Rekonstrukce komínů
Dobrý den prez zdivo komínu mi jde do obytných prostor dehet a občas i zápach chtěl jsem ho nechat vyvlozkovat ale mám uvnitř kameninove trubky které nejsou prý vyfrezovat a kuli ponechání průměru je budu muset asi vybourat. Dělal to už někdo mate zkušenosti? Prosím každý tip a nápad vytan.
Dekuji
Pokud jsou v komínovém tělese praskliny a jiné vážné nedostatky, tak je to na demolici. Záplatování je k ničemu. Hasiči by mohli vyprávět. Revizák, který se pod to podepíše, tak přijde o obživu...
Viditelné praskliny tam nejsou přešel jsem na jiný kotel před 3 lety firma kterou jsem oslovit kuli frézování mi řekla že ty kameninove trubky v tělese musí pryč.
Nešla by tam nerezová vložka?
Jak píše Kyncl. Pokud se chceš vyhnout bordelu, rozkopanému domu tak nejlepší bude osadit komín nerezovou vložkou. Bude to nejrychlejší a v současné době asi nejlevnější.
Průměr komínů a trubek v něm je 160mm a minimum pro kotel je 160 ale bohužel Kameninu prý nelze ofrezovat aby tam šla ta 160mm vložka a je trochu odskoceny vnitřek.
Taky jsem ji nechával dělat k našemu starému Dakonu Dor24 kvůli netěsnosti ve zdivu a to s ním topím jen párkrát za rok, když se nudím.
Na zdi se objevovaly skvrny, tak byla závada jasná. Cenově to vyšlo cca 1200,- za metr včetně práce+zateplení roury z půdy po střechu. Už je to ale dlouhá doba tak nevím, jak se ceny pohybují teď.
Vzpomenul jsem si, že existuje toto. Nic o tom nevím, ale pro tvůj účel by to bylo asi řešení.
Pokud je komínový sopouch součástí zdi, je možné, z nejlépe přístupné strany, vybourat z boku celý sopouch i s případnými původními vložkami. Pak od spodu opět, do vzniklé niky, vkládat šamotové komínové vložky potřebného průměru se "zámky" a tyto situovat tak, aby případný dehet stékal vnitřkem vložek dolů a nevytékal ze spár mezi vložkami. Vložku, před vložením do niky a zaplněním jejího okolí běžnou maltou vždy omotat tepelnou izolací ze skelné vaty síly 2 cm s Al folií na povrchu. Nakonec povrch vyrovnat hrubou omítkou a natáhnout "fajnovou" a zafilcovat.
Horní část komína, v půdním prostoru a nad střechou, je nutno odstranit a zhotovit novou, buďto běžným způsobem z cihel, vložek a komínové hlavy, případně s využitím prefabrikátového komínového systému.
Je to sice práce dosti "špinavá" a nepříjemná, ale celkem realizovatelná bez problémů.
Vyzkoušeno a provedeno osobně, průduch 200 mm, celková výška komínu cca 12m, v cihelné zdi výšky cca 9 m a síly 45 cm.
To je přesně muj případ teď jsem objevil že tam dávají taky ventilátor na odtah spalin tak mne napadlo jestli to legislativně jde dát menší průměr vložky a udělat nuceny odtah prez ventilátor i za cenu že to bude dražší
S odtahovými ventilátory zkušenost nemám. Asi by byl určitým řešením, ale jde určitě o prvek v systému, který bude dosti náročný na častější čištění a údržbu. Tak jsem koukal na net a pro Tvou potřebu by možná byl, pokud by jsi se pro toto řešení rozhodl, ten uvedený v odkaze. Do stávajícího kouřovodu "dostat" nerez s nejvhodnějším průřezem, proti omezení toho dehtu a pak osadit ten ventilátor.
Ale osobně je podle mne lepším řešením "klasika" bez ventilátoru.
https://www.izolace-topeni.cz/Kotleakamnaostatn/doplnky-a-prislusenstvi/spalinovy-ventilator-odtahovy-ventilator
Důležité údaje jsi zatajil ..jaký průměr je,jaká délka a jaký je potřeba podle topidla ..Jinak schvaluji vyvložkování nerez trubky.
Výrobce uvádí průměr 160 pro kotel. Já mám 160mm a 10,5m vysoký topím dřevo a brikety. Tak jsem myslel dát 150mm abych naboural a přidal pro tah ventilátor
Z udaného ...Z mého pohledu dostačující ,ventilátor dle všeho nebude potřeba,zajistit přístup čerstvého vzduchu k hoření !