Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jde rozhýbat zatuhlý radiátorový ventil Myjava?

Máme na chalupě několik zatuhlých radiátorových ventilů. Rozebráním jednoho, co jsem kdysi vyměnil za termostatický, jsem zjistil, že problém je zřejmě v hřídelce (viz šipka v obrázku), která podle mě musí být ze dvou kusů tzn, že uvnitř musí být ještě jeden skrytý závit, který při otáčení posouvá šoupátkem nahoru/dolů.
Toto šroubení se ani nehne, zkoušel jsem ho jemně poklepat i zahřát - bez změny.
Ten jemný vnější závit funguje pouze když je šoupátko venku, takže asi slouží jen pro nastavení nejmenšího průtoku?
Jako náhradní díl tu hřídelku nástupce Myjava na webu nenabízí, dokonce ani celý ten vnitřní díl. Takže musím koupit celý ventil a použít z něj jen ten vnitřek?
Nebo jste to někdo už řešili a vyřešili (rozhýbali)?
[95668-myjava-jpg]

Řešení:

Tak po čase hlásím, že starý čumil měl pravdu, většina byla zatuhlá v těsnící grafitové hmotě, kudy prochází ta hřídelka. Vše jsem dohladka očistil (jemný a ještě jemnější šmirgl), těsnící hmotu jsem jako náhradní díl nesehnal, takže jsem ji nechal jak byla a už topíme. Jediný další drobný zádrhel se objevil v slzení až odkapávání vody u většiny ventilů. Nejdřív jsem myslel, že za to může to nevyměněné těsnění, ale když slzení pokračovalo i po jeho "utažení na krev", zkoumal jsem to pozorněji a našel jsem, že to sákne kolem těch aretačních šroubků, které mají jen zřejmě měděnou těsnící podložku. Tak jsem zase povolil ty horní matice (protože už s tím zase nešlo točit) a po utažení šroubků na krev to mám v suchu a zas na pár let snad bude topení v klidu.

Dobry den,

ja by som chcel len pridat video ako vyzera v akcii tento ventil, ja ako amater z popisov a obrazkov som si to volako nevedel poskladat v hlave tak som zohnal ten ventil aby som to videl na vlastne oci a rovno natocil aj video, mozno ostatnym pomoze.

https://www.youtube.com/watch?v=Y9y3Hs6lIx0

ak video prestane fungovat, napiste na mail vargajuraj80@gmail.com

Dakujem za informacie ktore som sa tu docital, pomohli mi.