Zateplit fasádu ano či ne?
Dobrý den,
potřeboval bych prosim poradit,bydlíme se synem v dvougeneračním RD vytápěném TČ. Po zdražení elektřiny nastává min. roční cena přes 200 000Kč, tudíž dilema zda zateplit fasádu, syn doposavad byl proti a neuznává ji. Jedná se o zateplení cca 150m² u dvoupatrového domu. Pomohl by mi někdo osvětlit, jaká síla polystyrénu bude zapotřebí a jaké budou přibližně celkové náklady. Též bych uvítal kladné či záporné názory stávajících bydlících v zateplených domcích.
Děkuji.
Mám zateplený byt v paneláku, a v zimě (teda co byla ta poslední) jsem nemusel topit vubec. Ale v letě to má nevýhodu, teplo se drží déle v bytě. Kolik to stojí bohužel nevím.
Poliš je tlustej cca 20cm, nebo tak nějak.
Bydlím v zatepleném paneláku a je to výrazně lepší, než před zateplením.
Posledních několik zim jsme netopili vůbec.
Naopak v létě, když se v noci důkladně vyvětrá a pak zavře, tak je přez den uvnitř výrazne chladněji než dříve - ono to zateplení funguje jako termoska - izoluje vnitřek od vnějšku.
Určitě bych uvítal info z rodinných domků v panelácích bývá vždy znázeji, cenová relace se pohybuje jinde, ta mne zajíma nejvíce.
To je dost zavádějící informace. Že netopíš u tebe v bytě, neznamená, že netopí všichni sousedé okolo... Kdyby vám zavřeli topení celému paneláku, to bys asi nebyl takový hrdina.
Zase kdybych otevřel topení, budu muset větrat mnohem víc kvůli chlazení ... celkem nesmyslně.
Kdyby zavřeli topení celému paneláku, tak vezmu košili s dlouhým rukávem, svetr a možná i bundu ... nic s čím bych se v životě nesetkal ...
A když topení zavřeš, o to víc musí topit sousedi. Prostě ta tepelná energie se odněkud vzít musí.
S vypnutým topením to fakt není žádná sranda, i když je mírná zima. Už jen kvůli sušení prádla atd... Možná jsi otužilý a vydržel bys v bundě, ale sousedi by asi měli jiný názor.
Prádlo normálně sušíme na balkóně, z hlediska izolace tedy "venku". Uschne i v zimě.
Pokud bych pouštěl topení a zároveň větral (oknem nad ním), dost na to, aby se vnitřní teplota nezvedla, čemu by to (kromě zbytečných ztrát) pomohlo?
Pokud si sousedi chtějí doma pořádat saunu, je to jejich problém. Pokud by mi tu začínalo být chladno, tak si klidně přitopím, ale přitápět když větrám, aby se ochladilo, to mi přijde jako blbost a plýtvání.
Ale klidně se rozepiš, jak by sis ty představoval nastavení topení s ohledem na osobní teplotní preference ...
Když by z balkonu v -15°C na někoho spadla vypraná ponožka, mohla by ho zabít...
V paneláku naštěstí nebydlím, takže můj režim topení se dost liší od tvého.
Proto taky jenom píšu, že to funguje a je to výrazně poznat. Rodinný domek nemám, tak nemám ani čísla, ale kdybych měl, tak ho určitě zateplím.
Záleží na tepelné prostupnosti zdiva. Jiná bude u baráku z 30cm tejnky, jiná u 40cm plynoslikátu. Od toho se musíš odrazit.
Dost informací je tady.
Co se týká bytových domů a paneláků.
Porovnání zateplení u paneláků je velmi zkreslující. Vnějších zdí většinou málo, sousedů, kteří vás pak vytápí přes související, poměrně málo tepelně izolační zdi, více. Takže raději nekomentuji.
Co se týká RD.
Zde podrobněji. Otázka je, jaká je současná skladba zateplovaných zdí. Je podstatný rozdíl, zda jde o starší objekt a s klasickou zdí, třeba 45 cm obyčejná klasická cihla, nebo škvárobetonové tvárnice. Nebo o novější stavby, z ytongu (plynosilikát), porothermu, nebo cithermu (cihel s komůrkami).
V prvém případě je efekt zateplení podstatně větší, než v případě druhém.
Z vlastní zkušenosti.
Již před více jak cca 30- ti lety jsem zateplil náš starý RD, vyzděný z klasických cihel (tepelná vodivost lambda cca 0,8) , se sílou zdi 40 cm (cihla na dél a na khant) s vápennými omítkami zevnitř a vně cca 2 cm. Zateploval jsem pouze plochu vnějších zdí (bez oken) cca 80 m2. Zateplení provedeno Rotaflexem (skelná vata) v roštech, vrstva síly 8 cm a kryto velkoplošnými eternitovými deskami a palubkami. Zateplení odvětráváno kolmo, ze spodu a shora volný přístup vzduchu. Naměřená úspora (měřeno rok před a pak po zateplení - el. přímotop a měřeno samostatným elektroměrem po dobu cca 1 týdne, při shodných vnějších podmínkách) činila 35 %. Zhruba se shodovalo, s předpokladem zjištěným předběžným propočtem. Což bylo poměrně dost a určitě se vyplatilo. Tehdejší náklad (práce svépomocí) 10 tisíc Kčs.
Druhý případ, RD mého syna, který jsme postavili v letech 2003-2006 a zdi jsou z Porothermu (cihly se vzduchovými komůrkami, lambda cca 0,13-0,2), síla 40 cm + vnější a vnitřní omítky VPC 2 cm. Tedy zeď, s poměrně podstatně lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi (4 až 5 x lepší než ta běžná cihla) a tedy menšími tepelnými ztrátami.
Zde jsem provedl pouze technický propočet, s předpokladem zateplení, zhruba obdobné plochy (tedy také cca 80m2), s volbou EPS síly 5 cm. Výsledek výpočtu mi vyšel, že bychom snížili ztráty (tedy úspora) o cca 5-7 %. S tím, že by stavba byla poměrně více uzavřena difuzi vnitřní vlhkosti a s tím by pak byla spojená případné větší nutnost častějšího větrání. Čímž by pak opět, konečné tepelné ztráty (pokud by nebyla rekuperace) byly zvýšeny. A i v případě, že by síla zateplení byla větší (třeba 10 cm), tak je nutné uvažovat s tím, že se zvyšující se kvalitou tepelné izolace (silnější vrstvou), diametrálně klesá další efekt snižujících se ztrát. Takže v případě, že bychom zateplili tím EPS 10 cm, tak by výsledná úspora pak byla někde kolem 10 %, tedy už max. o 3% lepší a rovněž s neblahými účinky horší difuze. A ještě větší síla pak už opravdu o pouhá jednotlivá procenta.
Důležité pak ještě opravdu je, jaké topné medium a zejména za jakou cenu, pro vytápění objektu, používáte. Pokud topíte dřevem, je to určitě podstatný rozdíl, než pokud topíte elektřinou (nebo v současnosti už i plynem). Nebo při topení elektřinou a tepelným čerpadlem (zde je ovšem zase nutné započítat náklady na investici na TČ).
A rovněž pak pochopitelně i o velikost zateplované plochy, zejména těch opravdu vytápěných prostor.
Nejlépe je si opravdu provést přesný výpočet a budete mnohdy překvapeni.
Takže jsme nakonec, na základě těchto propočtů, od dodatečného zateplení stávající konstrukce zdi, u syna upustili.
Uvedené údaje mohou být možná někým, pokud provede přesný výpočet, rozporovány (uvedené hodnoty uvádím už z hlavy, takže nemusí být úplně přesné), ale mé zkušenosti a skutečnost je opravdu taková.
Takže posouzení výhodnosti (úspory) návratnosti (při dnešních cenách materiálů a práce), na vynaložené investice, je poměrně složitá a mnohdy vynaložené náklady jsou vratné získanými úsporami řádově v desítkách let.
Omlouvám se za poměrně široký "elaborát", ale je to reakce na připomínku tazatele. Snad mu to k něčemu bude.
Zateplení je vždy otázka projektu a výpočtu, jinak se může nadělat víc škody než užitku anebo promrhat hodně peněz. Obecně lze říct, že zateplení už mělo být dávno hotovo v době, kdy byla cena izolace a stavebních prací několikrát nižší. Dnes opět odkazuji na výpočet, a to zateplení i návratnosti, ne na dohady podle jiných nemovitostí. Smysl zateplení má stále, pokud je správně udělané. Nechte si udělat orientační výpočet a cenovou nabídku od několika firem, a budete v obraze.
Zateploval jsem barák - zdi přízemí 80 cm hnusného drolivého pískovce, patro 60 cm. Původně to byla hlavně fasáda, takže je tam 5 cm EPS kvůli odvětrání na bobkách lepidla. Tepelná pohoda domu se znatelně zlepšila, především to bylo znát při větrném počasí. Druhá polovina už je klasicky lepeno 11 cm, což by mělo na rosný bod v eps stačit. A od té doby i malé petry těžce přetápí přízemí Bydlím tedy v teplém středočeském kraji, žádná Vysočina. Stropy jsou 25 cm vaty, to dělá taky hodně.
Obdobně rodiče, novější dům se 40cm zdí, tuším 15 EPS a museli vyměnit kotel ÚT. Snížily se solární zisky na jaře, ale zase se dům nepřehřívá v létě.
A okna jste měnily?
Jasně, ta původní byla hrůza. Ale větráme neustálým couráním koček a zřejmě nemáme extra těsno, když kamna hoří spolehlivě. V koupelně bude potřebná malá rekuperační jednotka na větrání.
U rodičů se nesmyslně rozhodli, že okna ne, je jim jen 50 let a teď to těžko po zateplení budou dělat.
Nejsem znalec na zateplení,ale tady uvádí nějaký expert, že zateplovat jen 12 nebo 14 cm izolace se moc nevyplatí.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-cesi-se-vrhli-na-zateplovani-ale-setri-na-spatnem-miste-211161
Tohle je všechno pouze reklama, která má za úkol vytáhnout z lidí prachy.
Tepelné ztráty objektů a jejich omezení a úspory v nákladech na vytápění se dají poměrně snadno spočítat a jak jsem už psal ve svém příspěvku, se zesilující vrstvou tepelné izolace diametrálně klesá její účinnost a úspora a narůstají investované náklady.
A další věc. Stále se vychází z úspor při vytápění těmi nejdražšími energetickými zdroji. Pokud lidé na vesnici topí dřevem, nebo uhlím, tak je návratnost investice a tím efektivnost zateplení podstatně jiná.
Čímž zateplování určitě nezavrhuji, pouze doporučuji, aby si každý vše nejdříve dobře spočítal (nebo nechal spočítat) a nedal na učelové reklamní bláboly prodejců a dodavatelů.
Mě po zateplení klesly náklady na vytápění na 40%. Je to jen na vás.
Informační hodnota 0,000nic. Třeba máš 15 cm cihlové zdi... Nebo bydlíš v plechové garáži.
Pane host . Záleží co tím zateplením myslel . Třeba vyměnil okna , zateplil fasádu , základy , na pudu dal 30cm vaty , tak klidně muže mít tu usporu .
Já se přece nehádám, že tu úsporu nemůže mít. Ale je to naprosto individuální, někdo může mít úsporu 10%, další 60% .... Takže k čemu taková informace je?
Ano přesně tak. Fasáda, půda, sklep, okna. Sedmdesát let starý cihlový dům.