
Stykač - rele na 380 V z ali
Zdravím.
Potřebují 3 fazovž stykač spinaný 24V AC
https://www.aliexpress.com/item/1005003703566329.html
4P 25A 4NO AC24V
4P 25A 2NO2NC AC24V
Jaký je mezi níma rozdil?
HCH8s Contactors are available in two versions
Contactors without manually-operated.
Contactors with manually-operated.
Podle mne ten 4 NO - 4 spínací kontakty, takže jako 3 fázový OK. Ten 2NO2NC má pak 2 spínací a 2 vypínací/rozpínací kontakty. Ne tedy 2 přepínací.
Takže jako 3 fázový stykač ne. Přepínací kontakt doslova je takový, který má jeden společný přívod a vývody dva, jeden spíná a druhý rozpíná. A u těchto stykačů tedy nejsou. Konkrétní přepínací kontakty se používají spíše u relé.
Potřebují 3 fázový stykač, takže 4 NO je ok
Ano. A pokud by jsi potřeboval "samodrž" (při ovládání toho stykače tlačítky) a nepotřeboval spínat i pracovní nulu, což bývá vyjímečné, tak ten čtvrtý kontakt můžeš použít na ni.
Mám pro kámoše na spínaní DC ze slunečních kolektoru.
240 voltu 6 ampér.
Jsem kdysi našel info přímo od výrobce bojleru dražice, že pro spínaní je nejlépe 3 fázový jistič a kontakty pospojovat vrch, spodek, vrch, aby nevznikal oblouk.
Mám to tak už 8 roku a ok.
Takže když to funguje ne jističi, tak doufám že i přes stykač.
A těch jeho 6 ampér by mělo zvládnout těch 25 činských
Trochu jsem nepochopil to srovnání doporučení 3 fáz. jističe pro spínání pravděpodobně bojleru. A srovnávat jistič, který je dimenzován na vypínaní zkratových proudů se stykačem, moc relevantní není. Jistič má vybaveny vypínací kontakty zhášecím komorami, takže velké vypínací proudy a při nich vznikající oblouk, jsou omezeny právě těmito komorami. Což tedy stykače nemají.
Co se týká toho spínání a vypínání 240 V DC a 6 A z toho kolektoru, tak pokud by to potřeboval vypínat jednopólově, tak propojit všechny čtyry kontakty paraleně (na přívodu i na vývodu mezi sebou), pokud dvoupólově, pak dva a dva. Ovšem jak dlouho to vydrží, to nejsem schopen posoudit, chce to zkusit. Ale myslím, že by to mohlo fungovat a vydržet dostatečně dlouho. Taky pak záleží, jak často bude stykač spínán. Kontakty trpí celkem málo provozním zatížením, ale hodně rozpínacímí proudy a pak také množstvím rozpínacích cyklů.
Zdravím.
Jsem netušil, že má jistič vypínací kontakty vybavený zhášecím komorami.
Pochopil jsi mně správně.
Potřebujeme to zapínat a vypínat jednopólově.
Už u toho 3fázového jističe to mám zapojené paralelně. Všechny tři kontakty propojene paraleně.
Tak jsem myslel, že takto zapojím i ten stykač a když má ještě o jeden kontakt navíc, bude to jen lepší.
Co je lepší?
1) Toto řešení.
2) Dat tam nějaký předimenzovaný 3fazový jistič a udělat nějaký zapínací a vypínací mechanizmus.
3) Nebo koupit SSR rele Size: 150A 600V.
https://www.aliexpress.com/item/4000085638280.html?spm=a2g0o.detail.1000023.9.22fd67b2DwZ25B
Nebo bys měl jine, lepší řešení?
Je spoustu regulátoru co to umí, ale cena nad 3 tisíce a na to kámoš nemá.
Já mám tento.
http://oplocky.cz/
Před 8 lety 700 kč. Dnes 3500 kč
Tak se ještě jednou vracím k Tvému problému. Vzhledem k uvedeným názorům, s nimiž se dá většinou souhlasit, tak si myslím, že řešení spínání vyššího SS napětí a proudu je nesmysl a nejlepší a i nejperspektivnější řešení, kdy "solár" můžeš nakonec využít i ve větším rozsahu a pro další zařízení a vyřeší to i Tvůj problém, je řešení které navrhuje Lubomír. Tedy osadit systém měničem. A vzhledem k dokonalému využití pochopitelně spíše s čistým sinusem. V současné době už jsou měniče v poměrně přijatelných cenách a vyjde i levněji než použitelný SS stykač pro vaše parametry. Takže pokud jde o spínání výkonové, t.j. pod proudem, toto řešit až na straně střídavé a mezi baterii a měnič, pokud je potřeba snadného odpojení, instalovat pouze proudově vyhovující odpojovač (může to být i třeba jistič, nebo jakýkoliv vypinač), kterým by se odpojovala baterie od měniče bez zatížení. Čímž by byl problém oblouku při spínání zátěže vyřešen. Co Ty i ostatní na to?
https://www.vselektro.eu/menice-napeti/
Už jsem to vyřešil a pomalu skladam.
https://www.bel-shop.eu/mpps-regulator-pro-napajeni-boileru-z-fotovoltaickych-panelu-stavebnice/
Ovládání a přepínání DC u bojleru Dražice v první verzi solárního ohřevu.