Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dan z nemovitoti - co presne jsou zastavene plochy

Dobry den,

chtel bych se prosim zeptat co presne se uvadi do polozky "vymera parcely nebo zpevnene plochy", pri podani priznani dane z nemovitosti (po obrzeni stavebniho povoleni - tzn. kolaudace a katastr zatim neni).

Ve stavebnim povoleni mam napsano:

- Zastavěná plocha objektu 91 m2....
- zpevněné plochy pochozí a pojezdové o celkové ploše cca 106m2ze zámkové dlažby.Součástí zpevněných ploch je terasa o zastavěné ploše 24m2

Pocita se pouze 91 metru? Nebo je to celkovy soucet vseho tedy 91 + 106 + 24 = 221?

Ve vysledku to jsou stokorunove polozky, ale je zbytecne v tom udelat chybu.

Dekuji.

Po kolaudácii stavby predloží rozhodnutie príslušnému Stavebnému úradu, miestnej obci v ktorej sa nachádza v intraviláne, prípadne v extraviláne stavba a viac sa nestará, obec povinnému platcovi vyrúbi ex privata industria, ex officio daň z nehnuteľnosti a zastavenej plochy na základe kolaudačných dokladov, (užívacej, obytnej plochy, zastavanej prídomovej záhrady, drobných stavieb, rozlohy parcely podľa GP). Daňový doklad, listinu s výslednou sumou obec pošle poštou, elektronicky alebo si ho prevezme povinný platca osobne na príslušnom obecnom úrade. Záleží to podľa vzájomnej dohody na SÚ obci.

pozemek priznan je uz z prechozich let. Nicmene loni doslo k vydani stavebniho povoleni a pokud tomu dobre rozumim tak tim padem vznika nova povinnost podat danove prizani protoze se z toho stal stavebni pozemek.

https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-nemovitych-veci/dotazy-a-odpovedi/nejcastejsi-dotazy-na-dani-z-nemovitych#rozhodnuti-stavet-je-nutnost-podat-dp

Tedy po vydani stavebniho povoleni se musi podat priznani nove a po kolaudaci zrovna tak.

Nebo se mylim?

Zdravim, tak abych toto tema uzavrel...

komunikoval jsem s financnim uradem po telefonu a nebyli mi schopni odpovedet. Museli by videt to stavebni povoleni a ze se mam stavit. Tak jsem se stavil a tam na me koukali jak na uplneho blba, co jim to tam nesu. Ze to musim vedet prece sam jaka plocha bude zastavena a jak to maji vedet oni :) Nicmene z komunikace s obemi urednicemi jsem pochopil, ze "jim uplne na kazdem metru asi nesejde...hlavne kdyz to bude priznane". Nevim jestli je to tak vsude, ale potom co jsem se od nich zadne kloudne odpovedi nedockal, tak jsem zapsal pouze primo zastavenou plochu objektu. Tedy bez terasy a pochozi a pojezdove plochy. S tim, ze by toto melo byt v poradku a nebudou to resit.

Kazdopadne kdyby to nekoho zajimalo, na FU je nezbytne zajit kdyz:

1. Koupite pozemek a priznat ho tam podle typu co je uveden v katastru (orna puda,...)
2. Dostanete stavebni povoleni. Tak ho priznat znovu s tim, ze se tam prida priznani staveniho pozemku, jehoz rozloha se odecte od puvodni rozhlohy parcely
(pokud koupite pozemek a dostanete stavebni povoleni v jednom kalendarnim roce tak rovnonu bod dve).
3. Po kolaudaci, kdy priznate zkolaudovanou stavbu

Pekny navod (i kdyz trochu starsi) je zde:
https://www.svepomoci.cz/clanek/2378-jak-vyplnit-priznani-k-dani-z-nemovitosti-podrobny-navod-a-formulare-ke-stazeni?preview=undefined

Snad to nekomu pomuze :)

Typická situace ve státní sféře. My poučení již víme, ženemá smysl nikam telefonovat a už vůbec nikam chodit. Na úřadech často pracují samé lemplačky, které se tam dostaly ze známosti. Schopného člověka tam těžko pohledat. Řeším to tak, že výhradně píšu e-maily. Pokud je neznalost, nebo problém, tak dotyčnou neschopnou osobu konfrontuji opět e-mailem s požadavkem, aby záležitost předala nadřízenému. Písemných omluv už mám mraky, to jim jde, ale na první dobrou věcně odpovědět jsou málokdy schopní. Co je psáno, to je dáno... Nespoléhejte se na jednu ani dvě úřednice. Prostě si na písemný dotaz nechte písemně odpovědět, ať to máte doložitelné pro případ, že by se za x let zjistilo, že jste postupoval špatně. Situaci v tomto duchu jsem osobně zažil několikrát a vždy jsem dokládal písemnou komunikaci. Teprve pak se hnuly ledy s neschopnými lemply.