Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Myčka stále ohřívá vodu, i když je vypnutá, a pouze zapojená do zásuvky.

Myčka AEG Electrolux Favorit 86010 VI, rok výroby 2008, tedy čtrnáctiletá. Když je v zásuvce tak průtokový ohřívač hřeje, ať je vypnutá nebo zapnutá. Všechny programy běží normálně, akorát pořád hřeje vodu. Nehlásí žádnou chybovou hlášku sama od sebe ani v servisním modu, hlásí se zde nula. Taktéž vše ostatní funguje.
Uf, ještě že jsem byl u toho, když se to objevilo, pustil jsem oplach studenou vodou a v půlce jsem to zastavil a vypnul tedy tímto myčku, v ten moment tedy nic nesvítilo, vše vypnuto a v myčce měla být studená voda v půlce oplachu. A najednou slyším bublání z myčky. Otevřu dveře a uvnitř teplo. Když pak zavřu dveře a pustím program tak hřeje, když vypnu program tak stále hřeje a slyším bublání. Musím to vytáhnout ze zásuvky, pak je teprve klid.
Tak jak to mám opravit?

Pravděpodobně spečené kontakty relé ohřevu. Možno demontovat řídící desku a relé je možné, po jeho identifikaci (dá se zjistit i právě změřením kontaktu, který by měl být, bez napětí rozepnut a je sepnutý), většinou poměrně snadno vyměnit.

https://www.gsmcentrum.cz/kondenzator-polypropylenovy-x2-330nf-15mm-10-18x10x16mm-2 Tak na řídící desce je takhle součástka, možná by to mohlo být ono? Nápisy na mé reálné součástce jsou stejné, jako na odkaze, akorát na poslední řádku se píše 40/110/56 C M V9, kdežto na fotce v odkaze je 40/110/56 C S D6. Deska je čistá, nikde žádné známky ničeho, vše zapájeno. A když pustím myčku, tak se na desce taky nic neděje. Kromě toho je na desce ještě válcová černá krabička průměru 21mm a výšky 8mm s 2mm dírkou uprostřed a nápisem 07.J.
Takže co mám teď dělat? Mám koupit to, co je v odkaze, a přepájet to?

Já tuto konkrétní myčku neznám, řešení u různých bývá rovněž různé. Já se zrovna snažím opravit myčku Whirlpool, která to má úplně jinak řešené, vše je na jedné řídící desce, včetně relé ohřevu. Ale k Vašemu problému. To na tom prvním odkaze by mohlo být ono. Na pinech pro fastony vlevo (cívka relé-a+b) by měl přicházet signál pro sepnutí relé, z řídící elektroniky (dva slabé vodiče). Piny 13-14 a 23-24 jsou piny jednotlivých kontaktů. Na těch budou zapojeny 4 vodiče silnější, napojené ze silové části napájení 230V a připojeny na těleso ohřevu. Tyto kontakty, v případě vypnutí myčky (nejlépe při vytažení ze zásuvky), musí být rozepnuty. Je nutno relé vyhledat a zkontrolovat kontakty multimetrem. Pokud jsou piny 13-14 a 23-24 propojeny, jsou spečené kontakty. Pokud nejsou propojeny, pak je pravděpodobně závada v elektronice desky. Signál pro sepnutí tohoto relé bývá většinou spínán elektronikou ještě přes výstupní spínací tranzistor. Pokud je relé v pořádku, hledat ten výstup (jít po těch slabších vodičích) a ten spínací tranzistor pro cívku relé v elektronice. Mohl by být "prošlahnutý" a v tom případě by cívka dostávala stálé napětí, relé bylo stále sepnuté a myčka by stále ohřívala vodu. Výměna tranzistoru bývá poměrně jednoduchá, je pouze potřeba zjistit jeho typ (zejména zda jde o tranzistor typu NPN, nebo PNP) a případně možnou náhradu.

Hotovo, opraveno. Bylo to relé. Relé bylo přístupné po odmontování spodního předního krytu pod dvířky. Nacházelo se na základní desce schované v takové zasunovací umělohmotné kartě velikosti cca 10x20x3cm kousek vlevo od středu myčky. Po výměně za jiné, o trošku výkonnější, myčka zase funguje. Poškozené relé mělo připečené kontakty k sobě. Po silném úderu se kontakty uvolnily a relé by teoreticky mohlo být opět chvíli funkční, i když, samozřejmě, je lépe ho vyhodit.
No, a pak že se elektronika neopravuje kladivem.:-)

Rovněž gratuluji. Mnohdy je oprava celkem jednoduchá a lidé kolikrát nakonec spotřebiče vyhodí ze zcela zbytečného důvodu. Já bych mohl vyprávět :-) (elektrokontejnery, moje zdroje spotřebičů a ND). A rovněž Tě chválím, že jsi zveřejnil i výsledek, který může být pro další užitečný. Rovněž to většinou dělám.
Já, s tou Whirlpoolkou, jsem takové štěstí neměl. Je v ní vadný ten řídící modul (deska s elektronikou). Dá se sice sehnat nová, ale cena 4 tisíce. A vzhledem k tomu, že myčka už je 7 let stará a hodně používaná a nová a už asi i lepší, stojí 8 tisíc (sice Beco, ale nejsem vyznavačem "značky", stejně je vše z Číny), tak jsme se nakonec rozhodli, odeslat ji do spotřebičského nebe. :-) Ale zase jsem měl nyní jeden dobrý " kauf".Potřeboval jsem, pro dceru, automatický elektrický tlakový hrnec. Koupil jsem jej na Fejzbůku (Marketplace) poškozený (SilverCrest) za 5 stovek. Je úplně nový. Měl poškozený zdroj 12 V DC. Tak jsem jej nahradil novým zdrojem z Aliexpressu, za cca 50 Kč a hrnec "maká" bez problémů. Nový stál kolem 2 tisíc a v současné době se žádný nový, za levnější cenu, nedostane. Tož ještě jednou gratulace.