Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna dlaždičky

Ahoj, potřebuji vyměnit několik dlaždiček na podlaze. Jedna je prasklá a další dvě jsou špatně přilepené a vyčnívají... Jak je ale vyměnit? Spára mezi dlaždičkami je minimální, tak mě napadlo spáru odlamovákem kolem dokola vyškrábat a pak majzlíkem od středu dlaždičku odsekat. Bez poškození dlaždičky to asi nepůjde co? Máte nějaký lepší tip na výměnu? Ukázka dlažby je v příloze. Děkuju

Spíše bych řekl, že jsou keramické. Rozměry budou těch 10x10 cm a tlusté jsou max 1 cm. Náhradní mám. Fotka je jen ilustrační, poškozená místa nemám zblízka vyfocené... Tak asi zkusím vyměnit nějakou v rohu a uvidím, jak to půjde.

Ono to na tom obrázku vypadá, že by to mohla být podle mě keramická dlažba 10x10cm. Pokud ano, tak ta není tak tlustá, ta by se dala vysekáním i vyměnit, ale ne tak jednoduše. Pokud máte náhradní (což pochybuji) a podařilo by se vám ji vyměnit, tak ale počítejte s tím, že to bude viditelné určitě víc, než jak to máte teď. Protože časem neglazované keramické dlažby mění odstín (saponáty atd.). Řekl bych, že spáry jsou zalité cementem a navíc úzké, tak vyškrabat ani nepůjdou. To není jako dnešní spárovací hmoty. A aby jste tam tu novou a navíc nekalibrovanou dlaždičku dostal, tak musíte to spárování dostat pryč a při tom můžete udělat více škody než užitku a pak výměna celé dlažby. A navíc by se musel pod nimi sesekat i beton 3-[, jelikož tu novou dlaždičku musíte taky na něco nalepit. I položená na sucho bude výš. Dříve se takováto dlažba pokládala přímo na pocementovaný beton. Prasklou tam ale nevidím, zřejmě myslíte to odprýsknutí na té bílé. Možná blbá rada, ale snad by u té světlé dlaždičky stálo za pokus to vyštípnuté místo prvně nějakým vytvrditelným tmelem zamaskovat, ať to tak "neřve".
Pokud je to ale jiný typ dlažby, tak ty problémy s výměnou tam stejně menší nebudou. Práce pro vraha

dlažba lepená

Tohle vypadá na klaždičky z min 80. let. Ještě je mám někde schovaný.
Dávalo se to do prádelen, v práci jsme je měli např na šatně, takže se musely vyrábět min 40 let
Mám dojem, že v nich byl přidaný šamot, jsou tvrdé jak hrom a v té době se lepilo do živého betonu hustým pačokem z cementu ve vodě s trochou vápna.
Dlažku ořezat kolem a pak jí zkusit křížem narušit nejlépe asi oscilačím kotoučkem aby to neprášilo.Pak zkusit opatrně klepnout na střed.

Než to začneš dělat tak si pořiď náhradní dlaždičky a pořádně je změř. Měnil jsem bílé obkládačky z 80 let minulého století za jiné od stejného výrobce a jejich rozměr byl místo 150x150mm jen 148x148mm.