Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vybourat a vyměnit futro

Dobrý den,
měl bych dotaz. Na chalupě bych potřeboval vyměnit futro. Jenže tam není překlad. Asi půl metru zdi někdo postavil přímo na futru.
Jak to mám udělat, aby ten vršek nespadul dolů?
Máte s tím někdo zkušennost?

Díky

Jak píše "host" proškrábnout spáru z obou stran a vložit z každé strany "L" profil a 50x50 bude akorát stačit. Samozřejmě nechat přesah do stran. Pokud je to chalupa tak předpokládám cihelné zdivo na vápennou maltu a proškrábání malty by šlo i bez flexi.

Je také možné, že v horní části futer/zárubně je vložen nějaký materiál jako nosný překlad.
A v závislosti na tom jaká nová futra tam chceš vložit je také možné, že budeš muset kousek zdi vybourat.

Osobně bych v klidu boural, pár cihel může spadnout(může se to i hodit až budeš dávat nová futra), ale celé by to spadnout nemělo pokud je zeď z cihel a malty s cementem.

Tak se to dřív dělalo u nenosné příčky. Různé podpírání, L-profily a podobně jsou zbytečné. Jestli je to postavené na kvalitní maltě, tak to nezbuchne - pokud přerušíš práce a budeš pokračovat třeba druhý den, doporučuji to přesto podepřít. Též se používá vybrourání nad futrem do tvaru písmene A, také to nezbuchne. Pokud se zdivo rozpadá a hrozí zbuchnutí, nechat to spadnout - bacha, nezůstat pod tím. Nebo lépe opatrně rozebrat zvrchu. Pak to na nové futro udělat stejně - bacha, nahoře futra je třeba mít trám, ne nějaké tenoučké prkýnko nebo plech. Můžeš nad futro dát překládek nebo hurdisku a vystavět to nad tím, aby to pro příští generace bylo jednodušší.