Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Powerbanka - nabija sa a zaroven aj nabija

Potrebujem zalohovat napajanie maleho zariadenia, najjednoduchsie mi prislo pripojit ho na powerbanku. Ale ta musi vediet napajat zariadenie a aj sa sama sucasne pripadne nabijat, ak by po vypadku bola ciastocne vybita. Je to standardna funkcia , alebo musim hladat konkretny powerbanku, ktora by taketo nieco zvladla?
Staci mi nejaka mala , kludne aj 2000 mAh, pripadne aj mensia. zariadenie by malo odber tak do 100 mA.

Mám tuhle https://www.zbozi.cz/vyrobek/swissten-core-slim-15000-mah-cerna/ Za mě pohoda, ale aby fungovala jak potřebuješ, tak to nejspíš neumí, protože proud a napětí který dává je větší než ten, který přijímá. Zkusím pohledat někde v krámech USB 3 kabel, ale moc si od toho neslibuju. Jinak nápad není špatný, ale myslím, že tím bude ta powerbanka dost trpět a celkem snížíš její životnost.

Za tu cenu... Nezapomeň, že po čase ztrácí každá baterie kapacitu. Čím více nabíjecích cyklů, tím kratší životnost a menší kapacita. Nemyslím, že by 700,- bylo nějak hodně. Navíc můžeš nabíjet dvě zařízení zároveň. Samozřejmě jsou i lepší varianty, ale tohle je podle mě rozumný kompromis.

To bych taky potřeboval a přijímám tipy. Naposledy jsem koupil tuto: https://www.mironet.cz/realpower-pb5500-fashion-cerna-powerbanka-5500-mah-usb-5v-2a+dp491015/ a i když to výrobce výslovně v návodu zakazuje, zdá se, že to tak funguje. Ale když jsem se na to spolehnul, tak to nějak zlobilo, neměl jsem ale čas to pořádně vyzkoušet (později jsem odhalil nalomený drát ke své kontrukci, takže je možné, že k přerušení napájení došlo při manipulaci při připojování nabíječky nebo tak, ale je klidně možné, že ta powerbanka tak prostě nefunguje vždy).

Standardně powerbanky tímto způsobem nefungují. Fungovala tak třeba moje úplně první powerbanka https://www.czc.cz/axagon-mini-mobile-2200mah/146953/produkt ale všech asi 8 exemplářů, co jsem měl postupně odešlo a marně hledám náhradu, tato se už několik let neprodává. Žádná další tak nefungovala, buď při připojení napájení výstup vypnula nebo napájení ignorovala, dokud se výstup neodpojí. Vymýšlel jsem i takové věci jako sloučit dvě powerbanky do jedné, že by elektronika jedné nabíjela a elektronika druhé vybíjela. Když jsem namátkou jednu powerbanku zkoušel nabíjet externě (připojením nabíječky přímo na baterku), tak nepřibývala procenta, asi je ta elektronika počítá z toho, co do ní dává, tak je otázkou, nakolik by si taková inteligentní elektronika s tím poradila. Neměl jsem ale dosud čas dělat s tím další experimenty, podle mě nějaká hloupější powerbanka by to zkousnout měla.

Dá se koupit přímo UPS modul, ale je to šíleně drahé. Tak že čtveřice baterií po 300 korunách je zanedbatelná položka (nemohu ten modul najít, ale nějakých 1800 korun tehdy stál).

Toto mám vyřešeno tak, že jsem zařízení (mobil, připojený na peager PG 03, pro DO zapínání topení chaty pomocí prozvonění a i hlídání objektu) připojil trvale na článek LiIon 18650 (3,7V/ 3000 mAh) a ten zase trvale napájím - dobíjím (vlastně je paralelně připojeno k tomu napájení mobilu) zdrojem s přesně stabilizovaným napětím 4,2 V DC (max. přípustné napětí pro LiIon). Takže mobil je napájen vlastně trvale ze síťového zdroje toho dobíjení článku a v případě výpadku napětí sítě je mobil udržován v provozu a napájen pouze z článku. Po obnovení napětí v síti se pak článek dobije. Paeger mi pak rovněž, pomocí čidla, přes tento mobil, signalizuje formou SMS, na můj osobní mobil, pokud by došlo "k narušení objektu". ;-)
Už mi to takhle funguje cca 3 roky bez jakéhokoliv zásahu.