Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Otevírání dveří kódem PIN nebo mobilem (BT/NFC)

Zdravím zdejší chytré hlavy,
u domu mám klasický elektrický dveřní zámek (tuším na 12V) a domovní telefon Tesla, v podstatě stejný systém jako je v panelácích.

Líbilo by se mi, venkovní zvonkové tablo doplnit klávesnicí s čísly, kde by po vyťukání správného PINu sepnulo relé v zámku a dveře se otevřely. Existuje něco takového levného a jednoduchého?
U některých moderních paneláků jsem viděl, že existuje kompletní systém, kterým jde otevírat dveře a navíc tam nejsou klasické zvonky, ale vyťuká se číslo bytu, na který se chce zazvonit. Ale to je pro můj účel zbytečně složité a drahé řešení.

A ještě jedna otázka - jestli neexistuje nějaký bluetooth nebo NFC modul, aby šly dveře otevírat pomocí mobilního telefonu? To by byla dobrá vychytávka, když si zabouchnu klíče nebo je nemám zrovna u sebe....

Děkuju za všechny seriózní a dobře míněné rady. Jde mi o zkušenosti z praxe, Google mi funguje. :-)

Nebude to úplně jednoduché. Budeš chtít přidělovat přístup lidem (podobně, jako jim dáváš domovní klíč), budeš chtít vědět, kdo otevřel, protože děti to mohou dát ak spolužákům apod. To už zavání nějakým docházkovým systémem a to není nejlevnější řešení.
Jinak existují levné BT moduly, které ovládáš mobilem a sepnou/rozepnou (což by ti na bzučiak stačilo), ale mají jedno heslo a nevím, zda se dá měnit, navíc k nim potřebuješ doinstalovat apku.

Docházkový systém nepotřebuju, nemusím vědět, kdo a kdy otevíral... :-)

Stačí mi, že bych to využíval já, případně bych udělil přístup důvěryhodným osobám. Takže by stačilo jedno heslo, instalace appky taky nevadí. Samozřejmě by byla potřeba možnost změny PINu nebo NFC kódu, v případě vyzrazení někomu nepovolanému, odstěhování a podobně.

Máš tip na nějaký konkrétní levný BT modul, který by splňoval moje (ne)náročné požadavky?

Když jsem se prokousával nějakými BT moduly, tak heslo i identifikaci měnitelné měly. Tehdy jsem jako úspěch považoval to, že jsem se s tím modulem (HC-06 myslím) spároval, jakékoliv pokusy o AT příkazy (chtěl jsem změnit baudrate, název a pin mi byl ukradený, ale taky by se to dělalo přes to) se mi nevedly.
Bohužel GME má mnohdy technické informace příliš stručné, tady má aspoň nějaký návod jak to rozchodit. Našel jsem datasheet jenom k BT04-E https://fr.manuals.plus/shen-zhen-dx-smart-technology/dx-bt04-e-bluetooth-module-manual tam změna pin je, ale pro A se mi to nedaří najít.
Heslo 1234 (či jakékoliv pevné) je samozřejmě pro domovní zámek špatné. Teda ono je to špatné na cokoliv, co je míněno vážně, ale je rozdíl, jestli záškodník jenom rozsvítí světlo nebo odemkne barák.

Ahoj Hoste, přemýšlel jsi nad problémem násilného vniknutí a manuální aktivace sepnutí relé? ;-)
Číselnou klávesnici samozřejmě můžeš umístit do portálu, tam problém nevidím, ale veškeré relátka, logika apod. musí být až ZA dveřmi...

existují klávesnice k systémům EZS nebo kontroly přístupu, které by asi byly nejvhodnější, ale ty používají vlastní komunikační protokol (typicky wiegand, což zase na implementaci není takový problém) a nejjednodušší je je rovnou spřáhnout s adekvátním řešením.

Tady je třeba jedno all-in-one s BT, které ale trpí přesně na závadu viz první věta a hodí se spíše do interiérů, kde nehrozí fyzický útok na zařízení: https://vizpin.com/access-control/bluetooth-access-control-reader/
Správné řešení je IMHO řetězec hloupá klávesnice/čtečka ---> ústředna někde v hloubi baráku--> relé a magnet v dveřích.

Jak už psal RCe, standardní bezklíčové nástroje jsou čtečky RFID, na BT bych moc nespoléhal, bezpečnostní komunita je z dobrých důvodů poměrně konzervativní až paranoidní. :-)

Díky za reakci.
Myslel jsem, že by stačilo umístit nějaký ten BT modul do zvonkového tabla... Nebo vedle tabla přidělat tu číselnou klávesnici pro zadání PIN. Relátko je součást zárubně, takže v tom nevidím problém.

Nějaké RFID karty nebo čipy neřeší problém, když si např. zabouchneš dveře a nemáš u sebe nic, maximálně mobil. Ještě by bylo pěkné otevírání dveří na otisk prstu, ale to už je jiná kategorie a snímač by těžko odolával vandalům...

1. karta je dnes i ve formátu samolepky, která se dá připevnit i na mobil.
2. relátko (asi jsi měl na mysli elmag. zámek) je sice součástí zárubně, ale dráty vedou DOVNITŘ baráku. Ty bys je vedl k tomu zařízení, které postačí vytrhnout (jako v béčkovém americkém filmu :-)) a popropojovat dráty... a voilá, máš otevřeno - bez hluku, bez klíče, bez kódu, bez BT...

1. těžko bych samolepky nějak rozdával ostatním obyvatelům v domě, ani si neumím představit, jak se pak řeší blokování přístupů atd...
2. tak jak to mají udělané v panelácích, kde je číselné tablo a naťukáním kódu si můžeš otevřít dveře? Kdyby to bylo tak snadno prolomitelné, asi by to nemontovali? V případě BT modulu by mohl být umístěný za dveřmi a vytržení drátů by nehrozilo.

1. to už mě právě připadne zbytečně komplikované řešení pro můj účel
2. to bych mohl mít podobně, klávesnici venku, za dveřmi nějakou "chytrou krabičku", která by zadaný kód zpracovala a sepnula el. zámek. Zatím ale nikdo nedal konkrétní řeení, furt řešíme nepodstatné věci okolo.

Preco sa pytas jeho?
On to len vygooglil, ja som ich aj montoval;o).
Ano fungovat to bude, jeden moj zakaznik to ma dokonca vo vnutri domu ako zamok do spalne;o).
Nastavuje sa to klasicky cez master kod sa dostanes do menu a po stlaceni prisluneho kodu menu si nastavis prislusne pin.
Neboj je k tomu navod.

Musim zaspominat....co som montoval ja tak klvesnica bola napajana zo zdroja a zamok bol zase z nej, ale ak myslim, ze to ide aj opacne(?).
Dobu zopnutia si ako asi dalsich 30 veci nastavis v menu cez kody.
Podstatne je na zaver zmenit defaultny master code, pretoze ak k takemuto zamku pride niekto kto ho pozna natuka si servisne menu a spravi si vlastny pin, cim si dvere otvori.
Pozri si navod mas tam aj moznosti zapojenia, ako som spominal su 2, bud napajas priamo dvernu jednotku, alebo zamok a cez neho dvernu jednotku (tvoj pripad pravdepodobne).
https://www.emos.sk/file/14810/3080000010_31-h8010_00_01.pdf

To si teda strelil capa!
Z takýchto klávesníc sú často vyvedené len 4 vodiče: 2 napájacie a 2 dátové. V klávesnici je jeden "šváb" BCD, ktorý postupnosť kláves prevedie na binary code. Takže prepojenie prepojenie biely+ ružový/modrý/fialový neurobí absolútne nič!