Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Měření rezistoru

Dobry vecer. Mam takovy problem. Chci zmerit odpor rezistoru, ktery znam, jeden mereny ma 5,6M a druhy 10M. Mam dva multimetry a u obou rezistoru namerene nesmysly. Pritom kdyz merim mensi odpory v kiloohmech, mereni je v poradku. Mam dva ruzne multimetry, jeden Uni-t, kde nastavim mereni na 20M a druhy multimetr All Sun Em5510 a tam je automatika a maximalni mereni odporu je jeste vyssi nez u toho Uni-t (ted nevim z hlavy) Nevim, co delam spatne, snury jsou zapojeny spravne. Nebo je normalni, ze u vysokych odporu vychazi nesmysly? Nebo jsou oba multimetry vadne? U obou jsem menil trubickove pojistky (Uni-t 300mA pojistka a ten druhy 500mA podle návodů k multimetrum). Diky za odpovedi

Tak uz jsem na to prisel, kde je zahada. Rezistory jsem pri mereni drzel v rukou- jakoze drzel na hrotech mericich snur. Tak jsem to zkusil zmerit tak, ze jsem merici snury spojil s rezistorem kabelama s krokodylama, takze bez dotyku prstů a oba multimetry meri spravne. Jak je mozne, ze mensim odporum nevadi dotyk prstu a i tak meri spravne?

Jak je mozne, ze mensim odporum nevadi dotyk prstu

To záleží na provedení multimetru, jaký proud pro měření používá. Starý žluťák (takový ten klasický rozšířený o nějaké rozsahy, druhý nejlevnější na tehdejším trhu) kecal už u kiloohmů. Co mám teď multimetry (tamten asi po 10 letech odešel vinou opotřebeného přepínače rozsahů) tak myslím do 100k můžu držet v ruce a nic se neděje, případná chyba je zanedbatelná.

Správné výsledky se dají dosáhnout tak, že člověk drží v ruce jeden konec a druhého se nedotýká. Krokodýlky jsou samozřejmě lepší, ale ne vždy jsou po ruce (navíc to znamená použít jiné měřicí šňůry).