Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zbytky lepidla na okenním rámu

Zdravím
Potřebuji vyčistit okenní plastový rám od lepidla. Byl na něm nalepený suchý zip jako součást tzv. "rukávu" pro odvod horka z přenosné klimatizace a k nepřipuštění vstupu horkého vzduchu z venku do klimatizované místnosti. Letošní horka a už třetí sezóna způsobily, že se suchý zip začal silně odlepovat a to lepidlo zůstalo na rámu. Poradí někdo, jaký čistič na to použít? Díky

Záleží co to bylo za lepidlo a za 3 roky už stejně bude zdegradované. Horkou vodou to asi nepůjde a při použití organických rozpouštědel hrozí poleptání plastu. Zkusil bych napřed opatrně benzín, líh nebo isopropylalkohol. Možná by stačilo, aby ty zbytky změkly a pak to zkusit honem ožmoulat rukou nebo houbičkou.

Záleží aké lepidlo a aký je plast. Ja už niekoľko rokov poznám fintu s obyčajným kuchynským slnečnicovým olejom. V prípade okenného rámu čiže na výšku to budeš musel spraviť možno trocha nejako inak. Je to jednoduché, treba zohriať olej, nemusí byť až takej teploty aby sa s tým blbo pracovalo. Proste horúci ale nie až príliš. Do oleja namočíš nejaké trocha hrubšie kuchynské utierky alebo hoci aj hajzel papier. Položíš na miesto kde je zvyškové lepidlo a necháš postáť, kľudne nechaj pol hodinu. Potom zotrieť dole suchou utierkou. Ak ešte niečo ostane tak opakovať proces znova. Mne zvyčajne zlezie lepidlo hneď na prvý krát. Nevýhoda tohto procesu je že povrch je potom mastný ale odmastiť už nie je taký problém. Hlavne je to ale šetrné k povrchu z ktorého odstraňuješ pretože nič nepoškriabeš alebo nepoškodíš inak ten povrch. Záleží od materiálu ale treba si dávať bacha na agresívnu chémiu. Dával som dole už lepidlo z mnoho povrchov a tech.benzín, riedidlo a lieh sú dosť agresívne a niektoré druhy plastov to nerozchodia. Mám doma Izopropylalkohol ktorý až tak agresívny nie je ale už sa mi stalo že to niečo rozožralo.

Benzín asi bude fungovat a rám při krátkodobém působení asi nepoškodí.
Ale pokud doma máš tzv. "americkou" lepící pásku, taková stříbřitě šedá, nebo i černá s textilními vlákny, silně lepící, tak vyzkoušej toto, nefunguje to vždy ale často.
Kus pásky přilep na zbytky lepidla a strhni. Případně opakuj s novým kusem pásky.
Zbytky lepidla se přilepí na silně lepící pásku a strhnou se zpravidla i s páskou. Funguje to někdy na zbytky po samolepkách, částečně i na lepidla jako chemoprén a podobně, pokud ještě nejsou zcela ztvrdlá. Nefunguje to vždy, ale pokud je páska po ruce, stojí to za pokus.

Tak jsem koupil ten Isopropanol, píšou odpmašťuje, odstraní lepidlo. A je to na dvě věci. Na nic a na hov.o. Jen to žmoulá, lepidlo neodstraní. Měl jsem doma zbytek technického benzínu, cca 1,5 dcl. A tím to šlo. Ale musí se pořád používat čistý hadr, protože to lepidlo zůstane na hadru a pak se opět rozmazává na plast. Takže jsem spotřeboval asi 1 a půl hadru rozměru prachovky. A to jsem čistil jen cca 1m

Tak ono se to tváří, že se to odstraní, bohužel se to jen "pohybuje" na povrchu toho lepidla. Bohužel nevím co je to za materiál to lepidlo. Ještě jsem uvožoval o toluenu, ale měl jsem doma zbytek benzinu. Stejně ho asi budu muset koupit, toluen, ten suchý zip tam stále je. Ale půjde pryč.

Skúšal si aspoň na menšej ploche čo s lepidlom spraví olej? Ono je to také nezvyčajné ak to nepoznáš. Ja som kedysi dávno niekde vyhľadal informáciu že použiť olej a síce som to vtedy skúsil ale neveril som prakticky vôbec že to bude fungovať. Ako predsa logicky môže nejaký obyčajný kuchynský slnečnicový olej rozložiť lepidlo? Blbosť! Ale ono to funguje. Vyskúšaj a uvidíš. Neviem či to funguje na všetky druhy lepidla. Ja som to už skúšal viac krát na bežné zostatkové lepidlo po nálepkách.

Taky se mi stalo. Koupila jsem HG odstraňovač nálepek (smrdí jako ředidlo).
Odlila jsem trochu do jiné nádoby a přiměřeně širokým štětcem (na výtvarnou výchovu) jsem potírala rám se zbytky lepidla. Nechala chvilku (3-5min.) působit a pak setřela papírovou utěrkou. Šlo to docela dobře dolů. Štětec byl pak na vyhození.

Teď mám opačný problém - je to tak odmaštěné, že na tom nový suchý zip při velkých teplech nechce místy držet (mám okna na JZ).