dřevo z ořešáku
Ahoj všem, seřezal jsem ořešák, a zbyl mně kmen, ještě je v zemi. Obvod je cca 180 cm, použitelná výška něco málo přes metr. Obracím se na kutily - řezbáře, nebo puškaře, nebo na každého, kdo by si chtěl kmen odříznout odvézt a využít jinak než do kamen. Je mně líto ho jenom uříznout a spálit, když jde o pěkné dřevo, které by se dalo ještě dobře využít. V případě zájmu odepište. Díky. S.
Tak snad alespoň kraj prozraď, ať nepíšou a netěší se zájemci z celé republiky a okolí.
Promiňte všichni, ořešák je v Praze 5. S.
Seřezal ořešák? A nechal se?
Humor, jo?
Ale tchán kdysi hlásal nějakou starou pověst o ořešáku.
Když strom neplodí, prý se má zmlátit nějakou tyčí. Údajně to funguje.
Taková tradovaná ?moudrost? předků.
Od nikoho jiného jsem to neslyšel.
U nás se to traduje jako celkem známá lidová moudrost. Taky jsem se tomu vždycky smál. Jenže náš ořešák po 20 letech od vysazení nesnesl ani skořápku. Pak jsem spíš z legrace než vážně vzal dlouhou tyč a větve stromu jsem řádně pobouchal. A věřte nevěřte od té doby ořechy ve velkém rozdáváme a to co nám zbude je problém do příští úrody spotřebovat. Pořád si myslím, že to je náhoda a nevím jestli ořešáky začínají plodit až po takové době, ale proč si trochu tajemna neuchovat
No to jsem také slyšel. Šel jsem někde po kterési vesnici na výletě a nějaká paní tam mydlila stromy holí hlava nehlava, jak hluchej do vrat. I podivil jsem se a tázal, cože zlého jí stromky udělaly. Prý neplodí a když je hrozně seřeže klackem, tak si to rozmyslí a budou plné jablek, hrušek a třešní. Na podzim jsem tam už bohužel nebyl.
Kdysi se tomu říkalo klátit ořechy. Prý se konce větví přitom trochu poškodí a na jaře nasadí víc květních pupenů.
Ano, stejné vysvětlení (týkalo se všeobecně ovocných stromů, ne jenom ořechů), jsem slyšel/četl ohledně poškození kořenů. Jsem ochotný tomu věřit, ale v praxi jsem to zatím nezkoušel.