Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zateplit fasádu ano či ne?

Dobrý den,
potřeboval bych prosim poradit,bydlíme se synem v dvougeneračním RD vytápěném TČ. Po zdražení elektřiny nastává min. roční cena přes 200 000Kč, tudíž dilema zda zateplit fasádu, syn doposavad byl proti a neuznává ji. Jedná se o zateplení cca 150m² u dvoupatrového domu. Pomohl by mi někdo osvětlit, jaká síla polystyrénu bude zapotřebí a jaké budou přibližně celkové náklady. Též bych uvítal kladné či záporné názory stávajících bydlících v zateplených domcích.

Děkuji.

Zateploval jsem barák - zdi přízemí 80 cm hnusného drolivého pískovce, patro 60 cm. Původně to byla hlavně fasáda, takže je tam 5 cm EPS kvůli odvětrání na bobkách lepidla. Tepelná pohoda domu se znatelně zlepšila, především to bylo znát při větrném počasí. Druhá polovina už je klasicky lepeno 11 cm, což by mělo na rosný bod v eps stačit. A od té doby i malé petry těžce přetápí přízemí :-| Bydlím tedy v teplém středočeském kraji, žádná Vysočina. Stropy jsou 25 cm vaty, to dělá taky hodně.
Obdobně rodiče, novější dům se 40cm zdí, tuším 15 EPS a museli vyměnit kotel ÚT. Snížily se solární zisky na jaře, ale zase se dům nepřehřívá v létě.

Jasně, ta původní byla hrůza. Ale větráme neustálým couráním koček :-) a zřejmě nemáme extra těsno, když kamna hoří spolehlivě. V koupelně bude potřebná malá rekuperační jednotka na větrání.
U rodičů se nesmyslně rozhodli, že okna ne, je jim jen 50 let a teď to těžko po zateplení budou dělat.