Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rekonstrukce komínů

Dobrý den prez zdivo komínu mi jde do obytných prostor dehet a občas i zápach chtěl jsem ho nechat vyvlozkovat ale mám uvnitř kameninove trubky které nejsou prý vyfrezovat a kuli ponechání průměru je budu muset asi vybourat. Dělal to už někdo mate zkušenosti? Prosím každý tip a nápad vytan.
Dekuji

Pokud je komínový sopouch součástí zdi, je možné, z nejlépe přístupné strany, vybourat z boku celý sopouch i s případnými původními vložkami. Pak od spodu opět, do vzniklé niky, vkládat šamotové komínové vložky potřebného průměru se "zámky" a tyto situovat tak, aby případný dehet stékal vnitřkem vložek dolů a nevytékal ze spár mezi vložkami. Vložku, před vložením do niky a zaplněním jejího okolí běžnou maltou vždy omotat tepelnou izolací ze skelné vaty síly 2 cm s Al folií na povrchu. Nakonec povrch vyrovnat hrubou omítkou a natáhnout "fajnovou" a zafilcovat.
Horní část komína, v půdním prostoru a nad střechou, je nutno odstranit a zhotovit novou, buďto běžným způsobem z cihel, vložek a komínové hlavy, případně s využitím prefabrikátového komínového systému.
Je to sice práce dosti "špinavá" a nepříjemná, ale celkem realizovatelná bez problémů.
Vyzkoušeno a provedeno osobně, průduch 200 mm, celková výška komínu cca 12m, v cihelné zdi výšky cca 9 m a síly 45 cm.

S odtahovými ventilátory zkušenost nemám. Asi by byl určitým řešením, ale jde určitě o prvek v systému, který bude dosti náročný na častější čištění a údržbu. Tak jsem koukal na net a pro Tvou potřebu by možná byl, pokud by jsi se pro toto řešení rozhodl, ten uvedený v odkaze. Do stávajícího kouřovodu "dostat" nerez s nejvhodnějším průřezem, proti omezení toho dehtu a pak osadit ten ventilátor.
Ale osobně je podle mne lepším řešením "klasika" bez ventilátoru.;-)

https://www.izolace-topeni.cz/Kotleakamnaostatn/doplnky-a-prislusenstvi/spalinovy-ventilator-odtahovy-ventilator