Co na zdi? Omítnout nebo sádrokarton?
Dobrý den,
měl bych dotaz. Na chalupě jsem osekal jednu místnost, protože to táhne vlhko a omítka opadává. Je to celé roky pořád stejné, vydrží to chvíli a začne to opadávat. Nyní to mám asi 5 měsíců obnažené a již je vidět pokrok. Zdi jsou relativně suché. Budu tam dělat novou elektřinu atd..
Měl bych dotaz, bude lepší to zas naomítat nebo udělat konstrukci a objet to sádrokartonem s tím, že by se tam udělali nějaké větrací mřížky?
Topím v chalupě kotlem a v každém rohu mám ocelový radiátor.
Díky moc za rady a tipy.
Zjevně je vadná nebo žádná vodorovná izolace proti vlhkosti. To, že to na pohled vypadá suché, nic neřeší, po omítnutí se situace bude opakovat. Sádrokarton řeší pouze vzhled, ta vlhkost tam bude pořád (větrací mřížky ano, ale ven, ne do místnosti). Pokud je to možné, řešte příčinu (u cihlové chalupy podříznout, odkopat terén venku, větrané podlahy atd. řešilo se to tu mnohokrát). U kamenné chalupy je to těžké, tam zbývá opravdu asi jen nějaké větrací kanály podél zdí a ta vnitřní přizdívka nebo SDK, sanační omítka. A bydlet, větrat, topit (pokud možno kamny v místnosti, aby proudil vzduch z místnosti skrz kamna do komína.
Naprostý souhlas, akorát jsem se nechtěl vysilovat psaním.
Dělal jsem teď na jedné zakázce kde byl statek kdysi. Hladina spodní vody je ve sklepě. 25 cm jsem kopnul do hlíny a už se tlačila potůčkem. Zdi se potili jak pes. Nevěděl bych co s tím. Naštěstí rozkaz zněl jasně. Jadrovku ať se to jen sjednotí a sanační omítku. Že stejně jak jsou deště tak 2x do roka tam se objeví i 5cm vody na zemi... Teď pán chtěl 60cm x 120 obklady na kus té omítnuté zdi ve výšce dřezu. Co by jste dělali vy ? Já to vidím tak: varovat že to může časem odpadnout bez záruky a na flexi mu to tam nalepit jak bude sucho. Předstěnu pro obklad nechtěl. Rizika si je vědom.
Zdi byli z kamene nebo pálených cihel a za nimi na 90% hlína.
Podlaha má 10cm od zdi obrubníky a podel zdi vede drenáž do místní kanalizace. Mezi obrubníky je dlažba na štěrku volně ložená.
Ano, samozřejmě, žádná izolace tam není. Je to stará chalupa z roku nevím, Ale myslím asi rok 1900. Je mi jasné, že omítka opět odpadne. Proto jsem si říkal ten sádrokarton.
Bude mít ten sádrokarton vliv na vytopení místnosti? Třeba že to půjde hůř vytopit.
Díky
Naopak, půjde rychleji vytopit. Když uděláte SDK jako přizdívku s mezerou, nemůžete v tomto případě do mezery dát tep.izolaci z vaty. Prostor uvnitř místnosti se vám rychle ohřeje, ale nebude mít žádnou tepelnou kapacitu (akumulaci tepla), takže tam bude teplo jen když budete topit a pak rychle vychladne.
Zvažte injektáž, u mne to situaci zlepšilo. Další věc je řízené větrání, nebo odvlhčovač.
Sádrokarton jsem zkoušel v Praze v suterénu, časem to pelichá, za ním leze vlhkost výš a profily reznou.
Lepší je přizdívka z porobetonu, má velké póry, je teplá, takže se nerosí. Ale nemám jí ještě 10 let na stěně, jen na špaletách velkého okna.
Sádrokarton v žádném případě. Jen by problém schoval na nějakou chvíli, než se rozpadne celý. Nutno udělat nějakou izolaci proti vlhkosti a sanační omítku. Mokré to být nesmí.
Nebylo to myšleno tak, že sádrokartonem udělám něco, co oko nevidí a srdce nebolí. Dal bych do sádroše nahoru i dolů větrací mřížky, aby se vlhkost dostávala ven.
To by mohlo fungovat ne?
Nemohlo. Už v první odpovědi jsem psal, že odvětrání se dělá ven, ne dovnitř. Tím sádrošem a vámi popsaným odvětráním uděláte přesně to, co píšete ,,co oko nevidí a srdce nebolí,,
Původní zeď zůstane vlhká, přikrejete jí SDK a vlkost ze zdi odvětráte dovnitř do místnosti. Co to má za smysl?
Zkuste si vlhkoměrem změřit vlhkost stěn. vlhkost vám nezmizí je porušena hydroizolace.
Řešil jsem podobný problém a nakonec jsem udělal omítky systémem https://www.premixservis.cz/w/eshop-templates/premixservis/files/tp-odvetr.-system-pxs-dorken.pdf
bylo to trochu dražší, ale po 10 letech se vlhkost vůbec neprojevila.
Je tam možnost i se sádrokartonem.