Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zateplit fasádu ano či ne?

Co se týká bytových domů a paneláků.
Porovnání zateplení u paneláků je velmi zkreslující. Vnějších zdí většinou málo, sousedů, kteří vás pak vytápí přes související, poměrně málo tepelně izolační zdi, více. Takže raději nekomentuji.;-)
Co se týká RD.
Zde podrobněji. Otázka je, jaká je současná skladba zateplovaných zdí. Je podstatný rozdíl, zda jde o starší objekt a s klasickou zdí, třeba 45 cm obyčejná klasická cihla, nebo škvárobetonové tvárnice. Nebo o novější stavby, z ytongu (plynosilikát), porothermu, nebo cithermu (cihel s komůrkami).
V prvém případě je efekt zateplení podstatně větší, než v případě druhém.
Z vlastní zkušenosti.
Již před více jak cca 30- ti lety jsem zateplil náš starý RD, vyzděný z klasických cihel (tepelná vodivost lambda cca 0,8) , se sílou zdi 40 cm (cihla na dél a na khant) s vápennými omítkami zevnitř a vně cca 2 cm. Zateploval jsem pouze plochu vnějších zdí (bez oken) cca 80 m2. Zateplení provedeno Rotaflexem (skelná vata) v roštech, vrstva síly 8 cm a kryto velkoplošnými eternitovými deskami a palubkami. Zateplení odvětráváno kolmo, ze spodu a shora volný přístup vzduchu. Naměřená úspora (měřeno rok před a pak po zateplení - el. přímotop a měřeno samostatným elektroměrem po dobu cca 1 týdne, při shodných vnějších podmínkách) činila 35 %. Zhruba se shodovalo, s předpokladem zjištěným předběžným propočtem. Což bylo poměrně dost a určitě se vyplatilo. Tehdejší náklad (práce svépomocí) 10 tisíc Kčs.
Druhý případ, RD mého syna, který jsme postavili v letech 2003-2006 a zdi jsou z Porothermu (cihly se vzduchovými komůrkami, lambda cca 0,13-0,2), síla 40 cm + vnější a vnitřní omítky VPC 2 cm. Tedy zeď, s poměrně podstatně lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi (4 až 5 x lepší než ta běžná cihla) a tedy menšími tepelnými ztrátami.
Zde jsem provedl pouze technický propočet, s předpokladem zateplení, zhruba obdobné plochy (tedy také cca 80m2), s volbou EPS síly 5 cm. Výsledek výpočtu mi vyšel, že bychom snížili ztráty (tedy úspora) o cca 5-7 %. S tím, že by stavba byla poměrně více uzavřena difuzi vnitřní vlhkosti a s tím by pak byla spojená případné větší nutnost častějšího větrání. Čímž by pak opět, konečné tepelné ztráty (pokud by nebyla rekuperace) byly zvýšeny. A i v případě, že by síla zateplení byla větší (třeba 10 cm), tak je nutné uvažovat s tím, že se zvyšující se kvalitou tepelné izolace (silnější vrstvou), diametrálně klesá další efekt snižujících se ztrát. Takže v případě, že bychom zateplili tím EPS 10 cm, tak by výsledná úspora pak byla někde kolem 10 %, tedy už max. o 3% lepší a rovněž s neblahými účinky horší difuze. A ještě větší síla pak už opravdu o pouhá jednotlivá procenta.
Důležité pak ještě opravdu je, jaké topné medium a zejména za jakou cenu, pro vytápění objektu, používáte. Pokud topíte dřevem, je to určitě podstatný rozdíl, než pokud topíte elektřinou (nebo v současnosti už i plynem). Nebo při topení elektřinou a tepelným čerpadlem (zde je ovšem zase nutné započítat náklady na investici na TČ).
A rovněž pak pochopitelně i o velikost zateplované plochy, zejména těch opravdu vytápěných prostor.
Nejlépe je si opravdu provést přesný výpočet a budete mnohdy překvapeni.
Takže jsme nakonec, na základě těchto propočtů, od dodatečného zateplení stávající konstrukce zdi, u syna upustili.
Uvedené údaje mohou být možná někým, pokud provede přesný výpočet, rozporovány (uvedené hodnoty uvádím už z hlavy, takže nemusí být úplně přesné), ale mé zkušenosti a skutečnost je opravdu taková.
Takže posouzení výhodnosti (úspory) návratnosti (při dnešních cenách materiálů a práce), na vynaložené investice, je poměrně složitá a mnohdy vynaložené náklady jsou vratné získanými úsporami řádově v desítkách let.
Omlouvám se za poměrně široký "elaborát", ale je to reakce na připomínku tazatele. Snad mu to k něčemu bude.:))

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny