Je benzín Verva opravdu bez přírodní složky
Zdravím,
kamarád mi radil, ať aspoň na zimní měsíce, kdy moc nepoužívám motorovou pilu, křovinořez, ... do nich lil Vervu, že nemá přírodní složky, a pokud tam nechám benzín třeba 5 měsíců, tak i když nevypustím na zimu karburátor, tak že ten benzín bude i na jaře ok. Běžný benzín s biosloužkou by mi mohl zalepit karburátor a na jaře bych mohl mít problém s nastartováním.
Když jsem tankoval Vervu, tak jsem si ale všiml poznámky u ní: E10. Což mám za to že je E 10 - 10% biosložky, E 5 - 5% biosložky.
Jak to tedy je? Děkuji.
Biosložku určitě obsahuje.
Proto bych se obrátil na výrobce s dotazem a žádostí o podrobné informace.
benzina@benzina.cz
info@benzinaorlen.cz
https://www.benzinaorlen.cz/
Tady jsem něco převzal z diskuse na jiném webu.
Jestli se něco nezměnilo, tak OMV a Benzina u 98+ oktanových benzinů používají místo lihu ETBE. To by nemělo mít negativní vlastnosti normálního
Např.:
Benzin OMV Super Plus obsahuje biosložku ve formě vysokooktanového ethyltercbutyletheru (ETBE), který oproti ethanolu používanému v běžných benzinech neabsorbuje z okolí vodu a má vyšší výhřevnost. ETBE zůstává za jakýchkoliv okolností plně mísitelný s benzinem. OMV Super Plus má proto stejnou dobu skladovatelnosti jako benziny bez biosložky.
Nebo:
VERVA 100 neobsahuje klasický biolíh, ale je na bázi ETBE (etyltercbutyléter). ETBE má příznivý vliv na výhřevnost paliva, lepší oxidační stabilitu a neváže na sebe vodu, která negativně působí na výkon motoru a korozi.
Od 1. 1. 2021 jsme zvýšili podíl ETBE. Díky tomu se nám podařilo ještě zlepšit výkonnostní parametry paliva. Zároveň tak došlo k posunu maximálního obsahu kyslíku v palivu. Proto je od 1. 1. 2021 VERVA 100 na stojanech označená evropským značením E10.
Zdroj: https://www.poradte.cz/auto-moto/38466-jaka-cerpaci-stanice-ma-benzin-bez-bioslozky.html
Ještě doplním další věc. Pokud se jedná o dvoutakty, tak olej v benzínu po čase degraduje (asi tři měsíce). Proto je lepší pokud se jedná o dvoutakt nalít do nádrže novou směs, jinak může hrozit zadření motoru. Toto není z mojí hlavy ale četl jsem to někde před léty od pána, který se tím zabývá a provádí výzkum v laboratorních podmínkách.
Jo, to jo, sice starou směs nevylivam, ale když je stará, tak trochu primazu, to tolik nevadí, přinejhorším to víc kouří.
U těch dvoutaktů nejde ani tak o bioslozku, jako o to že ten benzín vyprchá a olej zůstane. Ideálně vylejt nádrž, nastartovat a vyjet do chcipnuti. Ale ono to reálně není tak hrozný, já to nechávám jak to je, na jaře doleju čerstvou směs a ono to většinou chytne a když náhodou ne, přístříknu malinko (ale fakt malinko, pár kapek) směsi stříkačkou rovnou do sání a pak to chytne vždycky.
Ono tam po zimě v těch malých nádržkách moc není. Já to zase radši přes zimu suché nenechávám. Nechávám tam jak u 4 taktů tak u 2 taktů nějaký benzín, ale do sekačky i mot. pily kupuji ten lepší benzín. Na jaře vždy koupím kanystr (10 l) toho lepšího, nikdy ho všechen nespotřebuji a tak ho v zimě využiju na odmašťování různých součástek v dílně. Směs oleje a benzínu si do zásoby z výše uvedených důvodů nedělám.
Já jsem tuto radu už slyšel několikrát mimo jiné i přímo od techniků od Stihlu, takže na tom určitě něco bude.
Něco na tom je určitě, bývá to napsáno i v návodu ke stroji.
Ale asi ne, že by to něčemu škodilo, ale spíš pro to, že někdy zbytek benzínu vyschne a olej pak v karburátoru brání normální funkci a obtížně se pak startuje. Také olej působením benzínu časem mění vlastnosti a teoreticky by motor mohl být špatně mazaný.
Ale já, jako línej tvor, mám několik takových strojů a z důvodu lenosti to na jaře najdu tak, jak mi to na podzim z ruky vypadlo. Doleju nádržku čerstvým benzínem a i když někdy obtížněji, ale nastartuji a běží to. Tak to nijak neřeším. A ty mašinky mi zatím nijak nenadávají, možná proto, že nadávat neumějí.
Také občas cpu do pily stovku, ať už Vervu nebo něco jiného. Ta aditiva se přidávají i do stovek, jak popsáno výše, ale neškodí, anebo ne tolik. U vysokootáčkové pily a membránového karburátoru se zalepení nebojím, nikdy se mi to ani nestalo - jenom sítko se zanáší všelijakým bordelem. Občas do směsi přidávám VIF, jednak je to mastítko a za druhé snad má stabilizovat benzín, že déle vydrží. Obecně ale platí u dvoutaktu nepoužívat nějakou měsíce starou směs (což je v manuálu u každého stroje tohoto druhu), protože se nejdřív na biosložky naváže voda a zároveň se rozkládá olej. V nádrži pak zbyde sajrajt - ten vždy sliju a pak v tom máchám řetezy. Nebál bych se tedy zalepení karburátoru, ale spíš přidření motoru, když by to nastartovalo.
Jinak karburátor se vypustí tak, že se vylije nádrž a pak se třeba 10x zastartuje, čímž se z něj benzín dostane. Když má ta mašina primer, tak se dá vypumpovat jím do prázdné nádrže s přidržením hadice, aby nedošlo ke zpětnému nasátí.