Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hašené vápno (pačok) na štuk

Ahoj, opravuji místnost v paneláku. Zedník opravil zdi a nanesl nový štuk. Nyní se mě ptá jeslti chci vymalovat penetrací a barvou nebo hašeným vápnem (pačokem) a barvou. Jaké jsou výhody/ nevýhody a jaký je technologický postup s vápnem a barvou? Po zkušenostech s řemeslníkama, kteří mě rekonstrovali kuchyň si postupy radši ověřuji. Díky

Když se bílilo na nový VÁPENNÝ štuk, tak se první nátěr dělal skoro vodou. Jen takové mléko. Pak, když to vyschlo, se dal hustší nátěr a pak ještě jednou zase hustší.
Když se to ojebalo a dal se hustý vápenný nátěr rovnou, tak se to loupalo.
Docela na tom ubývala štětka.
Takže tím řídkým pačokem se to v podstatě penetrovalo a vymlely se malé kamínky ze štuku.
Někdo štuk dokonce brousil smirkem.
Je to časově náročnější a vidět dneska řemeslníka, který to navrhne vápnem, to je skoro zázrak.
Vápno rozhodně nejde válečkem. Kdysi jsem to stříkal zahradním postřikovačem, ale byl to boj.

Ten pačok netvrdne, ale správně chemicky se mění z žíravého hydroxidu vápenatého na nerozpustnou sloučeninu vápna vlivem CO2 ve vzduchu. Proto se dříve doporučovalo před použitím dalšího nátěru třeba hlinkou počkat 2-3 týdny, aby to nežralo další nátěr. Dneska je móda penetrace (neradši by to řemeslníci dávali i do polívky), takže si musíte vybrat - buď vápno jak tu píšou velmi zředěné, nebo penetraci a disperzní HET. Já to praktikuji jinak, neb si myslím, že penetrace na souvislý nový štuk je zbytečnost, takže to jako první vrstvu natřu válečkem velmi zředenou disperzní barvou, kterou se bude dále malovat a do které přidám pro uspokojení penetracechtivých lidí 1-2 deci pentrace. Je to již použito na mnoha stěnách jak v úplně nových stavbách tak na oškrabených stěnách, kde bylo 5 i víc vrstev hlinky. Staří zedníci měli poučku - Radši malovat 3x řídkou barvou, než jednou hustou (pak se to loupe, jak tu správně píšou)