Zapojení rozběhového kondenzátoru k čerpadlu
Zdravím,
dokázal by někdo poradit jak napojit rozběhový kondenzátor mezi tlakový spínač a čerpadlo ve vrtu? Od čerpadla mám klasicky 3 dráty - L, N, PE. K tlakovému spínači jsem dostal schéma k zapojení čerpadla 3F a ještě přes stykač, tak si nejsem jistý.
Tlakový spínač -> rozběhový kondenzátor
PE -> PE tam je to jasné;
U -> Svorka L ???;
V -> Svorka N ???;
Rozběhový kondenzátor -> čerpadlo
Svorka C - > L čerpadla (hnědá); Svorka A - > N čerpadla (modrá); Svorka PE -> PE; Je to tak? Díky
Pokud jsou k čerpadlu ve vrtu pouze tři vodiče (L,N a PE) tak na něj žádný rozběhový kondenzátor nepřipojíš a ani není potřeba. Toto čerpadlo můžeš připojit přímo přes kontakty tlakového spínače. Přes kontakty zapojíš fázi L a pracovní nulu N a přímo propojíš ochranný vodič PE. Zapojíš to podle schematu na fotce "whatsapp", na svorku C fázi L (hnědá) a na svorku M nulu N (modrá). A na svorku PE vodič PE (zelžl.) A JE-TO---.
Tlak spínač na foto v příloze - tzn. spínač -> čerpadlo : U -> L; V -> N; PE -> PE Přes tu skříňku s kondenzátorem to vůbec nemusí jít. ano?
Ano.
Dost dobře nechápu, proč vám dali nějakou skříňku s třífázovým zapojením, když motor je jednofázový. pokud by bylo potřeba použít rozběhový kondenzátor, muselo by to být v návodu k čerpadlu popsáno. Třífázové motory rozběhový kondenzátor nepoužívají. Zapojení proveďte podle návodu k čerpadlu. Pokud to nemá nějaké neobvyklé schema, tak zapojeno by mělo být přes proudový chránič, nadproudové relé a tlakový spínač. Na tlakovém spínači bych propojil vstupní i výstupní svorky, tím nemyslím překlenout spínač (kvůli lepšímu spínání, zvýšení proudové odolnosti a snížení přechodového odporu). Připojil bych pouze fázový vodič. Nulák a ochranný vodič bych propojil přímo (mimo spínací kontakty).
Záleží od konštrukcie jednofázového motora.
Rozbehový kondík je niekedy nutnosť kvôli hladkému rozbehu krútiaceho momentu rotora, eliminovanie záťaži ističa, náporové prúdy na stator a rotor, šetrenie ložísk, hriadeli, tesniacich gufier a spol. amerických, kapitalistických, západných, protisovietskych vibrácii vyskytujúcich sa medzi nebom a zemou.
(Príklad: Niektoré rotačné sekačky na trávu 230V/50Hz sú vybavené kondenzátom a spol.)
Postupuj podľa servismanuálu so zapojením predmetného kondenzátora.
Kdyby jsi si přečetl pořádně otázku kde píše " Od čerpadla mám klasicky 3 dráty - L, N, PE", tak nevím, jak by mohl na tohle čerpadlo, připojit do přívodu, ten kondenzátor. Ten by mohl být tak maximálně (a pravděpodobně i je) namontován přímo v tom čerpadle. Takto to má řešeno třeba většina "kalovek".
Trocha teorie:
Jednofázový proud nedokáže vytvořit točivé magnetické pole, motor se tak neroztočí. Při podrobnějším zkoumání například přes teorii symetrických složek se dá odvodit, že jednofázové vinutí tvoří dvě stejně velká točivá pole opačného směru. Když se potom vezme momentová charakteristika asynchroňáku (závislost momentu na otáčkách nebo skluzu) pro oba směry a udělá se jejich součet, tak zjistíme, že nulový moment je právě při nulových otáčkách. Ostatně stačí do motoru strčit a on se rozběhne. Takový rozběh je trochu nepraktický, takže se to řeší tím, že se rozbije tato symetrie pomocným vinutím, zapojeným přes impedanci (používá se kondenzátor). Díky tomu jedno z těch dvou točivých polí převáží a motor se rozběhne příslušným směrem. Fakticky je to potřeba jen pro rozběh, proto se ten kondenzátor zapojuje třeba přes odstředivý spínač. U malých motorků ale vítězí jednoduchost s rozběhovým kondenzátorem přiopojeným trvale. V takovém případě může být v motoru vestavený, což podle obrázků vypadá na tento případ ( https://kutilska.poradna.net/files/95310-whatsapp-image-2022-06-08-at-20-jpeg ) pokud se bavíme o místě kam vede L, N a ne o spoji mezi tou čárkovaně nakreslenou krabičkou a motorem (kondenzátor je zde připojený trvale mezi svorky M a A).
Pulzačními momenty bych to nekomplikoval, ty jsou (minimálně teoreticky) stejné jako u tří tází, tady je hlavně ten moment od zpětné složky, která tlačí na druhou stranu - ubírá z dostupného momentu.