Hašené vápno (pačok) na štuk
Ahoj, opravuji místnost v paneláku. Zedník opravil zdi a nanesl nový štuk. Nyní se mě ptá jeslti chci vymalovat penetrací a barvou nebo hašeným vápnem (pačokem) a barvou. Jaké jsou výhody/ nevýhody a jaký je technologický postup s vápnem a barvou? Po zkušenostech s řemeslníkama, kteří mě rekonstrovali kuchyň si postupy radši ověřuji. Díky
Když se bílilo na nový VÁPENNÝ štuk, tak se první nátěr dělal skoro vodou. Jen takové mléko. Pak, když to vyschlo, se dal hustší nátěr a pak ještě jednou zase hustší.
Když se to ojebalo a dal se hustý vápenný nátěr rovnou, tak se to loupalo.
Docela na tom ubývala štětka.
Takže tím řídkým pačokem se to v podstatě penetrovalo a vymlely se malé kamínky ze štuku.
Někdo štuk dokonce brousil smirkem.
Je to časově náročnější a vidět dneska řemeslníka, který to navrhne vápnem, to je skoro zázrak.
Vápno rozhodně nejde válečkem. Kdysi jsem to stříkal zahradním postřikovačem, ale byl to boj.
Jak dlouho zhruba trvá vytvrdnutí pačoku než se může malovat disperzníma barvama? Barva bude bíla, zatím mám vybraný Het Classic
Ten pačok netvrdne, ale správně chemicky se mění z žíravého hydroxidu vápenatého na nerozpustnou sloučeninu vápna vlivem CO2 ve vzduchu. Proto se dříve doporučovalo před použitím dalšího nátěru třeba hlinkou počkat 2-3 týdny, aby to nežralo další nátěr. Dneska je móda penetrace (neradši by to řemeslníci dávali i do polívky), takže si musíte vybrat - buď vápno jak tu píšou velmi zředěné, nebo penetraci a disperzní HET. Já to praktikuji jinak, neb si myslím, že penetrace na souvislý nový štuk je zbytečnost, takže to jako první vrstvu natřu válečkem velmi zředenou disperzní barvou, kterou se bude dále malovat a do které přidám pro uspokojení penetracechtivých lidí 1-2 deci pentrace. Je to již použito na mnoha stěnách jak v úplně nových stavbách tak na oškrabených stěnách, kde bylo 5 i víc vrstev hlinky. Staří zedníci měli poučku - Radši malovat 3x řídkou barvou, než jednou hustou (pak se to loupe, jak tu správně píšou)
Já jsem štuk vymaloval normálně rovnou Remalem a bylo to v pohodě. Není potřeba vymýšlet nějaké ptákoviny a přidělávat si práci.
přidělání práce mě nevadí, pokud se jedná o kvalitnější postup
Čím víc vrstev tak tím dřív škrábání.
Že někdo vymyslí složitosti ještě neznamená kvalitu. Pro mě kvalita je čistě vymalovaná stěna a to můj postup zaručil. Vymaloval jsem tak vše a bylo to (a je to) OK.
Tak dříve to bylo skoro jediné řešení a fungovalo to dobře. Malování s petentrací samožřejmě také fungovat bude. Jde mě spíše o rozdíli a zkušenosti lidí, kteří znají obě varianty.
Ok, jistě, já se ale držím osvědčeného „proč dělat věci složitě, když to jde jednoduše“. Dnes jak vidíme, se hlavně ve stavebnictví vymýšlí mnoho hloupostí, místo osvědčených postupů. Řada věcí je jen pro urychlení akce, ale kvalita je často v háji. Jako příklad uvedu ty „rychlokvašené“ stavby rodinných domků bez pořádných základů a bez věnce. Firmy to lepí jako vlaštovky a lidi se po krátké době diví, že mají zkřížená okna a dveře a popraskané stěny. Prostě naběhnou firmě, která jede „na levné vlně“ a kvalita jde stranou.