda katoda moze mat ine parametre, kedze je kazda samostatne, z anody ide len drotik :-)

ok, takže máš představu, že místo jednoho monolitického chipu pro 2-barevnou ledku tam budou 2 velké katodové základny, každá se samostatným chipem, a odtud se budou výrobci napojovat na prostřední anodu. a ty dva anodové drátky, co tam budou bodovat prakticky na stejné místo, nesmí upadnout.
a kolik by sis tak představoval, že by taková ledka stála - dal bys za ni 5 usd?
jistěže můžeš výrobcům poradit, že oni to dělají špatně a nerozumí tomu. i v číně mají demokracii, klidně jim napiš.

kazda katoda moze mat ine parametre

a k čemu by to bylo? mají snad svítit stejně. když si těch ledek u nich objednáš milión, třeba se domluvíte.

A co vzít RGB, ty mají častějc společnou anodu, a modrou prostě nevyužít. Cenový rozdíl neni nijak markantní a svítivost je někde jinde, třeba tato https://www.gme.cz/led-5mm-rgb-3000-5800-1560mcd-60-ostama51a5a má hodnoty podobné vámi udávaným 3 Cd.
Spíš bych tipoval na nějaké historické důvody, že dneska se dělá jen společná katoda a se společnou anodou jsou nějaké historické relikty z dob, kdy 10 mCd bylo normální. Když dám filtrovat R/G takj to tak vypadá a napadá mě ještě jeden důvod, ona i při stejném světelném výkonu vychází daleko menší svítivost když led nevyzařuje úzký svazek (třeba jen 10°) ale vyzařuje všemi směry (třeba 100°). A pak tu budou ty technologické důvody, že je potřeba odizolovat čip elektricky, ale odvádět z něj teplo; to mi ale nedává pak smysl, že společná anoda je u RGB minimálně stejně častá, ne-li běžnější než společná katoda. Taky se dělaji SMD RGB co maji 6 nožiček a když koukám na R/G tak jsou tam taky se čtyřma nožičkama ale svítivostí dost malou (desítky mCd).

souvisí to jen s tím, že je substrát typu n (99.9% případů) nebo p (ten zbytek). jsou to technologické důvody.
otočit se to dá, ale účinnost/polovodivost bude 100x nižší. to odpovídá i tazatelovým mcd pro různé konstrukce ledek: tam to nejspíš svítí blbě a ještě to prosvětluje druhou vrstvu křemíku nad sebou.

kdo si chce počíst, třeba vut brno - skripta piňos ... tak nic, jak googlím, on vydával skripta, když ještě existoval leda arpanet.

No to by ma teda v zivote nenapadlo, pozriet RGB, ano, toto bude riesenie :-)
Nasiel som obdobnu, s rovnakymi svietivostami, RGB, aj spolocnou K . . . Takze dve uplne rovnake, jedna s A druha s K . . . tu nieje technologicke obmedzenie?