Jistič a vyhazování pojistek
Ahoj, mám v bytě problém s častým vyhazováním pojistek většinou např. při spuštění prodlužky s počítači apod., tak mi to vyhodí pojistky a většinou ještě ty na chodbě, ne v bytě. A nahodit jdou třeba až na 3tí pokus, jaký to má odpor, pokud jsou ty spotřebiče zapojené. Mohlo by mi pomoci domluvit si na ČEZu vyšší hodnotu u jističe?
Nedávej vše na jednu větev, zkus jinou prodlužovačku nebo jiný okruh zásuvek. Silnější jistič ČEZ nepovolí bez dostatečně dimenzovaných rozvodů v bytě, tj. asi bez revize. A pak to stejně bude vyhazovat jističe uvnitř. A za sinější jistič se platí větší paušál.
Tomu dimenzování rozvodů nerozumím. V bytě by měly být, bylo mi řečeno když jsem kupoval, nové rozvody. Že se víc platí, vím. Kdyby to vyhazovalo jističe v bytě a ja nemusel polonahý vždy běhat na chodbu, už to bych uvítal. A ty jističe v bytě by posílit nešlo? Jiné větve a prodlužky atd. jsem vše zkoušel, ale takto se mi to vyřešit nepodařilo. Problém přetrvává. A kolikrát to shodí i jen zapnutí žárovky.
Potřeboval bych to nějak stabilizovat, protože je to otravné, ale hlavně se bojím o poruchy disků, když to spadne při zapnutém PC.
Na tohle si pozvi revizního technika. Buď máš pěstírnu oblíbených kytek, nebo rozvody v dezolátním stavu. Jo, nic bych nedal za to, že pojistky nemáš.
Když máš strach o disky, pořiď si k počítači UPS.
Kytky nemám. Asi to bude nejlepší řešení pozvat si ho. Jo, to UPSko už zvažuju. Pojistky nemám. To byl můj laický název pro ten jistič :)
Žárovka nemá shazovat proudový jistič, máš v rozvodech něco špatně, třeba jen nedotažené šroubky. Navíc světelný okruh by měl mít samostatný jistič uvnitř a tedy se zásuvkami nic společného.
Kde se mám všude na ty nedotažené šroubky podívat? Světelný okruh je zvlášť. Ale občas při zapnutí mé 150 nebo 200 W žárovky to shodí taky, žárovka prdne (je jen v keramické objímce) a opět to sletí až v jističi na chodbě. Někdy jsem nemohl nahodit jistič i při zapnuté elektrické troubě. Projevuje se to různě, možná je to i víc problémů.
Jde o to zda je do bytu přiveden třífázový proud či pouze jedna fáze. Pokud třífázový tak jak píše Karel 04 lepší rozvržení spotřebičů na jednotlivých fázích a pokud je byt připojen pouze na jednu fázi tak pak má smysl výměna hlavního jističe. Jak ale píšou ostatní spíš bych se podíval zda není problém někde jinde.
kdo má v novém bytě v r.2022 klasickou žárovku? leda někdo, kdo neplatí elektřinu.
a jak by mohla jedna stará žárovka vyhodit nejméně 16A jistič s charakteristikou "b"? leda že má všechno pověšené na jediný jistič a pak stačí i "malý" nárazový proud - to ta revize musela vypadat.
vždycky po odstávce fabriky a zapínání proudu nám jedna x-prodlužovačková větev v kaclu vyrážela B16A jistič. než zkoušet x pokusů, vyplatilo se pohledat příslušné zásuvky a většinu prodlužek odpojit.
časem došlo k nahrazení stoláků notebuky a jejich menšími napájecími adaptéry (monitory zůstaly). tento jistič pravidelně při tom množství spínaných zdrojů vypadával dál, céčkový nám vyměnit nechtěli.
ovšem aby to vyrážela jedna prodlužka s jedním pc? zkus mu v biosu (někde v power) nastavit, že se po obnovení nemá zapnout.
a kdyžtak vyměnit zdroj v tom pc.
i kdyby ten zdroj byl viníkem, jestli je v tom bytě víc pc, vypnul bych v biosu tu volbu všem.
není na té prodlužce i tiskárna laserovka?
Já mám klasickou žárovku ale zase nemám brýle. Žárovka to korlikrát vyhodí i skoro nová. Jedno z těch PC bylo, pravda, kdysi používáno v dosti prašném prostředí. Je sice pečlivě vysáto, ale že by to mohlo být taky problém?
jde u toho vyhazovacího pc vyměnit zdroj za novější? nemusí být nutně nový, jen něco trochu rozumného.
používání žárovek a dokupování nových tepelných koulí nemá mé sympatie.
Ono by, k "fundované" radě, bylo dobré, popsat aspoň o jaké "pojistky" jde. Podle toho, že píšeš, že jde "nahodit" až na třetí pokus, tak nejde zřejmě o pojistky, ale jističe. Takže odečti a napiš jaký je ten přívodní jistič, jeho hodnotu, která je na něm napsána /na chodbě/ zda má tři "páčky" , nebo jednu /třífáz, jednofáz/. A pak totéž zjisti v bytě / tam jsou zřejmě všechny jednofáz./ a popiš hodnoty všech těchto jističů. A případně definuj nejčastěji vypadávající jistič. Jinak pochopitelně by bylo nejlepší, aby se Ti na to podíval někdo, kdo se v elektrice vyzná, třeba nějaký šikovný elektrikář (a nemusí to být přímo revizák). Nejde o "odpory", ale o součet zařízení na okruh (obvod) připojených, a rovněž celkový součet příkonu všech spotřebičů v bytě současně zapojených a fungujících (zejména várná konvice, pračka, myčka, el.trouba, mikrovlnka, nějaké el. topidlo a.t.d.), zejména u toho jističe na chodbě. Ale může jít i o případnou závadu na některém z okruhů.
Doplním, jen co se k tomu dostanu.
Prodluzka s pocitaci? IMHO problem s nabijenim kondenzatoru ve spinanych zdrojich. Nejlepe nejak zajistit postupny nabeh.
Jestli těch počítačů na jedné prodlužce má povícero, tak se výpadku až tolik nedivím. To je pak lepší dát každýmu počítači vlastní prodlužovák.
Zkoušel jsem zapínat postupně, ale to nepomohlo. Stmívač pomohl u žárovky, ale otravovalo mě to s ním, tak jsem jej demontoval.
To, co vypadává, je opravdu jistič? Není to náhodou chránič? To píšu jen proto, že je málo informací.
V podstarě jak píše George, popiš co kde je. Na chodbě je a vypadává hlavní jistič u elektroměru?
Opiš hodnotu. Pokud někdy vypadává jistič v bytě, tak také, jaký to je.
Pokud je na jedné zásuvce víc počítačů a příslušenství, bude mít pravdu Bahno, protože všechno má spínané zdroje s kapacitou na vstupu. To dá krátkodobý náraz a pokud je instalace nová, jističe b jsou dost rychlé. Možná by mohl pomoci zde již několikrát uvedený trik s delší prodlužkou, podobně jako když vyráží stroj bez soft startu.
Na to je potřeba sečíst všechny příkony společně připojených počítačú(spotřebičů), aby se dalo stanovit průřez vodičů, aby to v provozu nehřálo, ale přitom co nejmenší průřez, aby to vytvořilo při nárazu úbytek napětí. Zpravidla to pomůže a je to nejjednodušší.
Poslední možností je, nezapínat vše najednou.
z tohoto usudzujem, že tam máš tých počítačov niekoľko. Aby si ten (veľmi častý) problém vyriešil, tak máš dve možnosti:
1. - Vymeň si ten istič v byte za istič rovnakej prúdovej hodnoty, ale nech má charakteristiku C.
- Dohodni si s ČEZ výmenu ističa na chodbe, ak by ti neboli ochotní dať istič s charakteristikou C (to by bolo v rovnakej cene ako máš teraz), tak požiadaj o istič s vyšším prúdom (drahšie).
Alebo:
2. - Použi na druhý počítač časové relé (napr. jednofunkčné časové relé CRM-183J), ktoré zapojíš ako relé s oneskoreným zapnutím, nastavíš tam napr. 0,5s. Každý ďalší počítač podobne, ale s iným časom. Samozrejme počítače nebudeš mať na jednej predlžovačke, ale každý (druhým počínajúc) bude pripojený zvlášť na minirozvodnú skrinku s časovými relé.
Inak, ten istý efekt by si dosiahol, keby si počítače pripojil každý na extra predlžovačku s vypínačom a zapínal ich postupne ručne.
Díky všem za cenné odpovědi. Musím to zpracovat a zorientovat se.