Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nový průtokový ohřívač + baterie, teplá voda teče i po vypnutí

Zdravím,

nově jsem na chalupě v kuchyni zapojil průtokový ohřívač s pákovou baterií. Po zapnutí vody a poté ohřívače máme ale problém s teplou vodou. Když ji zapnu, tak se chvíli neděje nic, poté se pomalu rozteče a když ji chci vypnout, tak voda stále teče, klidně ještě dalších 30-40 vteřin. A takto stále dokola.
Studená voda teče bez potíží, vypnutí zapnutí funguje. Google bohužel moc neporadil, pouze jsem přišel na potřebu průtokáč odvzdušnit, ale to by mělo být v pořádku.

Dále jsem si všiml, že hadice, která je označená pro teplou vodu je úplně ledová a ta, která má pouze přivádět vodu do průtokáče, je vlažná. Není tedy možné, že jsou hadice prohozené?

Děkuji za možné tipy.

U toho je nějaká speciální baterie, tedy se třemi vývody? Jako přívod studené, z baterie vývod studené k bojleru a teplá z bojleru do baterie?
Protože mi to bylo nějaké divné. Standartně je studená do baterie, studená do bojleru a teplá z bojleru do baterie. Jinak tento bojler neznám.

Jo, baterie má tři vývody. V návodu je znázorněno že 1. hadice samotná studená voda, 2. hadice studená voda z baterie do ohřívače,3. hadice - teplá voda z ohřívače do baterie.

Ale jsem úplný začátečník a dělám to striktně podle návodů, takže se rád nechám opravit.

Buď to mají špatně označené, nebo to máš blbě připojené.
Chová se to, jako by byly prohozené hadičky k ohřívači. Zkus to prohodit, modrou s červenou.
--- Studená je u tohoto provedení vedena vevnitř na dno bojleru. Teplá se bere u vrchu nádoby. Tím se i samovolně odvzdušní. Pokud se to připojí obráceně, tak studená natéká z vrchu nádoby a když se zvýší tlak (vzduchu) nad hladinou, začne se vytláčet od spodu hadičkou co má být vstup. Po zastavení přívodu teče voda dál, než poklesne tlak nad hladinou.
To bude ta závada. Nebezpečí, že odejde topné těleso, není tak zaplaveno vodou.

Pokud to tak je, což předpoládám, dostalo topné těleso asi záhul. Snad to vydrželo.
Přehoď to a pak by po puštění teplé vody, se měl zásobník nejprve plnit, z baterie půjde jen vzduch.
Potom začne teprve téct voda. Až potom se má zapnout proud. Po ohřátí, které při výkonu 2000W bude asi půl hodiny, podle nastavené teploty, je hotovo.
Potom se to již bude chovat jako každý tlakový zásobník. Teplá půjde skoro hned po puštění.
Zásobník se následně opět dohřeje automaticky podle nastavení termostatu.
A není to průtokový ohřívač, je to tlakový zásobníkový, tedy má stále zásobu teplé vody, jako běžný bojler.

Kdyby těleso odešlo, tak nebude ohřívat. Jak dlouho vydrží, to se uvidí. Pokud nebylo bez vody zapnuté dloho, tak snad vydrželo.
Ale kdyby došlo k nejhoršímu a těleso se opravdu spálilo, hrozí teoreticky i k porušení jeho obalu (měděná trubice se spirálou uvnitř). To by mohlo i způsobit (teoretická situace), že by i mohlo dojít k ohřívání průchodem proudu přes vodu.
Pokud máš v domě proudový chránič (tzv. fíčko), tak by hned vypnul a tak by se to hned poznalo. Pokud chránič není, proud by mohl procházet ochranným nulákem.
Budem doufat, že to nenastalo, pravděpodobnost je dost malá.
Pokud pro jistotu, dalo by se to zjistit multimetrem přepnutým na měření odporu, na nejvyšší rozsah, připojeným mezi kolíky přívodní vidlice a dutinkou ochranného nuláku. (pokud je to připojeno vidlicí do zásuvky). Nemělo by se naměřit nic.
Ale ty tělesa vydrží dost, tak snad přežilo bez úhony.

U toho posledního obrázku zprava to vypadá, že je na nějakých držácích dole, ale na tom předposledním to vypadá, že je opravdu nahoře.
No to by tedy ten výrobce měl dostat mírně řečeno na držku. Vždyť tak by se ani zásobník celý neprohřál, teplá se drží nahoře. No, jesti to tak je, tak to je darda, to jsem ještě neviděl. ::)
------ Jo, já koukal na ten třetí obrázek a ten je asi pro montáž s vývody dole.
Tamten je to na posledním obr. Ta tyč bude opravdu anoda. Tak to jo, už jsem se divil, že by to udělali obráceně. :-)

To bude pravděpodobně proto, že se jedná o malý bojler k dodatečné montáži pod umyvadlo, kde byl původně přípoj pro studenou vodu, hadičkou k stojánkové baterii.
Pak by byla nutná rozdvojka na přívodu studené vody (k baterii a k bojleru).
Baterie tak nahrazuje tu rozdvojku. Mně ale připadá ta rozdvojka na vodu snad jednodušší, než spec. baterie a hadička navíc.
Ale je možné, že mají i provedení pro nástěnnou baterii a kde je voda ve zdi a montáž rozdvojky pod baterií by byla složitá. To by zase bylo praktické, bez zásahu do instalace přívodu vody.

Podle mne jde o nevhodnou baterii pro daný ohřívač. Tento ohřívač je podle mne tlakový průtokový a měl by mít přívod studené vody zapojený trvale na přívod s modrou návlačkou. A z vývodu s červenou návlačkou pak proveden přívod do baterie pouze se dvěma vstupy, na vstup pro teplou vodu. Na druhý vstup této baterie pak přívod vody studené.
Použitá baterie je pro ohřívač netlakový (přepadový) zásobníkový, kdy při otevření na teplou vodu se jednou hadičkou pouští studená voda do ohřívače a druhou se z něj vrací "přepadem" do baterie ohřátá voda. Třetí je přívod studené vody pro směšování.
Podle mne jediné řešení je výměna baterie za běžnou, pouze s přívodem vody studené ze systému a teplé z ohřívače.

Tak to asi nebude, baterie byla asi příslušenství bojleru. Bude to tak, jak jsem psal.
Je počítáno s tím, že je u umyvadla jen přívod studené vody. Aby se nemuselo řešit
rozdvojení přívodu pro studenou do baterie a studenou do bojleru, v baterii je toto rozdvojení
uděláno. Pak to lehce připojí i laik, pouze spojí hadičky podle návodu. Nemusí montovat
"téčko" na přívod vody.

Pokud byla baterie součástí dodávky s ohřívačem tak by to snad bylo možné. To bohužel tazatel nepíše.
Ale způsob, jak problém vyřešil, tedy prohození přívodu a vývodu vody, pokud má ohřívač správně situačně namontován, ne tedy obráceně, je dost divné. Že by výrobce měl špatně označené vstupy, to se mi nějak "nepozdává". ;-)

Chtě nechtě, musím se k tomu ještě vrátit. Celý problém je nějaký podivný. Bývá, že nedostatečné vstupní údaje můžou vést k chybnému řešení. Tedy i moje úvaha může být chybná. Když jsem se znovu podíval na obrázky, všiml jsem si teprve, že na hadičkách pevně zapertlovaných u baterie, jsou šipky, značící směr vody. Tedy připojení které je na fotkách
je správné (!). Tedy proč by systém nefungoval??
Ale potom... Autor dotazu píše "Tak to vypadá, že to bylo ono. Hadičky prohozeny, takže teď mi v červené vede studená do ohřívače a v modré vede teplá směrem k baterii a voda teče krásně. Díky za radu."
Ale to je divné, protože na studeném přípoji ohřívače je přetlakový a pravděpodobně zpětný ventil, jak to standardně má být. A právě kvůli zpětnému ventilu přece nemůže téct teplá voda z přípoje pro studenou vodu směrem k baterii.
Jediné vysvětlení by tedy bylo, že výrobce má chybně označené přípoje, což je přece jen málo pravděpodobné při sériové výrobě.
Tedy jsem se zaměřilna myšlenku George 63, že je nesprávná baterie.
Ohřívač je jasně zásobníkový desetilitrový, tlakový.
Standardní připojení by mělo být, stálý přívod studené vody na přetlakový ventil na označeném studeném přípoji a od ozn. teplého vývodu k baterii.
Pokud by se však použila baterie pro přepadový ohřívač, tedy přívod vody by byl k studenému ventilu baterie, teplým ventilem baterie by se pouštěla voda do ohřívače a přepadem z ohřívače by voda tekla volně výtokem. V baterii by se mohla teplá mísit se studenou v cestě výtoku.
To by odpovídalo té třívývodové baterii. Ale při daném připojení vyplývajícím i z foto, by to i s tlakovým ohřívačem muselo normálně fungovat. Přívod studené je normálně k baterii, hadička se šipkou k ohřívači by byla studená, přes ventil pro teplou do ohřívače a hadička se šipkou k baterii by byl přepad z ohřívače. Tedy by to mělo fungovat i s baterií pro přepadový ohřívač normálně, jen by byl tlakový ohřívač použitý jako netlakový přepadový.
Pokud uvažuji dále, tak pokud by byla použita baterie pro netlakový ohřívač a navíc přehozené hadičky k ohřívači, tak by byl cestou od ventilu pro teplou vodu plněn ohřívač z vrchu cestou pro přepad a k baterii a z ohřívače by šla voda cestou pro přívod vody přes přetlakový ventil. Jen nesprávně, od spodu ohřívače. Ale voda by normálně tekla. Ale jen za předpokladu že by tam nebyl zpětný ventil. Pokud tam je a funkční, voda by netekla vůbec.
Pokud tedy tazatel píše, že po přehození hadiček to funguje, je fakt velmi divné.
To proto, že zajedno, podle šipek na hadičkách to vypadá správně, a muselo by fungovat jak s jednou i druhou baterií. I v případě prohození hadiček u bojleru by to fungovalo, i s obráceným směrem průchodu ohřívačem, jen by byla teplá nesprávně odebíraná ze spodu, ale jen při nefunkci zpětného ventilu. Pokud však je ventil funkční, nemohlo by z vývodu teplé téci nic. Pouze by se při oevření teplého ventilu natlakoval zásobník a zpětný ventil by do baterie nic nepustil.
Tedy při jakémkoliv připojení by to nemohlo fungovat tak, jak uvádí tazatel v dotazu.
Pokud tam zpětný ventil je,a dá se to předpokládat, protože tam být má, tak to nemůže fungovat tak, jak tazatel uvádí, že to teď již funguje a teplá teče z modrého vývodu.
Tedy pokud si z nás tazatel nedělá nějakou srandu (pokud ne, tak se omlouvám), dokáže to někdo nějak vysvětlit?? :?::puff:

Pokud to tazateli funguje po pře hození těch dvou hadiček u vstupu a výstupu na bojleru, tak je jediná možnost, že hadičky od baterie byly vadně označeny (šipky). Před vstupem do bojleru, i jak píšeš, je přetlakový ventil se zpětnou klapkou (viz foto č. 1) takže není možné, aby průtok byl přívod studená do červeného a výstup teplé vody z modré. Ale pokud ta baterie měla vadné označení těch hadic těmi šipkami a neodpovídalo to vnitřnímu funkčnímu propojení v baterii, pak by to bylo možné. Takže i nyní je směr toku správný, pouze propojení v baterii nyní odpovídá funkci. To je, aspoň podle mne, jediné vysvětlení. :puff: