
Dvojfarebna LED - spolocna A vs K
Potrebujem LED, dvojfarebanu, najlepsie C-Z, ale musi byt spolocna anoda. Popri tom som zistil, aspon podla mne dostupnych info, ze su velke rozdiely medzi spolocna K vs spolocna A.
Kym so spolocnou katodou som nasiel v obchode aj led s 3000/30000 mcd , dokonca az 3000.5800 mcd, so spolocnou anodou max 60/20 mcd . . .
Preco take rozdiely? Technologiou vyroby? ale preco?
A co vzít RGB, ty mají častějc společnou anodu, a modrou prostě nevyužít. Cenový rozdíl neni nijak markantní a svítivost je někde jinde, třeba tato https://www.gme.cz/led-5mm-rgb-3000-5800-1560mcd-60-ostama51a5a má hodnoty podobné vámi udávaným 3 Cd.
Spíš bych tipoval na nějaké historické důvody, že dneska se dělá jen společná katoda a se společnou anodou jsou nějaké historické relikty z dob, kdy 10 mCd bylo normální. Když dám filtrovat R/G takj to tak vypadá a napadá mě ještě jeden důvod, ona i při stejném světelném výkonu vychází daleko menší svítivost když led nevyzařuje úzký svazek (třeba jen 10°) ale vyzařuje všemi směry (třeba 100°). A pak tu budou ty technologické důvody, že je potřeba odizolovat čip elektricky, ale odvádět z něj teplo; to mi ale nedává pak smysl, že společná anoda je u RGB minimálně stejně častá, ne-li běžnější než společná katoda. Taky se dělaji SMD RGB co maji 6 nožiček a když koukám na R/G tak jsou tam taky se čtyřma nožičkama ale svítivostí dost malou (desítky mCd).
No to by ma teda v zivote nenapadlo, pozriet RGB, ano, toto bude riesenie
Nasiel som obdobnu, s rovnakymi svietivostami, RGB, aj spolocnou K . . . Takze dve uplne rovnake, jedna s A druha s K . . . tu nieje technologicke obmedzenie?