Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jistič a vyhazování pojistek

Ahoj, mám v bytě problém s častým vyhazováním pojistek většinou např. při spuštění prodlužky s počítači apod., tak mi to vyhodí pojistky a většinou ještě ty na chodbě, ne v bytě. A nahodit jdou třeba až na 3tí pokus, jaký to má odpor, pokud jsou ty spotřebiče zapojené. Mohlo by mi pomoci domluvit si na ČEZu vyšší hodnotu u jističe?

Tomu dimenzování rozvodů nerozumím. V bytě by měly být, bylo mi řečeno když jsem kupoval, nové rozvody. Že se víc platí, vím. Kdyby to vyhazovalo jističe v bytě a ja nemusel polonahý vždy běhat na chodbu, už to bych uvítal. A ty jističe v bytě by posílit nešlo? Jiné větve a prodlužky atd. jsem vše zkoušel, ale takto se mi to vyřešit nepodařilo. Problém přetrvává. A kolikrát to shodí i jen zapnutí žárovky.

Potřeboval bych to nějak stabilizovat, protože je to otravné, ale hlavně se bojím o poruchy disků, když to spadne při zapnutém PC.

Kde se mám všude na ty nedotažené šroubky podívat? Světelný okruh je zvlášť. Ale občas při zapnutí mé 150 nebo 200 W žárovky to shodí taky, žárovka prdne (je jen v keramické objímce) a opět to sletí až v jističi na chodbě. Někdy jsem nemohl nahodit jistič i při zapnuté elektrické troubě. Projevuje se to různě, možná je to i víc problémů.

Jde o to zda je do bytu přiveden třífázový proud či pouze jedna fáze. Pokud třífázový tak jak píše Karel 04 lepší rozvržení spotřebičů na jednotlivých fázích a pokud je byt připojen pouze na jednu fázi tak pak má smysl výměna hlavního jističe. Jak ale píšou ostatní spíš bych se podíval zda není problém někde jinde.

kdo má v novém bytě v r.2022 klasickou žárovku? leda někdo, kdo neplatí elektřinu.
a jak by mohla jedna stará žárovka vyhodit nejméně 16A jistič s charakteristikou "b"? leda že má všechno pověšené na jediný jistič a pak stačí i "malý" nárazový proud - to ta revize musela vypadat.

vždycky po odstávce fabriky a zapínání proudu nám jedna x-prodlužovačková větev v kaclu vyrážela B16A jistič. než zkoušet x pokusů, vyplatilo se pohledat příslušné zásuvky a většinu prodlužek odpojit.
časem došlo k nahrazení stoláků notebuky a jejich menšími napájecími adaptéry (monitory zůstaly). tento jistič pravidelně při tom množství spínaných zdrojů vypadával dál, céčkový nám vyměnit nechtěli.

ovšem aby to vyrážela jedna prodlužka s jedním pc? zkus mu v biosu (někde v power) nastavit, že se po obnovení nemá zapnout.
a kdyžtak vyměnit zdroj v tom pc.
i kdyby ten zdroj byl viníkem, jestli je v tom bytě víc pc, vypnul bych v biosu tu volbu všem.
není na té prodlužce i tiskárna laserovka?

Ono by, k "fundované" radě, bylo dobré, popsat aspoň o jaké "pojistky" jde. Podle toho, že píšeš, že jde "nahodit" až na třetí pokus, tak nejde zřejmě o pojistky, ale jističe. Takže odečti a napiš jaký je ten přívodní jistič, jeho hodnotu, která je na něm napsána /na chodbě/ zda má tři "páčky" , nebo jednu /třífáz, jednofáz/. A pak totéž zjisti v bytě / tam jsou zřejmě všechny jednofáz./ a popiš hodnoty všech těchto jističů. A případně definuj nejčastěji vypadávající jistič. Jinak pochopitelně by bylo nejlepší, aby se Ti na to podíval někdo, kdo se v elektrice vyzná, třeba nějaký šikovný elektrikář (a nemusí to být přímo revizák). Nejde o "odpory", ale o součet zařízení na okruh (obvod) připojených, a rovněž celkový součet příkonu všech spotřebičů v bytě současně zapojených a fungujících (zejména várná konvice, pračka, myčka, el.trouba, mikrovlnka, nějaké el. topidlo a.t.d.), zejména u toho jističe na chodbě. Ale může jít i o případnou závadu na některém z okruhů.

To, co vypadává, je opravdu jistič? Není to náhodou chránič? To píšu jen proto, že je málo informací.
V podstarě jak píše George, popiš co kde je. Na chodbě je a vypadává hlavní jistič u elektroměru?
Opiš hodnotu. Pokud někdy vypadává jistič v bytě, tak také, jaký to je.
Pokud je na jedné zásuvce víc počítačů a příslušenství, bude mít pravdu Bahno, protože všechno má spínané zdroje s kapacitou na vstupu. To dá krátkodobý náraz a pokud je instalace nová, jističe b jsou dost rychlé. Možná by mohl pomoci zde již několikrát uvedený trik s delší prodlužkou, podobně jako když vyráží stroj bez soft startu.
Na to je potřeba sečíst všechny příkony společně připojených počítačú(spotřebičů), aby se dalo stanovit průřez vodičů, aby to v provozu nehřálo, ale přitom co nejmenší průřez, aby to vytvořilo při nárazu úbytek napětí. Zpravidla to pomůže a je to nejjednodušší.
Poslední možností je, nezapínat vše najednou.

při spuštění prodlužky s počítači

z tohoto usudzujem, že tam máš tých počítačov niekoľko. Aby si ten (veľmi častý) problém vyriešil, tak máš dve možnosti:
1. - Vymeň si ten istič v byte za istič rovnakej prúdovej hodnoty, ale nech má charakteristiku C.
- Dohodni si s ČEZ výmenu ističa na chodbe, ak by ti neboli ochotní dať istič s charakteristikou C (to by bolo v rovnakej cene ako máš teraz), tak požiadaj o istič s vyšším prúdom (drahšie).
Alebo:
2. - Použi na druhý počítač časové relé (napr. jednofunkčné časové relé CRM-183J), ktoré zapojíš ako relé s oneskoreným zapnutím, nastavíš tam napr. 0,5s. Každý ďalší počítač podobne, ale s iným časom. Samozrejme počítače nebudeš mať na jednej predlžovačke, ale každý (druhým počínajúc) bude pripojený zvlášť na minirozvodnú skrinku s časovými relé.
Inak, ten istý efekt by si dosiahol, keby si počítače pripojil každý na extra predlžovačku s vypínačom a zapínal ich postupne ručne.